136035 · Kodi Postar e mëparshme

Kodi Postar 136038 - State of Haryāna

Zona e Kodi Postar 13603825,7 km²
Popullsia13428
Popullsia mashkullore7133 (53,1%)
Popullsia femra6295 (46,9%)
Ndryshimi i popullsisë nga 1975 në 2015 +31,9%
Ndryshimi i popullsisë nga 2000 në 2015 +28,8%
Mosha mesatare25,9 vjet
Mosha mesatare për meshkuj24,9 vjet
Mosha mesatare për femra27 vjet
Prefikset Telefon124125012511252Më shumë
LagjetAlampur, Dara Kalan, Kalal Majara, New Grain Market, Salarpur
Ora lokalee mërkurë 10:01 p.d.
Zona e orësOra standarde e Indisë
koordinon29.907912607764533° / 76.85432370118012°
Kodet Postare të lidhura136026136027136030136033136034136035

Harta e Kodi Postar 136038

Harta interaktive

Kodi Postar 136038 Popullsia

Vite 1975 deri 2015
të dhëna1975199020002015
Popullsia10181106031042213428
Dendësia e popullsisë396,6 / km²413,0 / km²406,0 / km²523,1 / km²
Sources: JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid

136038 Ndryshimi i popullsisë nga 2000 në 2015

Rritja e 28,8% nga viti 2000 në 2015
VendndodhjaNdryshimi që nga 1975Ndryshimi që nga 1990Ndryshimi që nga 2000
Kodi Postar 136038+31,9%+26,6%+28,8%
Haryana+125,1%+57,2%+28,2%
India+111,1%+50,6%+24,5%
Sources: JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid

Kodi Postar 136038 Mosha mesatare

Mosha mesatare: 25,9 vjet
VendndodhjaMosha mesatareMosha Mediane (Femër)Mosha mesatare (Mashkull)
Kodi Postar 13603825,9 vjet27 vjet24,9 vjet
Haryana24,8 vjet25,7 vjet24,1 vjet
India24,9 vjet25,4 vjet24,5 vjet
Sources: CIESIN (Center for International Earth Science Information Network)

Kodi Postar 136038 Pema e popullsisë

Popullsia sipas moshës dhe gjinisë
moshëMashkullFemërTotal
Nën 56325151147
5-96645281192
10-147385511290
15-198026191421
20-247456971443
25-296235831207
30-34510486996
35-39482460943
40-44436413850
45-49374335710
50-54282256538
55-59214218432
60-64244245490
65-69143141285
70-74109103212
75-795456111
80-84444791
85 Plus374077
Sources: CIESIN (Center for International Earth Science Information Network)

Kodi Postar 136038 Dendësia e popullsisë

Dendësia e popullsisë: 523,1 / km²
VendndodhjaPopullsiazonëDendësia e popullsisë
Kodi Postar 1360381342825,7 km²523,1 / km²
Haryana27,6 milionë44 119,4 km²626,2 / km²
India1,3 miliardë3 083 563,4 km²423,8 / km²
Sources: JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid

Kodi Postar 136038 Popullsia historike dhe e parashikuar

Vlerësimi i popullsisë antike deri në 2100
Sources:
1. JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid
2. CIESIN (Center for International Earth Science Information Network)
3. [lidhje] Klein Goldewijk, K., Beusen, A., Doelman, J., and Stehfest, E.: Anthropogenic land use estimates for the Holocene – HYDE 3.2, Earth Syst. Sci. Data, 9, 927–953, https://doi.org/10.5194/essd-9-927-2017, 2017.

Lagjet

Shpërndarja e biznesit sipas lagjes në 136038
 Salarpur: 20%
 New Grain Market: 16,7%
 Kalal Majara: 16,7%
 Dara Kalan: 16,7%
 Alampur: 10%
 Sector 30, Kalal Majara: 6,7%
 Sector 30: 3,3%
 Akash Nagar, Alampur: 3,3%
 Chinarthal Colony: 3,3%
 Ameen: 3,3%

Industries

Shpërndarja e biznesit sipas industrisë
 Pazar: 22,8%
 Besimi: 11,9%
 Ushqim: 10,9%
 industri: 10,9%
 Arsim: 10,7%
 Shёrbimet profesionale: 6,2%
 Restorantet: 5,8%
 Tjetër: 20,9%

Indeksi i Zhvillimit Njerëzor (HDI)

Indeksi i përbërë statistikor i jetëgjatësisë, arsimimit dhe të ardhurave për frymë.
Sources: [Link] Kummu, M., Taka, M. & Guillaume, J. Gridded global datasets for Gross Domestic Product and Human Development Index over 1990–2015. Sci Data 5, 180004 (2018) doi:10.1038/sdata.2018.4

Emetimet e CO2 Kodi Postar 136038

Emisionet e dioksidit të karbonit (CO2) për frymë në ton në vit
VendndodhjaEmetimet e CO2Emetimet e CO2 për frymëIntensiteti i emetimeve të CO2
Kodi Postar 13603830 157 t2,25 t1 174 t/km²
Haryana58 264 183 t2,11 t1 320 t/km²
India1 928 568 344 t1,48 t625,4 t/km²
Sources: [lidhje] Moran, D., Kanemoto K; Jiborn, M., Wood, R., Többen, J., and Seto, K.C. (2018) Carbon footprints of 13,000 cities. Environmental Research Letters DOI: 10.1088/1748-9326/aac72a

Emetimet e CO2 Kodi Postar 136038

Emetimet e CO2 2013 (ton / vit)30 157 t
Emetimet e CO2 2013 (ton / vit) për frymë2,25 t
Intensiteti i emetimeve të CO2 2013 (ton / km² / vit)1 174 t/km²

Rreziku natyror i rreziqeve

Rreziku relativ nga 10
thatësirëLartë (7)
përmbytjeLartë (7)
TërmetE mesme (4)
* Rreziku, veçanërisht në lidhje me përmbytjen ose rrëshqitjen e tokës, mund të mos jetë për të gjithë zonën.

Tërmetet e fundit pranë

Madhësia 3.0 dhe më e madhe
DataOramadhësiDistancaThellesiVendndodhjalidhje
19.2.196:29 m.d.477,4 km10 000 m5km ENE of Kandhla, Indiausgs.gov
1.7.183:07 p.d.4,590,6 km10 000 m14km NW of Sonipat, Indiausgs.gov
20.2.1410:46 m.d.4,666,6 km16 020 m19km ESE of Dirba, Indiausgs.gov
16.8.0812:16 m.d.3,899,5 km10 000 mHaryana - Uttaranchal region, Indiausgs.gov
26.11.043:53 m.d.3,791,4 km42 100 mHaryana - Uttaranchal region, Indiausgs.gov
26.7.045:10 m.d.4,181,5 km75 700 mUttar Pradesh, Indiausgs.gov
22.3.991:56 p.d.4,172,6 km207 600 mHaryana, Indiausgs.gov
11.11.968:20 m.d.4,530,7 km53 700 mUttar Pradesh, Indiausgs.gov
15.11.951:44 m.d.494,4 km24 900 mHaryana, Indiausgs.gov
15.5.9010:19 p.d.4,181,8 km33 000 mHaryana, Indiausgs.gov

Gjeni dukuritë historike të tërmetit afër Kodi Postar 136038

Data e hershme  Data e fundit 
 Madhësia 3.0 dhe më e madhe   Magnituda 4.0 dhe më e madhe   Madhësia 5.0 dhe më e madhe 

Qytete

Përqindja e bizneseve nga qyteti në 136038
 Thānesar: 93,8%
 Ambāla: 3,1%
 Karnāl: 3,1%

Rreth të dhënave tona

Të dhënat në këtë faqe vlerësohen duke përdorur një numër mjetesh dhe burimesh në dispozicion të publikut. Ofrohet pa garanci dhe mund të përmbajë pasaktësi. Përdorni me rrezikun tuaj. Shikoni këtu për më shumë informacion.