132023 · Kodi Postar e mëparshme
Kodi Postar tjetër · 132036

Kodi Postar 132024 - Karnāl, State of Haryāna

Qyteti primarKarnāl
Zona e Kodi Postar 132024222 km²
Popullsia122643
Popullsia mashkullore65078 (53,1%)
Popullsia femra57565 (46,9%)
Ndryshimi i popullsisë nga 1975 në 2015 +1 031,3%
Ndryshimi i popullsisë nga 2000 në 2015 +59,8%
Mosha mesatare25,1 vjet
Mosha mesatare për meshkuj24,3 vjet
Mosha mesatare për femra26 vjet
Prefikset Telefon184
LagjetGondar, Manjhla
Ora lokalee mërkurë 6:41 m.d.
Zona e orësOra standarde e Indisë
koordinon29.700512348776986° / 76.75182109179214°
Kodet Postare të lidhura132001132004132022132023132036132037

Harta e Kodi Postar 132024

Harta interaktive

Kodi Postar 132024 Popullsia

Vite 1975 deri 2015
të dhëna1975199020002015
Popullsia108415097076738122643
Dendësia e popullsisë48,8 / km²229,6 / km²345,7 / km²552,5 / km²
Sources: JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid

132024 Ndryshimi i popullsisë nga 2000 në 2015

Rritja e 59,8% nga viti 2000 në 2015
VendndodhjaNdryshimi që nga 1975Ndryshimi që nga 1990Ndryshimi që nga 2000
Kodi Postar 132024+1 031,3%+140,6%+59,8%
Haryana+125,1%+57,2%+28,2%
India+111,1%+50,6%+24,5%
Sources: JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid

Kodi Postar 132024 Mosha mesatare

Mosha mesatare: 25,1 vjet
VendndodhjaMosha mesatareMosha Mediane (Femër)Mosha mesatare (Mashkull)
Kodi Postar 13202425,1 vjet26 vjet24,3 vjet
Haryana24,8 vjet25,7 vjet24,1 vjet
India24,9 vjet25,4 vjet24,5 vjet
Sources: CIESIN (Center for International Earth Science Information Network)

Kodi Postar 132024 Pema e popullsisë

Popullsia sipas moshës dhe gjinisë
moshëMashkullFemërTotal
Nën 56177513511312
5-96462518411646
10-146972554712520
15-197161573712898
20-246748615912908
25-295806526311070
30-34470144679168
35-39444641138560
40-44376635267293
45-49318828806068
50-54241522044619
55-59180218913693
60-64205321204174
65-69129112522544
70-749399001839
75-79464481946
80-84357373730
85 Plus331333665
Sources: CIESIN (Center for International Earth Science Information Network)

Kodi Postar 132024 Dendësia e popullsisë

Dendësia e popullsisë: 552,5 / km²
VendndodhjaPopullsiazonëDendësia e popullsisë
Kodi Postar 132024122643222 km²552,5 / km²
Haryana27,6 milionë44 119,4 km²626,2 / km²
India1,3 miliardë3 083 563,4 km²423,8 / km²
Sources: JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid

Kodi Postar 132024 Popullsia historike dhe e parashikuar

Popullsia e vlerësuar nga 1700 deri në 2100
Sources:
1. JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid
2. CIESIN (Center for International Earth Science Information Network)
3. [lidhje] Klein Goldewijk, K., Beusen, A., Doelman, J., and Stehfest, E.: Anthropogenic land use estimates for the Holocene – HYDE 3.2, Earth Syst. Sci. Data, 9, 927–953, https://doi.org/10.5194/essd-9-927-2017, 2017.

Lagjet

Shpërndarja e biznesit sipas lagjes në 132024
 Gondar: 80%
 Manjhla: 17,5%
 Tjetër: 2,5%

Industries

Shpërndarja e biznesit sipas industrisë
 Pazar: 30,4%
 Besimi: 10,2%
 Ushqim: 9%
 Shёrbimet profesionale: 7,5%
 Arsim: 7,2%
 industri: 6,8%
 Restorantet: 5,8%
 Automobilistik: 5,1%
 Tjetër: 18,1%
Përshkrimi i industrisëNumri i ndërmarrjeveVlerësimi mesatar i GoogleBizneset për 1.000 banorë

Indeksi i Zhvillimit Njerëzor (HDI)

Indeksi i përbërë statistikor i jetëgjatësisë, arsimimit dhe të ardhurave për frymë.
Sources: [Link] Kummu, M., Taka, M. & Guillaume, J. Gridded global datasets for Gross Domestic Product and Human Development Index over 1990–2015. Sci Data 5, 180004 (2018) doi:10.1038/sdata.2018.4

Emetimet e CO2 Kodi Postar 132024

Emisionet e dioksidit të karbonit (CO2) për frymë në ton në vit
VendndodhjaEmetimet e CO2Emetimet e CO2 për frymëIntensiteti i emetimeve të CO2
Kodi Postar 132024274 083 t2,23 t1 234 t/km²
Haryana58 264 183 t2,11 t1 320 t/km²
India1 928 568 344 t1,48 t625,4 t/km²
Sources: [lidhje] Moran, D., Kanemoto K; Jiborn, M., Wood, R., Többen, J., and Seto, K.C. (2018) Carbon footprints of 13,000 cities. Environmental Research Letters DOI: 10.1088/1748-9326/aac72a

Emetimet e CO2 Kodi Postar 132024

Emetimet e CO2 2013 (ton / vit)274 083 t
Emetimet e CO2 2013 (ton / vit) për frymë2,23 t
Intensiteti i emetimeve të CO2 2013 (ton / km² / vit)1 234 t/km²

Rreziku natyror i rreziqeve

Rreziku relativ nga 10
thatësirëLartë (7)
përmbytjeLartë (7)
TërmetE mesme (4)
* Rreziku, veçanërisht në lidhje me përmbytjen ose rrëshqitjen e tokës, mund të mos jetë për të gjithë zonën.

Tërmetet e fundit pranë

Madhësia 3.0 dhe më e madhe
DataOramadhësiDistancaThellesiVendndodhjalidhje
19.2.196:29 m.d.467,9 km10 000 m5km ENE of Kandhla, Indiausgs.gov
9.9.185:58 m.d.3,698 km10 000 m7km S of Kharkhauda, Indiausgs.gov
1.7.183:07 p.d.4,569,5 km10 000 m14km NW of Sonipat, Indiausgs.gov
1.6.173:55 m.d.4,780,5 km10 000 m12km NW of Kharkhauda, Indiausgs.gov
20.2.1410:46 m.d.4,665,5 km16 020 m19km ESE of Dirba, Indiausgs.gov
4.3.1211:41 m.d.5,199,3 km10 000 mHaryana - Delhi region, Indiausgs.gov
7.5.069:01 p.d.4,382,5 km10 000 mHaryana - Delhi region, Indiausgs.gov
31.3.063:25 p.d.3,981,5 km10 000 mHaryana - Delhi region, Indiausgs.gov
26.7.045:10 m.d.4,168,2 km75 700 mUttar Pradesh, Indiausgs.gov
22.3.991:56 p.d.4,152,4 km207 600 mHaryana, Indiausgs.gov

Gjeni dukuritë historike të tërmetit afër Kodi Postar 132024

Data e hershme  Data e fundit 
 Madhësia 3.0 dhe më e madhe   Magnituda 4.0 dhe më e madhe   Madhësia 5.0 dhe më e madhe 

Qytete

Përqindja e bizneseve nga qyteti në 132024
 Karnāl: 81%
 Kaithal: 17,5%
 Tjetër: 1,6%

Rreth të dhënave tona

Të dhënat në këtë faqe vlerësohen duke përdorur një numër mjetesh dhe burimesh në dispozicion të publikut. Ofrohet pa garanci dhe mund të përmbajë pasaktësi. Përdorni me rrezikun tuaj. Shikoni këtu për më shumë informacion.