132046 · Kodi Postar e mëparshme

Kodi Postar 132054 - State of Haryāna

Zona e Kodi Postar 132054155,5 km²
Popullsia95109
Popullsia mashkullore50247 (52,8%)
Popullsia femra44861 (47,2%)
Ndryshimi i popullsisë nga 1975 në 2015 +242,3%
Ndryshimi i popullsisë nga 2000 në 2015 +39,3%
Mosha mesatare25,1 vjet
Mosha mesatare për meshkuj24,3 vjet
Mosha mesatare për femra26 vjet
Prefikset Telefon124125012511252Më shumë
Ora lokalee shtunë 5:07 p.d.
Zona e orësOra standarde e Indisë
koordinon29.866555867141848° / 77.14194296195724°
Kodet Postare të lidhura132036132037132039132040132041132046

Harta e Kodi Postar 132054

Harta interaktive

Kodi Postar 132054 Popullsia

Vite 1975 deri 2015
të dhëna1975199020002015
Popullsia27785592426828695109
Dendësia e popullsisë178,6 / km²380,9 / km²439,0 / km²611,5 / km²
Sources: JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid

132054 Ndryshimi i popullsisë nga 2000 në 2015

Rritja e 39,3% nga viti 2000 në 2015
VendndodhjaNdryshimi që nga 1975Ndryshimi që nga 1990Ndryshimi që nga 2000
Kodi Postar 132054+242,3%+60,5%+39,3%
Haryana+125,1%+57,2%+28,2%
India+111,1%+50,6%+24,5%
Sources: JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid

Kodi Postar 132054 Mosha mesatare

Mosha mesatare: 25,1 vjet
VendndodhjaMosha mesatareMosha Mediane (Femër)Mosha mesatare (Mashkull)
Kodi Postar 13205425,1 vjet26 vjet24,3 vjet
Haryana24,8 vjet25,7 vjet24,1 vjet
India24,9 vjet25,4 vjet24,5 vjet
Sources: CIESIN (Center for International Earth Science Information Network)

Kodi Postar 132054 Pema e popullsisë

Popullsia sipas moshës dhe gjinisë
moshëMashkullFemërTotal
Nën 5476840008768
5-9498940389027
10-14538043219701
15-19552644699995
20-245210480310014
25-29448541078593
30-34363234837115
35-39343532076643
40-44290927495658
45-49246422464711
50-54186717193586
55-59139414732868
60-64158316483231
65-699959731969
70-747237001424
75-79358375733
80-84275290565
85 Plus255260516
Sources: CIESIN (Center for International Earth Science Information Network)

Kodi Postar 132054 Dendësia e popullsisë

Dendësia e popullsisë: 611,5 / km²
VendndodhjaPopullsiazonëDendësia e popullsisë
Kodi Postar 13205495109155,5 km²611,5 / km²
Haryana27,6 milionë44 119,4 km²626,2 / km²
India1,3 miliardë3 083 563,4 km²423,8 / km²
Sources: JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid

Kodi Postar 132054 Popullsia historike dhe e parashikuar

Vlerësimi i popullsisë antike deri në 2100
Sources:
1. JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid
2. CIESIN (Center for International Earth Science Information Network)
3. [lidhje] Klein Goldewijk, K., Beusen, A., Doelman, J., and Stehfest, E.: Anthropogenic land use estimates for the Holocene – HYDE 3.2, Earth Syst. Sci. Data, 9, 927–953, https://doi.org/10.5194/essd-9-927-2017, 2017.

Industries

Shpërndarja e biznesit sipas industrisë
 Pazar: 27,4%
 Besimi: 13%
 Arsim: 12,2%
 industri: 7,9%
 Ushqim: 7,5%
 Mjekësi: 6,1%
 Shёrbimet profesionale: 6,1%
 Tjetër: 19,7%

Indeksi i Zhvillimit Njerëzor (HDI)

Indeksi i përbërë statistikor i jetëgjatësisë, arsimimit dhe të ardhurave për frymë.
Sources: [Link] Kummu, M., Taka, M. & Guillaume, J. Gridded global datasets for Gross Domestic Product and Human Development Index over 1990–2015. Sci Data 5, 180004 (2018) doi:10.1038/sdata.2018.4

Emetimet e CO2 Kodi Postar 132054

Emisionet e dioksidit të karbonit (CO2) për frymë në ton në vit
VendndodhjaEmetimet e CO2Emetimet e CO2 për frymëIntensiteti i emetimeve të CO2
Kodi Postar 132054220 815 t2,32 t1 419 t/km²
Haryana58 264 183 t2,11 t1 320 t/km²
India1 928 568 344 t1,48 t625,4 t/km²
Sources: [lidhje] Moran, D., Kanemoto K; Jiborn, M., Wood, R., Többen, J., and Seto, K.C. (2018) Carbon footprints of 13,000 cities. Environmental Research Letters DOI: 10.1088/1748-9326/aac72a

Emetimet e CO2 Kodi Postar 132054

Emetimet e CO2 2013 (ton / vit)220 815 t
Emetimet e CO2 2013 (ton / vit) për frymë2,32 t
Intensiteti i emetimeve të CO2 2013 (ton / km² / vit)1 419 t/km²

Rreziku natyror i rreziqeve

Rreziku relativ nga 10
thatësirëLartë (7)
përmbytjeLartë (9)
TërmetE mesme (5,2)
* Rreziku, veçanërisht në lidhje me përmbytjen ose rrëshqitjen e tokës, mund të mos jetë për të gjithë zonën.

Tërmetet e fundit pranë

Madhësia 3.0 dhe më e madhe
DataOramadhësiDistancaThellesiVendndodhjalidhje
19.2.196:29 m.d.460,9 km10 000 m5km ENE of Kandhla, Indiausgs.gov
1.7.183:07 p.d.4,588,2 km10 000 m14km NW of Sonipat, Indiausgs.gov
20.2.1410:46 m.d.4,694,7 km16 020 m19km ESE of Dirba, Indiausgs.gov
16.8.0812:16 m.d.3,875,7 km10 000 mHaryana - Uttaranchal region, Indiausgs.gov
26.11.043:53 m.d.3,789,9 km42 100 mHaryana - Uttaranchal region, Indiausgs.gov
26.7.045:10 m.d.4,168,9 km75 700 mUttar Pradesh, Indiausgs.gov
22.3.991:56 p.d.4,170,3 km207 600 mHaryana, Indiausgs.gov
11.11.968:20 m.d.4,56,5 km53 700 mUttar Pradesh, Indiausgs.gov
15.11.951:44 m.d.495,9 km24 900 mHaryana, Indiausgs.gov
15.5.9010:19 p.d.4,186,1 km33 000 mHaryana, Indiausgs.gov

Gjeni dukuritë historike të tërmetit afër Kodi Postar 132054

Data e hershme  Data e fundit 
 Madhësia 3.0 dhe më e madhe   Magnituda 4.0 dhe më e madhe   Madhësia 5.0 dhe më e madhe 

Qytete

Përqindja e bizneseve nga qyteti në 132054
 Karnāl: 78,3%
 Badarpur: 8,7%
 Chogawān: 8,7%
 Indri: 4,3%

Rreth të dhënave tona

Të dhënat në këtë faqe vlerësohen duke përdorur një numër mjetesh dhe burimesh në dispozicion të publikut. Ofrohet pa garanci dhe mund të përmbajë pasaktësi. Përdorni me rrezikun tuaj. Shikoni këtu për më shumë informacion.