134105 · Kodi Postar e mëparshme
Kodi Postar tjetër · 134108

Kodi Postar 134107 - Panchkula, State of Haryāna

Qyteti primarPanchkula
Zona e Kodi Postar 13410741,7 km²
Popullsia15241
Popullsia mashkullore8096 (53,1%)
Popullsia femra7145 (46,9%)
Ndryshimi i popullsisë nga 1975 në 2015 +723,8%
Ndryshimi i popullsisë nga 2000 në 2015 +77,6%
Mosha mesatare27,2 vjet
Mosha mesatare për meshkuj26,8 vjet
Mosha mesatare për femra27,7 vjet
LagjetAmravati Enclave, Chandimandir Cantonment, Saketri, Sector A, Chandimandir Cantonment, Sector D, Chandimandir Cantonment
Ora lokalee mërkurë 10:27 p.d.
Zona e orësOra standarde e Indisë
koordinon30.721546748033084° / 76.90245078116884°
Kodet Postare të lidhura134101134102134103134104134105134108

Harta e Kodi Postar 134107

Harta interaktive

Kodi Postar 134107 Popullsia

Vite 1975 deri 2015
të dhëna1975199020002015
Popullsia18503572858115241
Dendësia e popullsisë44,3 / km²85,6 / km²205,5 / km²365,1 / km²
Sources: JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid

134107 Ndryshimi i popullsisë nga 2000 në 2015

Rritja e 77,6% nga viti 2000 në 2015
VendndodhjaNdryshimi që nga 1975Ndryshimi që nga 1990Ndryshimi që nga 2000
Kodi Postar 134107+723,8%+326,7%+77,6%
Haryana+125,1%+57,2%+28,2%
India+111,1%+50,6%+24,5%
Sources: JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid

Kodi Postar 134107 Mosha mesatare

Mosha mesatare: 27,2 vjet
VendndodhjaMosha mesatareMosha Mediane (Femër)Mosha mesatare (Mashkull)
Kodi Postar 13410727,2 vjet27,7 vjet26,8 vjet
Haryana24,8 vjet25,7 vjet24,1 vjet
India24,9 vjet25,4 vjet24,5 vjet
Sources: CIESIN (Center for International Earth Science Information Network)

Kodi Postar 134107 Pema e popullsisë

Popullsia sipas moshës dhe gjinisë
moshëMashkullFemërTotal
Nën 56685861254
5-97396311371
10-147946501444
15-197736321405
20-247976941491
25-297586951453
30-346586151274
35-396175711188
40-44531465997
45-49444376820
50-54337307645
55-59271247518
60-64252260512
65-69181162344
70-74128113242
75-796760128
80-84444286
85 Plus393979
Sources: CIESIN (Center for International Earth Science Information Network)

Kodi Postar 134107 Dendësia e popullsisë

Dendësia e popullsisë: 365,1 / km²
VendndodhjaPopullsiazonëDendësia e popullsisë
Kodi Postar 1341071524141,7 km²365,1 / km²
Haryana27,6 milionë44 119,4 km²626,2 / km²
India1,3 miliardë3 083 563,4 km²423,8 / km²
Sources: JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid

Kodi Postar 134107 Popullsia historike dhe e parashikuar

Popullsia e vlerësuar nga 1830 deri në 2100
Sources:
1. JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid
2. CIESIN (Center for International Earth Science Information Network)
3. [lidhje] Klein Goldewijk, K., Beusen, A., Doelman, J., and Stehfest, E.: Anthropogenic land use estimates for the Holocene – HYDE 3.2, Earth Syst. Sci. Data, 9, 927–953, https://doi.org/10.5194/essd-9-927-2017, 2017.

Lagjet

Shpërndarja e biznesit sipas lagjes në 134107
 Chandimandir Cantonment: 36,8%
 Saketri: 17,1%
 Sector D, Chandimandir Cantonment: 13,2%
 Amravati Enclave: 6,6%
 Sector A, Chandimandir Cantonment: 3,9%
 Tjetër: 22,4%

Kodet e zonёs

Kodet e zonave të përqindjes që përdoren nga bizneset në 134107
 Prefiksi Telefon 172: 58,3%
 Prefiksi Telefon 1733: 12,5%
 Prefiksi Telefon 180: 8,3%
 Prefiksi Telefon 7822: 4,2%
 Prefiksi Telefon 8221: 4,2%
 Prefiksi Telefon 8396: 4,2%
 Prefiksi Telefon 8335: 4,2%
 Prefiksi Telefon 186: 4,2%

Industries

Shpërndarja e biznesit sipas industrisë
 Pazar: 15,5%
 Besimi: 14,5%
 Sporte & Aktivitete: 8%
 Shёrbimet profesionale: 7,3%
 Restorantet: 6,7%
 Arsim: 6,2%
 industri: 6,2%
 Shërbime Financiare: 5,5%
 Automobilistik: 5%
 Tjetër: 25,2%

Indeksi i Zhvillimit Njerëzor (HDI)

Indeksi i përbërë statistikor i jetëgjatësisë, arsimimit dhe të ardhurave për frymë.
Sources: [Link] Kummu, M., Taka, M. & Guillaume, J. Gridded global datasets for Gross Domestic Product and Human Development Index over 1990–2015. Sci Data 5, 180004 (2018) doi:10.1038/sdata.2018.4

Emetimet e CO2 Kodi Postar 134107

Emisionet e dioksidit të karbonit (CO2) për frymë në ton në vit
VendndodhjaEmetimet e CO2Emetimet e CO2 për frymëIntensiteti i emetimeve të CO2
Kodi Postar 13410742 401 t2,78 t1 015 t/km²
Haryana58 264 183 t2,11 t1 320 t/km²
India1 928 568 344 t1,48 t625,4 t/km²
Sources: [lidhje] Moran, D., Kanemoto K; Jiborn, M., Wood, R., Többen, J., and Seto, K.C. (2018) Carbon footprints of 13,000 cities. Environmental Research Letters DOI: 10.1088/1748-9326/aac72a

Emetimet e CO2 Kodi Postar 134107

Emetimet e CO2 2013 (ton / vit)42 401 t
Emetimet e CO2 2013 (ton / vit) për frymë2,78 t
Intensiteti i emetimeve të CO2 2013 (ton / km² / vit)1 015 t/km²

Rreziku natyror i rreziqeve

Rreziku relativ nga 10
thatësirëLartë (7)
përmbytjeLartë (7)
TërmetLartë (7,2)
* Rreziku, veçanërisht në lidhje me përmbytjen ose rrëshqitjen e tokës, mund të mos jetë për të gjithë zonën.

Tërmetet e fundit pranë

Madhësia 3.0 dhe më e madhe
DataOramadhësiDistancaThellesiVendndodhjalidhje
26.8.168:38 m.d.4,199,5 km10 000 m2km E of Rohru, Indiausgs.gov
1.8.166:38 p.d.4,566,3 km35 060 m15km WNW of Seoni, Indiausgs.gov
7.10.156:04 m.d.4,297,1 km36 040 m10km NE of Sundarnagar, Indiausgs.gov
10.12.0612:19 p.d.487,9 km8 200 mHimachal Pradesh, Indiausgs.gov
26.11.043:53 m.d.3,728,9 km42 100 mHaryana - Uttaranchal region, Indiausgs.gov
4.9.029:11 p.d.4,199,4 km33 000 mHimachal Pradesh, Indiausgs.gov
22.2.0012:53 m.d.3,669 km33 000 mHimachal Pradesh, Indiausgs.gov
8.11.991:45 m.d.4,475,1 km33 000 mHimachal Pradesh, Indiausgs.gov
12.9.992:00 p.d.4,582,1 km33 000 mHimachal Pradesh, Indiausgs.gov
19.3.989:13 p.d.3,978,5 km33 000 mHimachal Pradesh, Indiausgs.gov

Gjeni dukuritë historike të tërmetit afër Kodi Postar 134107

Data e hershme  Data e fundit 
 Madhësia 3.0 dhe më e madhe   Magnituda 4.0 dhe më e madhe   Madhësia 5.0 dhe më e madhe 

Rreth të dhënave tona

Të dhënat në këtë faqe vlerësohen duke përdorur një numër mjetesh dhe burimesh në dispozicion të publikut. Ofrohet pa garanci dhe mund të përmbajë pasaktësi. Përdorni me rrezikun tuaj. Shikoni këtu për më shumë informacion.