134003 · Kodi Postar e mëparshme
Kodi Postar tjetër · 134007

Kodi Postar 134005 - Ambāla, State of Haryāna

Qyteti primarAmbāla
Zona e Kodi Postar 1340055,1 km²
Popullsia15221
Popullsia mashkullore8099 (53,2%)
Popullsia femra7122 (46,8%)
Ndryshimi i popullsisë nga 1975 në 2015 +6 404,7%
Ndryshimi i popullsisë nga 2000 në 2015 +3,1%
Mosha mesatare27,4 vjet
Mosha mesatare për meshkuj26,6 vjet
Mosha mesatare për femra28,4 vjet
Prefikset Telefon171
LagjetJandli, Jandali Village, Jandli, Luxmi Nagar
Ora lokalee shtunë 8:23 p.d.
Zona e orësOra standarde e Indisë
koordinon30.337265386275103° / 76.79873037211306°
Kodet Postare të lidhura134001134002134003134007134008134011

Harta e Kodi Postar 134005

Harta interaktive

Kodi Postar 134005 Popullsia

Vite 1975 deri 2015
të dhëna1975199020002015
Popullsia23422071476015221
Dendësia e popullsisë45,9 / km²433,0 / km²2895 / km²2986 / km²
Sources: JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid

134005 Ndryshimi i popullsisë nga 2000 në 2015

Rritja e 3,1% nga viti 2000 në 2015
VendndodhjaNdryshimi që nga 1975Ndryshimi që nga 1990Ndryshimi që nga 2000
Kodi Postar 134005+6 404,7%+589,7%+3,1%
Haryana+125,1%+57,2%+28,2%
India+111,1%+50,6%+24,5%
Sources: JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid

Kodi Postar 134005 Mosha mesatare

Mosha mesatare: 27,4 vjet
VendndodhjaMosha mesatareMosha Mediane (Femër)Mosha mesatare (Mashkull)
Kodi Postar 13400527,4 vjet28,4 vjet26,6 vjet
Haryana24,8 vjet25,7 vjet24,1 vjet
India24,9 vjet25,4 vjet24,5 vjet
Sources: CIESIN (Center for International Earth Science Information Network)

Kodi Postar 134005 Pema e popullsisë

Popullsia sipas moshës dhe gjinisë
moshëMashkullFemërTotal
Nën 56675411209
5-97195621281
10-147695871356
15-198266691496
20-248207481569
25-297546771432
30-346215751196
35-395725401112
40-44504479984
45-49459410869
50-54356320677
55-59275265540
60-64279279558
65-69179174354
70-74136129266
75-797170141
80-845253105
85 Plus404484
Sources: CIESIN (Center for International Earth Science Information Network)

Kodi Postar 134005 Dendësia e popullsisë

Dendësia e popullsisë: 2986 / km²
VendndodhjaPopullsiazonëDendësia e popullsisë
Kodi Postar 134005152215,1 km²2986 / km²
Haryana27,6 milionë44 119,4 km²626,2 / km²
India1,3 miliardë3 083 563,4 km²423,8 / km²
Sources: JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid

Kodi Postar 134005 Popullsia historike dhe e parashikuar

Popullsia e vlerësuar nga 1975 deri në 2100
Sources:
1. JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid
2. CIESIN (Center for International Earth Science Information Network)
3. [lidhje] Klein Goldewijk, K., Beusen, A., Doelman, J., and Stehfest, E.: Anthropogenic land use estimates for the Holocene – HYDE 3.2, Earth Syst. Sci. Data, 9, 927–953, https://doi.org/10.5194/essd-9-927-2017, 2017.

Lagjet

Shpërndarja e biznesit sipas lagjes në 134005
 Jandli, Luxmi Nagar: 42,1%
 Jandli, Jandali Village: 21,1%
 Jandli, Sadras, Patel Nagar: 10,5%
 Jandli: 10,5%
 Jandli, Laxmi Nagar: 5,3%
 Jandali Village: 5,3%
 Luxmi Nagar: 5,3%

Industries

Shpërndarja e biznesit sipas industrisë
 Pazar: 35,4%
 Besimi: 14,6%
 Ushqim: 12,5%
 Arsim: 8,3%
 Shërbime Shtëpie: 5,2%
 Shёrbimet profesionale: 5,2%
 Shërbime Lokale: 4,2%
 Mjekësi: 4,2%
 Tjetër: 10,4%

Indeksi i Zhvillimit Njerëzor (HDI)

Indeksi i përbërë statistikor i jetëgjatësisë, arsimimit dhe të ardhurave për frymë.
Sources: [Link] Kummu, M., Taka, M. & Guillaume, J. Gridded global datasets for Gross Domestic Product and Human Development Index over 1990–2015. Sci Data 5, 180004 (2018) doi:10.1038/sdata.2018.4

Emetimet e CO2 Kodi Postar 134005

Emisionet e dioksidit të karbonit (CO2) për frymë në ton në vit
VendndodhjaEmetimet e CO2Emetimet e CO2 për frymëIntensiteti i emetimeve të CO2
Kodi Postar 13400540 131 t2,64 t7 873 t/km²
Haryana58 264 183 t2,11 t1 320 t/km²
India1 928 568 344 t1,48 t625,4 t/km²
Sources: [lidhje] Moran, D., Kanemoto K; Jiborn, M., Wood, R., Többen, J., and Seto, K.C. (2018) Carbon footprints of 13,000 cities. Environmental Research Letters DOI: 10.1088/1748-9326/aac72a

Emetimet e CO2 Kodi Postar 134005

Emetimet e CO2 2013 (ton / vit)40 131 t
Emetimet e CO2 2013 (ton / vit) për frymë2,64 t
Intensiteti i emetimeve të CO2 2013 (ton / km² / vit)7 873 t/km²

Rreziku natyror i rreziqeve

Rreziku relativ nga 10
thatësirëLartë (7)
përmbytjeLartë (7)
TërmetE mesme (5,5)
* Rreziku, veçanërisht në lidhje me përmbytjen ose rrëshqitjen e tokës, mund të mos jetë për të gjithë zonën.

Tërmetet e fundit pranë

Madhësia 3.0 dhe më e madhe
DataOramadhësiDistancaThellesiVendndodhjalidhje
20.2.1410:46 m.d.4,670,2 km16 020 m19km ESE of Dirba, Indiausgs.gov
26.11.043:53 m.d.3,753,8 km42 100 mHaryana - Uttaranchal region, Indiausgs.gov
13.8.974:10 m.d.4,297,4 km33 000 mPunjab-Himachal Pradesh border region, Indiausgs.gov
11.11.968:20 m.d.4,558,7 km53 700 mUttar Pradesh, Indiausgs.gov
15.7.829:15 m.d.4,247,4 km103 300 mHaryana - Uttaranchal region, Indiausgs.gov

Rreth të dhënave tona

Të dhënat në këtë faqe vlerësohen duke përdorur një numër mjetesh dhe burimesh në dispozicion të publikut. Ofrohet pa garanci dhe mund të përmbajë pasaktësi. Përdorni me rrezikun tuaj. Shikoni këtu për më shumë informacion.