241202 · Kodi Postar e mëparshme
Kodi Postar tjetër · 241204

Kodi Postar 241203 - Sandīla, Uttar Pradesh

Qyteti primarSandīla
Zona e Kodi Postar 241203203,8 km²
Popullsia15842
Popullsia mashkullore8447 (53,3%)
Popullsia femra7395 (46,7%)
Ndryshimi i popullsisë nga 2000 në 2015 +293,5%
Mosha mesatare20,9 vjet
Mosha mesatare për meshkuj20,7 vjet
Mosha mesatare për femra21,2 vjet
Prefikset Telefon5854
Ora lokalee shtunë 10:09 m.d.
Zona e orësOra standarde e Indisë
koordinon27.145783110069633° / 80.54064591602845°
Kodet Postare të lidhura241124241201241202241204241303241403

Harta e Kodi Postar 241203

Harta interaktive

Kodi Postar 241203 Popullsia

Vite 1975 deri 2015
të dhëna1975199020002015
Popullsia01157402615842
Dendësia e popullsisë5,68 / km²19,8 / km²77,7 / km²
Sources: JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid

241203 Ndryshimi i popullsisë nga 2000 në 2015

Rritja e 293,5% nga viti 2000 në 2015
VendndodhjaNdryshimi që nga 1975Ndryshimi që nga 1990Ndryshimi që nga 2000
Kodi Postar 241203+1 269,2%+293,5%
Uttar Pradesh+134,1%+59,5%+28,4%
India+111,1%+50,6%+24,5%
Sources: JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid

Kodi Postar 241203 Mosha mesatare

Mosha mesatare: 20,9 vjet
VendndodhjaMosha mesatareMosha Mediane (Femër)Mosha mesatare (Mashkull)
Kodi Postar 24120320,9 vjet21,2 vjet20,7 vjet
Uttar Pradesh21,3 vjet21,7 vjet21 vjet
India24,9 vjet25,4 vjet24,5 vjet
Sources: CIESIN (Center for International Earth Science Information Network)

Kodi Postar 241203 Pema e popullsisë

Popullsia sipas moshës dhe gjinisë
moshëMashkullFemërTotal
Nën 58798061686
5-910879812069
10-14114010062147
15-1910077701778
20-247375771314
25-296075311138
30-345315071039
35-395424801022
40-44449369818
45-49347304652
50-54278222500
55-59197222419
60-64256245501
65-69168159328
70-74116105222
75-79424486
80-84313365
85 Plus333367
Sources: CIESIN (Center for International Earth Science Information Network)

Kodi Postar 241203 Dendësia e popullsisë

Dendësia e popullsisë: 77,7 / km²
VendndodhjaPopullsiazonëDendësia e popullsisë
Kodi Postar 24120315842203,8 km²77,7 / km²
Uttar Pradesh217,8 milionë240 777,3 km²904,6 / km²
India1,3 miliardë3 083 563,4 km²423,8 / km²
Sources: JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid

Kodi Postar 241203 Popullsia historike dhe e parashikuar

Popullsia e vlerësuar nga 1975 deri në 2100
Sources:
1. JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid
2. CIESIN (Center for International Earth Science Information Network)
3. [lidhje] Klein Goldewijk, K., Beusen, A., Doelman, J., and Stehfest, E.: Anthropogenic land use estimates for the Holocene – HYDE 3.2, Earth Syst. Sci. Data, 9, 927–953, https://doi.org/10.5194/essd-9-927-2017, 2017.

Industries

Shpërndarja e biznesit sipas industrisë
 Pazar: 33,1%
 Besimi: 20,9%
 Arsim: 13,9%
 Ushqim: 7,3%
 Tjetër: 24,8%

Indeksi i Zhvillimit Njerëzor (HDI)

Indeksi i përbërë statistikor i jetëgjatësisë, arsimimit dhe të ardhurave për frymë.
Sources: [Link] Kummu, M., Taka, M. & Guillaume, J. Gridded global datasets for Gross Domestic Product and Human Development Index over 1990–2015. Sci Data 5, 180004 (2018) doi:10.1038/sdata.2018.4

Emetimet e CO2 Kodi Postar 241203

Emisionet e dioksidit të karbonit (CO2) për frymë në ton në vit
VendndodhjaEmetimet e CO2Emetimet e CO2 për frymëIntensiteti i emetimeve të CO2
Kodi Postar 24120317 436 t1,1 t85,6 t/km²
Uttar Pradesh259 048 938 t1,19 t1 075 t/km²
India1 928 568 344 t1,48 t625,4 t/km²
Sources: [lidhje] Moran, D., Kanemoto K; Jiborn, M., Wood, R., Többen, J., and Seto, K.C. (2018) Carbon footprints of 13,000 cities. Environmental Research Letters DOI: 10.1088/1748-9326/aac72a

Emetimet e CO2 Kodi Postar 241203

Emetimet e CO2 2013 (ton / vit)17 436 t
Emetimet e CO2 2013 (ton / vit) për frymë1,1 t
Intensiteti i emetimeve të CO2 2013 (ton / km² / vit)85,6 t/km²

Rreziku natyror i rreziqeve

Rreziku relativ nga 10
thatësirëLartë (7)
përmbytjeLartë (9)
TërmetE mesme (3,8)
* Rreziku, veçanërisht në lidhje me përmbytjen ose rrëshqitjen e tokës, mund të mos jetë për të gjithë zonën.

Rreth të dhënave tona

Të dhënat në këtë faqe vlerësohen duke përdorur një numër mjetesh dhe burimesh në dispozicion të publikut. Ofrohet pa garanci dhe mund të përmbajë pasaktësi. Përdorni me rrezikun tuaj. Shikoni këtu për më shumë informacion.