241203 · Kodi Postar e mëparshme
Kodi Postar tjetër · 241304

Kodi Postar 241204 - Sandīla, Uttar Pradesh

Qyteti primarSandīla
Zona e Kodi Postar 241204191,5 km²
Popullsia637044
Popullsia mashkullore339691 (53,3%)
Popullsia femra297354 (46,7%)
Ndryshimi i popullsisë nga 1975 në 2015 +67,2%
Ndryshimi i popullsisë nga 2000 në 2015 +14,6%
Mosha mesatare20,9 vjet
Mosha mesatare për meshkuj20,7 vjet
Mosha mesatare për femra21,2 vjet
Prefikset Telefon5854
LagjetNichla Mahatwana, Tiloiya
Ora lokalee shtunë 9:54 m.d.
Zona e orësOra standarde e Indisë
koordinon27.071378925060113° / 80.49663328475243°
Kodet Postare të lidhura241125241201241202241203241304241404

Harta e Kodi Postar 241204

Harta interaktive

Kodi Postar 241204 Popullsia

Vite 1975 deri 2015
të dhëna1975199020002015
Popullsia380926540343555992637044
Dendësia e popullsisë1988 / km²2820 / km²2902 / km²3325 / km²
Sources: JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid

241204 Ndryshimi i popullsisë nga 2000 në 2015

Rritja e 14,6% nga viti 2000 në 2015
VendndodhjaNdryshimi që nga 1975Ndryshimi që nga 1990Ndryshimi që nga 2000
Kodi Postar 241204+67,2%+17,9%+14,6%
Uttar Pradesh+134,1%+59,5%+28,4%
India+111,1%+50,6%+24,5%
Sources: JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid

Kodi Postar 241204 Mosha mesatare

Mosha mesatare: 20,9 vjet
VendndodhjaMosha mesatareMosha Mediane (Femër)Mosha mesatare (Mashkull)
Kodi Postar 24120420,9 vjet21,2 vjet20,7 vjet
Uttar Pradesh21,3 vjet21,7 vjet21 vjet
India24,9 vjet25,4 vjet24,5 vjet
Sources: CIESIN (Center for International Earth Science Information Network)

Kodi Postar 241204 Pema e popullsisë

Popullsia sipas moshës dhe gjinisë
moshëMashkullFemërTotal
Nën 5353433242667769
5-9437223946783189
10-14458464044986295
15-19405063096971476
20-24296362320352839
25-29243962135045746
30-34213612038741749
35-39217761931841094
40-44180631482532889
45-49139671223326200
50-5411183890820092
55-597907892416831
60-6410286984020127
65-696753640513159
70-74467942368916
75-79167517503426
80-84124713292576
85 Plus134713332681
Sources: CIESIN (Center for International Earth Science Information Network)

Kodi Postar 241204 Dendësia e popullsisë

Dendësia e popullsisë: 3325 / km²
VendndodhjaPopullsiazonëDendësia e popullsisë
Kodi Postar 241204637044191,5 km²3325 / km²
Uttar Pradesh217,8 milionë240 777,3 km²904,6 / km²
India1,3 miliardë3 083 563,4 km²423,8 / km²
Sources: JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid

Kodi Postar 241204 Popullsia historike dhe e parashikuar

Vlerësimi i popullsisë antike deri në 2100
Sources:
1. JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid
2. CIESIN (Center for International Earth Science Information Network)
3. [lidhje] Klein Goldewijk, K., Beusen, A., Doelman, J., and Stehfest, E.: Anthropogenic land use estimates for the Holocene – HYDE 3.2, Earth Syst. Sci. Data, 9, 927–953, https://doi.org/10.5194/essd-9-927-2017, 2017.

Lagjet

Shpërndarja e biznesit sipas lagjes në 241204
 Tiloiya: 75%
 Nichla Mahatwana: 6,2%
 Tjetër: 18,8%

Industries

Shpërndarja e biznesit sipas industrisë
 Pazar: 34,3%
 Besimi: 10,5%
 Ushqim: 9,1%
 Arsim: 7,6%
 Restorantet: 7,1%
 Tjetër: 31,4%
Përshkrimi i industrisëNumri i ndërmarrjeveVlerësimi mesatar i GoogleBizneset për 1.000 banorë

Indeksi i Zhvillimit Njerëzor (HDI)

Indeksi i përbërë statistikor i jetëgjatësisë, arsimimit dhe të ardhurave për frymë.
Sources: [Link] Kummu, M., Taka, M. & Guillaume, J. Gridded global datasets for Gross Domestic Product and Human Development Index over 1990–2015. Sci Data 5, 180004 (2018) doi:10.1038/sdata.2018.4

Emetimet e CO2 Kodi Postar 241204

Emisionet e dioksidit të karbonit (CO2) për frymë në ton në vit
VendndodhjaEmetimet e CO2Emetimet e CO2 për frymëIntensiteti i emetimeve të CO2
Kodi Postar 241204712 424 t1,12 t3 719 t/km²
Uttar Pradesh259 048 938 t1,19 t1 075 t/km²
India1 928 568 344 t1,48 t625,4 t/km²
Sources: [lidhje] Moran, D., Kanemoto K; Jiborn, M., Wood, R., Többen, J., and Seto, K.C. (2018) Carbon footprints of 13,000 cities. Environmental Research Letters DOI: 10.1088/1748-9326/aac72a

Emetimet e CO2 Kodi Postar 241204

Emetimet e CO2 2013 (ton / vit)712 424 t
Emetimet e CO2 2013 (ton / vit) për frymë1,12 t
Intensiteti i emetimeve të CO2 2013 (ton / km² / vit)3 719 t/km²

Rreziku natyror i rreziqeve

Rreziku relativ nga 10
thatësirëLartë (7)
përmbytjeLartë (9)
TërmetE mesme (3)
* Rreziku, veçanërisht në lidhje me përmbytjen ose rrëshqitjen e tokës, mund të mos jetë për të gjithë zonën.

Qytete

Përqindja e bizneseve nga qyteti në 241204
 Sandīla: 53,7%
 Hardoī: 26,8%
 Lucknow: 17,1%
 Tjetër: 2,4%

Rreth të dhënave tona

Të dhënat në këtë faqe vlerësohen duke përdorur një numër mjetesh dhe burimesh në dispozicion të publikut. Ofrohet pa garanci dhe mund të përmbajë pasaktësi. Përdorni me rrezikun tuaj. Shikoni këtu për më shumë informacion.