203411 · Kodi Postar e mëparshme

Kodi Postar 203412 - Siyāna, Uttar Pradesh

Qyteti primarSiyāna
Zona e Kodi Postar 203412123,1 km²
Popullsia186472
Popullsia mashkullore97879 (52,5%)
Popullsia femra88593 (47,5%)
Ndryshimi i popullsisë nga 1975 në 2015 +101,4%
Ndryshimi i popullsisë nga 2000 në 2015 +6,5%
Mosha mesatare21,4 vjet
Mosha mesatare për meshkuj20,8 vjet
Mosha mesatare për femra22,1 vjet
Prefikset Telefon5736
LagjetSiyana
Ora lokalee shtunë 10:07 m.d.
Zona e orësOra standarde e Indisë
koordinon28.60630320959395° / 78.04275492505602°
Kodet Postare të lidhura203403203405203407203408203409203411

Harta e Kodi Postar 203412

Harta interaktive

Kodi Postar 203412 Popullsia

Vite 1975 deri 2015
të dhëna1975199020002015
Popullsia92601137035175056186472
Dendësia e popullsisë752,4 / km²1113 / km²1422 / km²1515 / km²
Sources: JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid

203412 Ndryshimi i popullsisë nga 2000 në 2015

Rritja e 6,5% nga viti 2000 në 2015
VendndodhjaNdryshimi që nga 1975Ndryshimi që nga 1990Ndryshimi që nga 2000
Kodi Postar 203412+101,4%+36,1%+6,5%
Uttar Pradesh+134,1%+59,5%+28,4%
India+111,1%+50,6%+24,5%
Sources: JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid

Kodi Postar 203412 Mosha mesatare

Mosha mesatare: 21,4 vjet
VendndodhjaMosha mesatareMosha Mediane (Femër)Mosha mesatare (Mashkull)
Kodi Postar 20341221,4 vjet22,1 vjet20,8 vjet
Uttar Pradesh21,3 vjet21,7 vjet21 vjet
India24,9 vjet25,4 vjet24,5 vjet
Sources: CIESIN (Center for International Earth Science Information Network)

Kodi Postar 203412 Pema e popullsisë

Popullsia sipas moshës dhe gjinisë
moshëMashkullFemërTotal
Nën 510714922519940
5-9119941033822332
10-14127381104323782
15-19120031023122234
20-249820837418194
25-297251665613908
30-345985595511940
35-395791559611387
40-44502445939617
45-49405238677920
50-54333829856324
55-59243526795115
60-64249724774974
65-69155217333285
70-74130113042605
75-795596221181
80-84432483915
85 Plus395434829
Sources: CIESIN (Center for International Earth Science Information Network)

Kodi Postar 203412 Dendësia e popullsisë

Dendësia e popullsisë: 1515 / km²
VendndodhjaPopullsiazonëDendësia e popullsisë
Kodi Postar 203412186472123,1 km²1515 / km²
Uttar Pradesh217,8 milionë240 777,3 km²904,6 / km²
India1,3 miliardë3 083 563,4 km²423,8 / km²
Sources: JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid

Kodi Postar 203412 Popullsia historike dhe e parashikuar

Vlerësimi i popullsisë antike deri në 2100
Sources:
1. JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid
2. CIESIN (Center for International Earth Science Information Network)
3. [lidhje] Klein Goldewijk, K., Beusen, A., Doelman, J., and Stehfest, E.: Anthropogenic land use estimates for the Holocene – HYDE 3.2, Earth Syst. Sci. Data, 9, 927–953, https://doi.org/10.5194/essd-9-927-2017, 2017.

Lagjet

Shpërndarja e biznesit sipas lagjes në 203412
 Siyana: 50%
 Kaila Bhatta Village, Madhopura: 8,3%
 Raj Market: 8,3%
 Near Bugrasi chauraha: 8,3%
 Near Shiv Mandir: 8,3%
 Longa: 8,3%
 Mohalla, Qazi Khail: 8,3%

Industries

Shpërndarja e biznesit sipas industrisë
 Pazar: 36,3%
 Ushqim: 9,3%
 Besimi: 8,6%
 Arsim: 8,3%
 industri: 5,1%
 Shёrbimet profesionale: 5,1%
 Automobilistik: 5%
 Tjetër: 22,2%

Indeksi i Zhvillimit Njerëzor (HDI)

Indeksi i përbërë statistikor i jetëgjatësisë, arsimimit dhe të ardhurave për frymë.
Sources: [Link] Kummu, M., Taka, M. & Guillaume, J. Gridded global datasets for Gross Domestic Product and Human Development Index over 1990–2015. Sci Data 5, 180004 (2018) doi:10.1038/sdata.2018.4

Emetimet e CO2 Kodi Postar 203412

Emisionet e dioksidit të karbonit (CO2) për frymë në ton në vit
VendndodhjaEmetimet e CO2Emetimet e CO2 për frymëIntensiteti i emetimeve të CO2
Kodi Postar 203412244 330 t1,31 t1 985 t/km²
Uttar Pradesh259 048 938 t1,19 t1 075 t/km²
India1 928 568 344 t1,48 t625,4 t/km²
Sources: [lidhje] Moran, D., Kanemoto K; Jiborn, M., Wood, R., Többen, J., and Seto, K.C. (2018) Carbon footprints of 13,000 cities. Environmental Research Letters DOI: 10.1088/1748-9326/aac72a

Emetimet e CO2 Kodi Postar 203412

Emetimet e CO2 2013 (ton / vit)244 330 t
Emetimet e CO2 2013 (ton / vit) për frymë1,31 t
Intensiteti i emetimeve të CO2 2013 (ton / km² / vit)1 985 t/km²

Rreziku natyror i rreziqeve

Rreziku relativ nga 10
thatësirëLartë (8)
përmbytjeLartë (10)
TërmetE mesme (4)
* Rreziku, veçanërisht në lidhje me përmbytjen ose rrëshqitjen e tokës, mund të mos jetë për të gjithë zonën.

Tërmetet e fundit pranë

Madhësia 3.0 dhe më e madhe
DataOramadhësiDistancaThellesiVendndodhjalidhje
7.9.1110:58 p.d.4,384,5 km10 000 mHaryana-Delhi-Uttar Pradesh region, Indiausgs.gov
25.11.073:12 m.d.4,796,6 km10 000 mHaryana-Delhi-Uttar Pradesh region, Indiausgs.gov
7.11.078:42 m.d.3,782,9 km10 000 mUttaranchal-Uttar Pradesh border region, Indiausgs.gov
17.10.0710:54 m.d.4,799,4 km10 000 mRajasthan-Uttar Pradesh border region, Indiausgs.gov
7.4.042:02 p.d.4,246,1 km10 000 mUttar Pradesh, Indiausgs.gov
13.9.013:18 p.d.4,184,8 km10 000 mHaryana-Delhi-Uttar Pradesh region, Indiausgs.gov
22.3.9911:29 m.d.3,758,9 km33 000 mUttar Pradesh, Indiausgs.gov
16.3.992:27 m.d.4,220,7 km33 000 mUttar Pradesh, Indiausgs.gov
7.2.9812:45 p.d.3,555,1 km33 000 mUttaranchal-Uttar Pradesh border region, Indiausgs.gov
27.4.8010:00 p.d.4,739 km33 000 mHaryana-Delhi-Uttar Pradesh region, Indiausgs.gov

Gjeni dukuritë historike të tërmetit afër Kodi Postar 203412

Data e hershme  Data e fundit 
 Madhësia 3.0 dhe më e madhe   Magnituda 4.0 dhe më e madhe   Madhësia 5.0 dhe më e madhe 

Rreth të dhënave tona

Të dhënat në këtë faqe vlerësohen duke përdorur një numër mjetesh dhe burimesh në dispozicion të publikut. Ofrohet pa garanci dhe mund të përmbajë pasaktësi. Përdorni me rrezikun tuaj. Shikoni këtu për më shumë informacion.