134203 · Kodi Postar e mëparshme
Kodi Postar tjetër · 134205

Kodi Postar 134204 - Armāla, State of Haryāna

Qyteti primarArmāla
Zona e Kodi Postar 134204111,8 km²
Popullsia9232
Popullsia mashkullore4944 (53,6%)
Popullsia femra4288 (46,4%)
Ndryshimi i popullsisë nga 1975 në 2015 +2 977,3%
Ndryshimi i popullsisë nga 2000 në 2015 +144,7%
Mosha mesatare27,2 vjet
Mosha mesatare për meshkuj26,8 vjet
Mosha mesatare për femra27,7 vjet
Ora lokalee enjte 7:05 m.d.
Zona e orësOra standarde e Indisë
koordinon30.593781044682782° / 77.02857951843973°
Kodet Postare të lidhura134119134151134201134202134203134205

Harta e Kodi Postar 134204

Harta interaktive

Kodi Postar 134204 Popullsia

Vite 1975 deri 2015
të dhëna1975199020002015
Popullsia30017337739232
Dendësia e popullsisë2,68 / km²1,55 / km²33,8 / km²82,6 / km²
Sources: JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid

134204 Ndryshimi i popullsisë nga 2000 në 2015

Rritja e 144,7% nga viti 2000 në 2015
VendndodhjaNdryshimi që nga 1975Ndryshimi që nga 1990Ndryshimi që nga 2000
Kodi Postar 134204+2 977,3%+5 236,4%+144,7%
Haryana+125,1%+57,2%+28,2%
India+111,1%+50,6%+24,5%
Sources: JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid

Kodi Postar 134204 Mosha mesatare

Mosha mesatare: 27,2 vjet
VendndodhjaMosha mesatareMosha Mediane (Femër)Mosha mesatare (Mashkull)
Kodi Postar 13420427,2 vjet27,7 vjet26,8 vjet
Haryana24,8 vjet25,7 vjet24,1 vjet
India24,9 vjet25,4 vjet24,5 vjet
Sources: CIESIN (Center for International Earth Science Information Network)

Kodi Postar 134204 Pema e popullsisë

Popullsia sipas moshës dhe gjinisë
moshëMashkullFemërTotal
Nën 5408352760
5-9451378830
10-14485390875
15-19472379852
20-24487417904
25-29463417880
30-34402369771
35-39376343720
40-44324279604
45-49271226497
50-54206184391
55-59165148314
60-64154156310
65-6911197208
70-747868147
75-79413678
80-84272553
85 Plus242348
Sources: CIESIN (Center for International Earth Science Information Network)

Kodi Postar 134204 Dendësia e popullsisë

Dendësia e popullsisë: 82,6 / km²
VendndodhjaPopullsiazonëDendësia e popullsisë
Kodi Postar 1342049232111,8 km²82,6 / km²
Haryana27,6 milionë44 119,4 km²626,2 / km²
India1,3 miliardë3 083 563,4 km²423,8 / km²
Sources: JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid

Kodi Postar 134204 Popullsia e parashikuar

Popullsia e vlerësuar nga 1975 deri në 2100
Sources:
1. JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid
2. CIESIN (Center for International Earth Science Information Network)
3. [lidhje] Klein Goldewijk, K., Beusen, A., Doelman, J., and Stehfest, E.: Anthropogenic land use estimates for the Holocene – HYDE 3.2, Earth Syst. Sci. Data, 9, 927–953, https://doi.org/10.5194/essd-9-927-2017, 2017.

Kodet e zonёs

Kodet e zonave të përqindjes që përdoren nga bizneset në 134204
 Prefiksi Telefon 1734: 53,8%
 Prefiksi Telefon 80: 7,7%
 Prefiksi Telefon 172: 7,7%
 Prefiksi Telefon 186: 7,7%
 Prefiksi Telefon 771: 3,8%
 Prefiksi Telefon 8727: 3,8%
 Prefiksi Telefon 8396: 3,8%
 Prefiksi Telefon 8222: 3,8%
 Prefiksi Telefon 8558: 3,8%
 Prefiksi Telefon 22: 3,8%

Industries

Shpërndarja e biznesit sipas industrisë
 Pazar: 21,6%
 industri: 12,1%
 Besimi: 12,1%
 Arsim: 9,4%
 Ushqim: 7,8%
 Hotele & Udhëtime: 7,1%
 Tjetër: 29,8%
Përshkrimi i industrisëNumri i ndërmarrjeveVlerësimi mesatar i GoogleBizneset për 1.000 banorë
Edukimi i lartё (kolegjet dhe universitetet)83.80,9
Dyqane ushqimore dhe supermarkete 63.80,6

Indeksi i Zhvillimit Njerëzor (HDI)

Indeksi i përbërë statistikor i jetëgjatësisë, arsimimit dhe të ardhurave për frymë.
Sources: [Link] Kummu, M., Taka, M. & Guillaume, J. Gridded global datasets for Gross Domestic Product and Human Development Index over 1990–2015. Sci Data 5, 180004 (2018) doi:10.1038/sdata.2018.4

Emetimet e CO2 Kodi Postar 134204

Emisionet e dioksidit të karbonit (CO2) për frymë në ton në vit
VendndodhjaEmetimet e CO2Emetimet e CO2 për frymëIntensiteti i emetimeve të CO2
Kodi Postar 13420425 669 t2,78 t229,7 t/km²
Haryana58 264 183 t2,11 t1 320 t/km²
India1 928 568 344 t1,48 t625,4 t/km²
Sources: [lidhje] Moran, D., Kanemoto K; Jiborn, M., Wood, R., Többen, J., and Seto, K.C. (2018) Carbon footprints of 13,000 cities. Environmental Research Letters DOI: 10.1088/1748-9326/aac72a

Emetimet e CO2 Kodi Postar 134204

Emetimet e CO2 2013 (ton / vit)25 669 t
Emetimet e CO2 2013 (ton / vit) për frymë2,78 t
Intensiteti i emetimeve të CO2 2013 (ton / km² / vit)229,7 t/km²

Rreziku natyror i rreziqeve

Rreziku relativ nga 10
lumë votashLartë (7)
thatësirëLartë (7)
përmbytjeLartë (8)
TërmetLartë (7,2)
* Rreziku, veçanërisht në lidhje me përmbytjen ose rrëshqitjen e tokës, mund të mos jetë për të gjithë zonën.

Tërmetet e fundit pranë

Madhësia 3.0 dhe më e madhe
DataOramadhësiDistancaThellesiVendndodhjalidhje
26.8.168:38 m.d.4,198,9 km10 000 m2km E of Rohru, Indiausgs.gov
1.8.166:38 p.d.4,580 km35 060 m15km WNW of Seoni, Indiausgs.gov
28.5.1012:25 p.d.598 km18 800 mHimachal Pradesh, Indiausgs.gov
16.8.0812:16 m.d.3,889,9 km10 000 mHaryana - Uttaranchal region, Indiausgs.gov
26.11.043:53 m.d.3,718,8 km42 100 mHaryana - Uttaranchal region, Indiausgs.gov
4.9.029:11 p.d.4,199,3 km33 000 mHimachal Pradesh, Indiausgs.gov
22.2.0012:53 m.d.3,680,8 km33 000 mHimachal Pradesh, Indiausgs.gov
8.11.991:45 m.d.4,483,3 km33 000 mHimachal Pradesh, Indiausgs.gov
12.9.992:00 p.d.4,579,6 km33 000 mHimachal Pradesh, Indiausgs.gov
19.3.989:13 p.d.3,975,9 km33 000 mHimachal Pradesh, Indiausgs.gov

Gjeni dukuritë historike të tërmetit afër Kodi Postar 134204

Data e hershme  Data e fundit 
 Madhësia 3.0 dhe më e madhe   Magnituda 4.0 dhe më e madhe   Madhësia 5.0 dhe më e madhe 

Qytete

Përqindja e bizneseve nga qyteti në 134204
 Panchkula: 63,6%
 Ambāla: 6,8%
 Shāhpur: 6,8%
 Barwāla: 4,5%
 Kāla Āmb: 4,5%
 Khatauli: 4,5%
 Tjetër: 9,1%

Rreth të dhënave tona

Të dhënat në këtë faqe vlerësohen duke përdorur një numër mjetesh dhe burimesh në dispozicion të publikut. Ofrohet pa garanci dhe mund të përmbajë pasaktësi. Përdorni me rrezikun tuaj. Shikoni këtu për më shumë informacion.