136132 · Kodi Postar e mëparshme
Kodi Postar tjetër · 136136

Kodi Postar 136135 - Shāhābād, State of Haryāna

Qyteti primarShāhābād
Zona e Kodi Postar 136135228,5 km²
Popullsia123994
Popullsia mashkullore65903 (53,1%)
Popullsia femra58091 (46,9%)
Ndryshimi i popullsisë nga 1975 në 2015 +41,2%
Ndryshimi i popullsisë nga 2000 në 2015 +25,1%
Mosha mesatare26,2 vjet
Mosha mesatare për meshkuj25,2 vjet
Mosha mesatare për femra27,3 vjet
LagjetDayal Nagar, Gopi Vihar Colony, Subhash Nagar, Housing Board Colony, Majri Mohalla, Markanda, Mohalla Saidanwala, New Model Town, Subhash Nagar
Ora lokalee shtunë 8:18 p.d.
Zona e orësOra standarde e Indisë
koordinon30.152677221675653° / 76.86389346407645°
Kodet Postare të lidhura136119136128136130136131136132136136

Harta e Kodi Postar 136135

Harta interaktive

Kodi Postar 136135 Popullsia

Vite 1975 deri 2015
të dhëna1975199020002015
Popullsia878359458999112123994
Dendësia e popullsisë384,3 / km²413,9 / km²433,7 / km²542,6 / km²
Sources: JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid

136135 Ndryshimi i popullsisë nga 2000 në 2015

Rritja e 25,1% nga viti 2000 në 2015
VendndodhjaNdryshimi që nga 1975Ndryshimi që nga 1990Ndryshimi që nga 2000
Kodi Postar 136135+41,2%+31,1%+25,1%
Haryana+125,1%+57,2%+28,2%
India+111,1%+50,6%+24,5%
Sources: JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid

Kodi Postar 136135 Mosha mesatare

Mosha mesatare: 26,2 vjet
VendndodhjaMosha mesatareMosha Mediane (Femër)Mosha mesatare (Mashkull)
Kodi Postar 13613526,2 vjet27,3 vjet25,2 vjet
Haryana24,8 vjet25,7 vjet24,1 vjet
India24,9 vjet25,4 vjet24,5 vjet
Sources: CIESIN (Center for International Earth Science Information Network)

Kodi Postar 136135 Pema e popullsisë

Popullsia sipas moshës dhe gjinisë
moshëMashkullFemërTotal
Nën 55771469310464
5-96085482410910
10-146723503511758
15-197290567212962
20-246849637613226
25-295823540611229
30-34476745219288
35-39448942728761
40-44403838317870
45-49350531376643
50-54265524055060
55-59202020374058
60-64225622654522
65-69134713242671
70-7410249661990
75-795145301044
80-84409433842
85 Plus338366705
Sources: CIESIN (Center for International Earth Science Information Network)

Kodi Postar 136135 Dendësia e popullsisë

Dendësia e popullsisë: 542,6 / km²
VendndodhjaPopullsiazonëDendësia e popullsisë
Kodi Postar 136135123994228,5 km²542,6 / km²
Haryana27,6 milionë44 119,4 km²626,2 / km²
India1,3 miliardë3 083 563,4 km²423,8 / km²
Sources: JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid

Kodi Postar 136135 Popullsia historike dhe e parashikuar

Vlerësimi i popullsisë antike deri në 2100
Sources:
1. JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid
2. CIESIN (Center for International Earth Science Information Network)
3. [lidhje] Klein Goldewijk, K., Beusen, A., Doelman, J., and Stehfest, E.: Anthropogenic land use estimates for the Holocene – HYDE 3.2, Earth Syst. Sci. Data, 9, 927–953, https://doi.org/10.5194/essd-9-927-2017, 2017.

Lagjet

Shpërndarja e biznesit sipas lagjes në 136135
 Subhash Nagar: 34,4%
 Markanda: 12,2%
 Majri Mohalla: 7,4%
 Mohalla Saidanwala: 6,7%
 Tjetër: 39,3%

Kodet e zonёs

Kodet e zonave të përqindjes që përdoren nga bizneset në 136135
 Prefiksi Telefon 1744: 48,5%
 Prefiksi Telefon 80: 8,8%
 Prefiksi Telefon 8222: 8,8%
 Prefiksi Telefon 180: 4,4%
 Prefiksi Telefon 186: 4,4%
 Tjetër: 25%

Përqendrimi i biznesit në Kodi Postar 136135

136135 Hartë interaktive biznesi

Industries

Shpërndarja e biznesit sipas industrisë
 Pazar: 28,4%
 Ushqim: 8,3%
 industri: 8%
 Restorantet: 7,3%
 Shёrbimet profesionale: 7,2%
 Besimi: 7,2%
 Arsim: 7%
 Tjetër: 26,6%
Përshkrimi i industrisëNumri i ndërmarrjeveVlerësimi mesatar i GoogleBizneset për 1.000 banorë
Banka60,0
Kompani huadhënie94.30,1
Dyqane ushqimore dhe supermarkete 164.00,1
Strehim Tjera63.60,0
Traktorë dhe pajisje fermash73.40,1
Spitale134.30,1
tempuj hindu114.70,1
Dyqane rrobash 63.80,0
Dyqanet elektronike 124.10,1
Pajisjet shtëpiake dhe mallra63.70,0
Supermarket154.10,1
prodhime hekuri63.70,0

Indeksi i Zhvillimit Njerëzor (HDI)

Indeksi i përbërë statistikor i jetëgjatësisë, arsimimit dhe të ardhurave për frymë.
Sources: [Link] Kummu, M., Taka, M. & Guillaume, J. Gridded global datasets for Gross Domestic Product and Human Development Index over 1990–2015. Sci Data 5, 180004 (2018) doi:10.1038/sdata.2018.4

Emetimet e CO2 Kodi Postar 136135

Emisionet e dioksidit të karbonit (CO2) për frymë në ton në vit
VendndodhjaEmetimet e CO2Emetimet e CO2 për frymëIntensiteti i emetimeve të CO2
Kodi Postar 136135284 143 t2,29 t1 243 t/km²
Haryana58 264 183 t2,11 t1 320 t/km²
India1 928 568 344 t1,48 t625,4 t/km²
Sources: [lidhje] Moran, D., Kanemoto K; Jiborn, M., Wood, R., Többen, J., and Seto, K.C. (2018) Carbon footprints of 13,000 cities. Environmental Research Letters DOI: 10.1088/1748-9326/aac72a

Emetimet e CO2 Kodi Postar 136135

Emetimet e CO2 2013 (ton / vit)284 143 t
Emetimet e CO2 2013 (ton / vit) për frymë2,29 t
Intensiteti i emetimeve të CO2 2013 (ton / km² / vit)1 243 t/km²

Rreziku natyror i rreziqeve

Rreziku relativ nga 10
thatësirëLartë (7)
përmbytjeLartë (7)
TërmetE mesme (6)
* Rreziku, veçanërisht në lidhje me përmbytjen ose rrëshqitjen e tokës, mund të mos jetë për të gjithë zonën.

Tërmetet e fundit pranë

Madhësia 3.0 dhe më e madhe
DataOramadhësiDistancaThellesiVendndodhjalidhje
20.2.1410:46 m.d.4,668,3 km16 020 m19km ESE of Dirba, Indiausgs.gov
16.8.0812:16 m.d.3,893,7 km10 000 mHaryana - Uttaranchal region, Indiausgs.gov
26.11.043:53 m.d.3,766,4 km42 100 mHaryana - Uttaranchal region, Indiausgs.gov
22.3.991:56 p.d.4,199,6 km207 600 mHaryana, Indiausgs.gov
11.11.968:20 m.d.4,539,4 km53 700 mUttar Pradesh, Indiausgs.gov
15.7.829:15 m.d.4,264,4 km103 300 mHaryana - Uttaranchal region, Indiausgs.gov

Rreth të dhënave tona

Të dhënat në këtë faqe vlerësohen duke përdorur një numër mjetesh dhe burimesh në dispozicion të publikut. Ofrohet pa garanci dhe mund të përmbajë pasaktësi. Përdorni me rrezikun tuaj. Shikoni këtu për më shumë informacion.