132117 · Kodi Postar e mëparshme
Kodi Postar tjetër · 132145

Kodi Postar 132140 - Pānīpat, State of Haryāna

Qyteti primarPānīpat
Zona e Kodi Postar 13214061,3 km²
Popullsia107016
Popullsia mashkullore57242 (53,5%)
Popullsia femra49774 (46,5%)
Ndryshimi i popullsisë nga 1975 në 2015 +1 950,5%
Ndryshimi i popullsisë nga 2000 në 2015 +80,8%
Mosha mesatare24 vjet
Mosha mesatare për meshkuj23,4 vjet
Mosha mesatare për femra24,7 vjet
Prefikset Telefon180
LagjetPanipat Refinery Township
Ora lokalee mërkurë 6:44 m.d.
Zona e orësOra standarde e Indisë
koordinon29.474992670887776° / 76.85759086626408°
Kodet Postare të lidhura132113132114132115132116132117132145

Harta e Kodi Postar 132140

Harta interaktive

Kodi Postar 132140 Popullsia

Vite 1975 deri 2015
të dhëna1975199020002015
Popullsia52192231059182107016
Dendësia e popullsisë85,1 / km²363,9 / km²965,3 / km²1745 / km²
Sources: JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid

132140 Ndryshimi i popullsisë nga 2000 në 2015

Rritja e 80,8% nga viti 2000 në 2015
VendndodhjaNdryshimi që nga 1975Ndryshimi që nga 1990Ndryshimi që nga 2000
Kodi Postar 132140+1 950,5%+379,7%+80,8%
Haryana+125,1%+57,2%+28,2%
India+111,1%+50,6%+24,5%
Sources: JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid

Kodi Postar 132140 Mosha mesatare

Mosha mesatare: 24 vjet
VendndodhjaMosha mesatareMosha Mediane (Femër)Mosha mesatare (Mashkull)
Kodi Postar 13214024 vjet24,7 vjet23,4 vjet
Haryana24,8 vjet25,7 vjet24,1 vjet
India24,9 vjet25,4 vjet24,5 vjet
Sources: CIESIN (Center for International Earth Science Information Network)

Kodi Postar 132140 Pema e popullsisë

Popullsia sipas moshës dhe gjinisë
moshëMashkullFemërTotal
Nën 55644476210406
5-96013498811001
10-146433515911592
15-196448511311562
20-245984522211206
25-29508345149598
30-34408338437926
35-39384635527398
40-44327929216200
45-49268923865076
50-54206418153880
55-59151014822992
60-64156215773139
65-699649161880
70-747216601382
75-79361348709
80-84301282584
85 Plus259235494
Sources: CIESIN (Center for International Earth Science Information Network)

Kodi Postar 132140 Dendësia e popullsisë

Dendësia e popullsisë: 1745 / km²
VendndodhjaPopullsiazonëDendësia e popullsisë
Kodi Postar 13214010701661,3 km²1745 / km²
Haryana27,6 milionë44 119,4 km²626,2 / km²
India1,3 miliardë3 083 563,4 km²423,8 / km²
Sources: JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid

Kodi Postar 132140 Popullsia historike dhe e parashikuar

Popullsia e vlerësuar nga 1930 deri në 2100
Sources:
1. JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid
2. CIESIN (Center for International Earth Science Information Network)
3. [lidhje] Klein Goldewijk, K., Beusen, A., Doelman, J., and Stehfest, E.: Anthropogenic land use estimates for the Holocene – HYDE 3.2, Earth Syst. Sci. Data, 9, 927–953, https://doi.org/10.5194/essd-9-927-2017, 2017.

Kodet e zonёs

Kodet e zonave të përqindjes që përdoren nga bizneset në 132140
 Prefiksi Telefon 180: 57,9%
 Prefiksi Telefon 80: 10,5%
 Prefiksi Telefon 8813: 10,5%
 Prefiksi Telefon 186: 10,5%
 Prefiksi Telefon 870: 5,3%
 Prefiksi Telefon 8816: 5,3%

Industries

Shpërndarja e biznesit sipas industrisë
 Pazar: 21,8%
 industri: 11,8%
 Ushqim: 11,1%
 Arsim: 9,2%
 Besimi: 8,4%
 Shёrbimet profesionale: 8,2%
 Hotele & Udhëtime: 6,1%
 Restorantet: 5,8%
 Tjetër: 17,6%

Indeksi i Zhvillimit Njerëzor (HDI)

Indeksi i përbërë statistikor i jetëgjatësisë, arsimimit dhe të ardhurave për frymë.
Sources: [Link] Kummu, M., Taka, M. & Guillaume, J. Gridded global datasets for Gross Domestic Product and Human Development Index over 1990–2015. Sci Data 5, 180004 (2018) doi:10.1038/sdata.2018.4

Emetimet e CO2 Kodi Postar 132140

Emisionet e dioksidit të karbonit (CO2) për frymë në ton në vit
VendndodhjaEmetimet e CO2Emetimet e CO2 për frymëIntensiteti i emetimeve të CO2
Kodi Postar 132140264 441 t2,47 t4 313 t/km²
Haryana58 264 183 t2,11 t1 320 t/km²
India1 928 568 344 t1,48 t625,4 t/km²
Sources: [lidhje] Moran, D., Kanemoto K; Jiborn, M., Wood, R., Többen, J., and Seto, K.C. (2018) Carbon footprints of 13,000 cities. Environmental Research Letters DOI: 10.1088/1748-9326/aac72a

Emetimet e CO2 Kodi Postar 132140

Emetimet e CO2 2013 (ton / vit)264 441 t
Emetimet e CO2 2013 (ton / vit) për frymë2,47 t
Intensiteti i emetimeve të CO2 2013 (ton / km² / vit)4 313 t/km²

Rreziku natyror i rreziqeve

Rreziku relativ nga 10
thatësirëLartë (7)
përmbytjeLartë (7)
TërmetE mesme (4)
* Rreziku, veçanërisht në lidhje me përmbytjen ose rrëshqitjen e tokës, mund të mos jetë për të gjithë zonën.

Tërmetet e fundit pranë

Madhësia 3.0 dhe më e madhe
DataOramadhësiDistancaThellesiVendndodhjalidhje
19.2.196:29 m.d.447 km10 000 m5km ENE of Kandhla, Indiausgs.gov
9.9.185:58 m.d.3,672,7 km10 000 m7km S of Kharkhauda, Indiausgs.gov
9.9.184:07 p.d.4,691,2 km10 000 m10km WSW of Bahadurgarh, Indiausgs.gov
1.7.183:07 p.d.4,542,9 km10 000 m14km NW of Sonipat, Indiausgs.gov
1.6.173:55 m.d.4,756 km10 000 m12km NW of Kharkhauda, Indiausgs.gov
10.9.168:27 p.d.4,183,1 km10 000 m7km N of Beri Khas, Indiausgs.gov
20.2.1410:46 m.d.4,688,8 km16 020 m19km ESE of Dirba, Indiausgs.gov
19.6.127:00 p.d.4,184,5 km10 000 mHaryana - Delhi region, Indiausgs.gov
4.3.1211:41 m.d.5,176,6 km10 000 mHaryana - Delhi region, Indiausgs.gov
7.9.1110:58 p.d.4,389,3 km10 000 mHaryana-Delhi-Uttar Pradesh region, Indiausgs.gov

Gjeni dukuritë historike të tërmetit afër Kodi Postar 132140

Data e hershme  Data e fundit 
 Madhësia 3.0 dhe më e madhe   Magnituda 4.0 dhe më e madhe   Madhësia 5.0 dhe më e madhe 

Qytete

Përqindja e bizneseve nga qyteti në 132140
 Pānīpat: 68,8%
 Begampur: 15,6%
 Karnāl: 9,4%
 Sonīpat: 6,2%

Rreth të dhënave tona

Të dhënat në këtë faqe vlerësohen duke përdorur një numër mjetesh dhe burimesh në dispozicion të publikut. Ofrohet pa garanci dhe mund të përmbajë pasaktësi. Përdorni me rrezikun tuaj. Shikoni këtu për më shumë informacion.