136026 · Kodi Postar e mëparshme
Kodi Postar tjetër · 136030

Kodi Postar 136027 - Kaithal, State of Haryāna

Qyteti primarKaithal
Zona e Kodi Postar 136027663,8 km²
Popullsia403580
Popullsia mashkullore215017 (53,3%)
Popullsia femra188563 (46,7%)
Ndryshimi i popullsisë nga 1975 në 2015 +276,2%
Ndryshimi i popullsisë nga 2000 në 2015 +12,4%
Mosha mesatare25 vjet
Mosha mesatare për meshkuj24,1 vjet
Mosha mesatare për femra26,1 vjet
Prefikset Telefon1746
LagjetAmar Garh Colony, Ashoka Garden Colony, Bidkyar Lake, Friends Colony, Industrial Area, Model Town, Old City, Patti Khot, RK Puram, Sikka Market
Ora lokalee shtunë 10:21 p.d.
Zona e orësOra standarde e Indisë
koordinon29.789254416472684° / 76.40874709031175°
Kodet Postare të lidhura136020136021136026136030136033136034

Harta e Kodi Postar 136027

Harta interaktive

Kodi Postar 136027 Popullsia

Vite 1975 deri 2015
të dhëna1975199020002015
Popullsia107288278590358967403580
Dendësia e popullsisë161,6 / km²419,7 / km²540,8 / km²608,0 / km²
Sources: JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid

136027 Ndryshimi i popullsisë nga 2000 në 2015

Rritja e 12,4% nga viti 2000 në 2015
VendndodhjaNdryshimi që nga 1975Ndryshimi që nga 1990Ndryshimi që nga 2000
Kodi Postar 136027+276,2%+44,9%+12,4%
Haryana+125,1%+57,2%+28,2%
India+111,1%+50,6%+24,5%
Sources: JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid

Kodi Postar 136027 Mosha mesatare

Mosha mesatare: 25 vjet
VendndodhjaMosha mesatareMosha Mediane (Femër)Mosha mesatare (Mashkull)
Kodi Postar 13602725 vjet26,1 vjet24,1 vjet
Haryana24,8 vjet25,7 vjet24,1 vjet
India24,9 vjet25,4 vjet24,5 vjet
Sources: CIESIN (Center for International Earth Science Information Network)

Kodi Postar 136027 Pema e popullsisë

Popullsia sipas moshës dhe gjinisë
moshëMashkullFemërTotal
Nën 5202011672436926
5-9210571712938186
10-14233521845841810
15-19244211914943571
20-24223601941541775
25-29185571617534733
30-34150771417129248
35-39142501327127521
40-44125241151324038
45-4910138927019409
50-547790712814919
55-595617631711935
60-647480792315404
65-69466145849245
70-74344433026747
75-79168516383324
80-84133713692706
85 Plus106410252090
Sources: CIESIN (Center for International Earth Science Information Network)

Kodi Postar 136027 Dendësia e popullsisë

Dendësia e popullsisë: 608,0 / km²
VendndodhjaPopullsiazonëDendësia e popullsisë
Kodi Postar 136027403580663,8 km²608,0 / km²
Haryana27,6 milionë44 119,4 km²626,2 / km²
India1,3 miliardë3 083 563,4 km²423,8 / km²
Sources: JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid

Kodi Postar 136027 Popullsia historike dhe e parashikuar

Vlerësimi i popullsisë antike deri në 2100
Sources:
1. JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid
2. CIESIN (Center for International Earth Science Information Network)
3. [lidhje] Klein Goldewijk, K., Beusen, A., Doelman, J., and Stehfest, E.: Anthropogenic land use estimates for the Holocene – HYDE 3.2, Earth Syst. Sci. Data, 9, 927–953, https://doi.org/10.5194/essd-9-927-2017, 2017.

Lagjet

Shpërndarja e biznesit sipas lagjes në 136027
 Old City: 9,6%
 Model Town: 7,8%
 Sikka Market: 6,4%
 RK Puram: 5,8%
 Amar Garh Colony: 5,3%
 Tjetër: 65%

Kodet e zonёs

Kodet e zonave të përqindjes që përdoren nga bizneset në 136027
 Prefiksi Telefon 1746: 57,3%
 Prefiksi Telefon 80: 11,9%
 Prefiksi Telefon 180: 7,3%
 Tjetër: 23,4%

Përqendrimi i biznesit në Kodi Postar 136027

136027 Hartë interaktive biznesi

Industries

Shpërndarja e biznesit sipas industrisë
 Pazar: 31,6%
 Shёrbimet profesionale: 9%
 industri: 8,3%
 Ushqim: 7,7%
 Arsim: 7%
 Tjetër: 36,5%
Përshkrimi i industrisëNumri i ndërmarrjeveVlerësimi mesatar i GoogleBizneset për 1.000 banorë
Edukimi i lartё (kolegjet dhe universitetet)153.70,0
Banka233.70,1
Kompani huadhënie324.20,1
Strehim Tjera143.80,0
Shёndeti dhe mjekёsia 144.40,0
Spitale144.10,0
Dyqane rrobash 194.10,0
Dyqanet e telefonisë celulare133.60,0
Dyqanet elektronike 254.00,1
Supermarket153.70,0

Indeksi i Zhvillimit Njerëzor (HDI)

Indeksi i përbërë statistikor i jetëgjatësisë, arsimimit dhe të ardhurave për frymë.
Sources: [Link] Kummu, M., Taka, M. & Guillaume, J. Gridded global datasets for Gross Domestic Product and Human Development Index over 1990–2015. Sci Data 5, 180004 (2018) doi:10.1038/sdata.2018.4

Emetimet e CO2 Kodi Postar 136027

Emisionet e dioksidit të karbonit (CO2) për frymë në ton në vit
VendndodhjaEmetimet e CO2Emetimet e CO2 për frymëIntensiteti i emetimeve të CO2
Kodi Postar 136027822 318 t2,04 t1 238 t/km²
Haryana58 264 183 t2,11 t1 320 t/km²
India1 928 568 344 t1,48 t625,4 t/km²
Sources: [lidhje] Moran, D., Kanemoto K; Jiborn, M., Wood, R., Többen, J., and Seto, K.C. (2018) Carbon footprints of 13,000 cities. Environmental Research Letters DOI: 10.1088/1748-9326/aac72a

Emetimet e CO2 Kodi Postar 136027

Emetimet e CO2 2013 (ton / vit)822 318 t
Emetimet e CO2 2013 (ton / vit) për frymë2,04 t
Intensiteti i emetimeve të CO2 2013 (ton / km² / vit)1 238 t/km²

Rreziku natyror i rreziqeve

Rreziku relativ nga 10
thatësirëLartë (7)
përmbytjeLartë (7)
TërmetE mesme (4)
* Rreziku, veçanërisht në lidhje me përmbytjen ose rrëshqitjen e tokës, mund të mos jetë për të gjithë zonën.

Tërmetet e fundit pranë

Madhësia 3.0 dhe më e madhe
DataOramadhësiDistancaThellesiVendndodhjalidhje
1.7.183:07 p.d.4,592,3 km10 000 m14km NW of Sonipat, Indiausgs.gov
1.6.173:55 m.d.4,797,2 km10 000 m12km NW of Kharkhauda, Indiausgs.gov
20.2.1410:46 m.d.4,633,3 km16 020 m19km ESE of Dirba, Indiausgs.gov
7.5.069:01 p.d.4,391,5 km10 000 mHaryana - Delhi region, Indiausgs.gov
31.3.063:25 p.d.3,992,2 km10 000 mHaryana - Delhi region, Indiausgs.gov
26.7.045:10 m.d.4,199,6 km75 700 mUttar Pradesh, Indiausgs.gov
22.3.991:56 p.d.4,178,3 km207 600 mHaryana, Indiausgs.gov
11.11.968:20 m.d.4,575,1 km53 700 mUttar Pradesh, Indiausgs.gov
15.11.951:44 m.d.489,1 km24 900 mHaryana, Indiausgs.gov
15.5.9010:19 p.d.4,174,6 km33 000 mHaryana, Indiausgs.gov

Gjeni dukuritë historike të tërmetit afër Kodi Postar 136027

Data e hershme  Data e fundit 
 Madhësia 3.0 dhe më e madhe   Magnituda 4.0 dhe më e madhe   Madhësia 5.0 dhe më e madhe 

Rreth të dhënave tona

Të dhënat në këtë faqe vlerësohen duke përdorur një numër mjetesh dhe burimesh në dispozicion të publikut. Ofrohet pa garanci dhe mund të përmbajë pasaktësi. Përdorni me rrezikun tuaj. Shikoni këtu për më shumë informacion.