245101 · Kodi Postar e mëparshme
Kodi Postar tjetër · 245205

Kodi Postar 245201 - Hāpur, Uttar Pradesh

Qyteti primarHāpur
Zona e Kodi Postar 245201188,6 km²
Popullsia99077
Popullsia mashkullore52519 (53%)
Popullsia femra46558 (47%)
Ndryshimi i popullsisë nga 1975 në 2015 +827,5%
Ndryshimi i popullsisë nga 2000 në 2015 +244,5%
Mosha mesatare22,8 vjet
Mosha mesatare për meshkuj22,4 vjet
Mosha mesatare për femra23,3 vjet
Prefikset Telefon122
LagjetGirdhari Nagar, Prahlad Nagar
Ora lokalee shtunë 10:08 m.d.
Zona e orësOra standarde e Indisë
koordinon28.751186859564616° / 77.8947019393429°
Kodet Postare të lidhura245101245205245206245207245208245301

Harta e Kodi Postar 245201

Harta interaktive

Kodi Postar 245201 Popullsia

Vite 1975 deri 2015
të dhëna1975199020002015
Popullsia10682188242875799077
Dendësia e popullsisë56,7 / km²99,8 / km²152,5 / km²525,4 / km²
Sources: JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid

245201 Ndryshimi i popullsisë nga 2000 në 2015

Rritja e 244,5% nga viti 2000 në 2015
VendndodhjaNdryshimi që nga 1975Ndryshimi që nga 1990Ndryshimi që nga 2000
Kodi Postar 245201+827,5%+426,3%+244,5%
Uttar Pradesh+134,1%+59,5%+28,4%
India+111,1%+50,6%+24,5%
Sources: JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid

Kodi Postar 245201 Mosha mesatare

Mosha mesatare: 22,8 vjet
VendndodhjaMosha mesatareMosha Mediane (Femër)Mosha mesatare (Mashkull)
Kodi Postar 24520122,8 vjet23,3 vjet22,4 vjet
Uttar Pradesh21,3 vjet21,7 vjet21 vjet
India24,9 vjet25,4 vjet24,5 vjet
Sources: CIESIN (Center for International Earth Science Information Network)

Kodi Postar 245201 Pema e popullsisë

Popullsia sipas moshës dhe gjinisë
moshëMashkullFemërTotal
Nën 55427466910096
5-95985506911055
10-146263528011544
15-196055509811153
20-245304474310047
25-29434841798527
30-34371536297344
35-39360333886992
40-44299926295629
45-49244421254569
50-54184415493394
55-59133212672600
60-64121710912309
65-697497031453
70-745544881043
75-79257238496
80-84184182366
85 Plus236230467
Sources: CIESIN (Center for International Earth Science Information Network)

Kodi Postar 245201 Dendësia e popullsisë

Dendësia e popullsisë: 525,4 / km²
VendndodhjaPopullsiazonëDendësia e popullsisë
Kodi Postar 24520199077188,6 km²525,4 / km²
Uttar Pradesh217,8 milionë240 777,3 km²904,6 / km²
India1,3 miliardë3 083 563,4 km²423,8 / km²
Sources: JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid

Kodi Postar 245201 Popullsia historike dhe e parashikuar

Popullsia e vlerësuar nga 1700 deri në 2100
Sources:
1. JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid
2. CIESIN (Center for International Earth Science Information Network)
3. [lidhje] Klein Goldewijk, K., Beusen, A., Doelman, J., and Stehfest, E.: Anthropogenic land use estimates for the Holocene – HYDE 3.2, Earth Syst. Sci. Data, 9, 927–953, https://doi.org/10.5194/essd-9-927-2017, 2017.

Lagjet

Shpërndarja e biznesit sipas lagjes në 245201
 Prahlad Nagar: 45,5%
 Girdhari Nagar: 27,3%
 Ayadnagar: 9,1%
 Vikas Nagar: 9,1%
 cantt: 9,1%

Kodet e zonёs

Kodet e zonave të përqindjes që përdoren nga bizneset në 245201
 Prefiksi Telefon 122: 28,6%
 Prefiksi Telefon 5612: 14,3%
 Prefiksi Telefon 8192: 7,1%
 Prefiksi Telefon 8868: 7,1%
 Prefiksi Telefon 80: 7,1%
 Prefiksi Telefon 79: 7,1%
 Prefiksi Telefon 8193: 7,1%
 Prefiksi Telefon 761: 7,1%
 Prefiksi Telefon 8392: 7,1%
 Prefiksi Telefon 8272: 7,1%

Industries

Shpërndarja e biznesit sipas industrisë
 Pazar: 26,3%
 Arsim: 10,8%
 Besimi: 10,2%
 Ushqim: 9,1%
 Restorantet: 8,5%
 industri: 7,2%
 Shёrbimet profesionale: 5,1%
 Mjekësi: 4,9%
 Tjetër: 17,9%

Indeksi i Zhvillimit Njerëzor (HDI)

Indeksi i përbërë statistikor i jetëgjatësisë, arsimimit dhe të ardhurave për frymë.
Sources: [Link] Kummu, M., Taka, M. & Guillaume, J. Gridded global datasets for Gross Domestic Product and Human Development Index over 1990–2015. Sci Data 5, 180004 (2018) doi:10.1038/sdata.2018.4

Emetimet e CO2 Kodi Postar 245201

Emisionet e dioksidit të karbonit (CO2) për frymë në ton në vit
VendndodhjaEmetimet e CO2Emetimet e CO2 për frymëIntensiteti i emetimeve të CO2
Kodi Postar 245201155 794 t1,57 t826,2 t/km²
Uttar Pradesh259 048 938 t1,19 t1 075 t/km²
India1 928 568 344 t1,48 t625,4 t/km²
Sources: [lidhje] Moran, D., Kanemoto K; Jiborn, M., Wood, R., Többen, J., and Seto, K.C. (2018) Carbon footprints of 13,000 cities. Environmental Research Letters DOI: 10.1088/1748-9326/aac72a

Emetimet e CO2 Kodi Postar 245201

Emetimet e CO2 2013 (ton / vit)155 794 t
Emetimet e CO2 2013 (ton / vit) për frymë1,57 t
Intensiteti i emetimeve të CO2 2013 (ton / km² / vit)826,2 t/km²

Rreziku natyror i rreziqeve

Rreziku relativ nga 10
thatësirëLartë (8)
përmbytjeLartë (10)
TërmetE mesme (4)
* Rreziku, veçanërisht në lidhje me përmbytjen ose rrëshqitjen e tokës, mund të mos jetë për të gjithë zonën.

Tërmetet e fundit pranë

Madhësia 3.0 dhe më e madhe
DataOramadhësiDistancaThellesiVendndodhjalidhje
19.2.196:29 m.d.486,1 km10 000 m5km ENE of Kandhla, Indiausgs.gov
7.9.1110:58 p.d.4,369 km10 000 mHaryana-Delhi-Uttar Pradesh region, Indiausgs.gov
25.11.073:12 m.d.4,784,7 km10 000 mHaryana-Delhi-Uttar Pradesh region, Indiausgs.gov
7.11.078:42 m.d.3,777,3 km10 000 mUttaranchal-Uttar Pradesh border region, Indiausgs.gov
26.7.045:10 m.d.4,185,2 km75 700 mUttar Pradesh, Indiausgs.gov
7.4.042:02 p.d.4,252,4 km10 000 mUttar Pradesh, Indiausgs.gov
13.9.013:18 p.d.4,166,8 km10 000 mHaryana-Delhi-Uttar Pradesh region, Indiausgs.gov
22.3.9911:29 m.d.3,770 km33 000 mUttar Pradesh, Indiausgs.gov
16.3.992:27 m.d.4,241,7 km33 000 mUttar Pradesh, Indiausgs.gov
7.2.9812:45 p.d.3,542,3 km33 000 mUttaranchal-Uttar Pradesh border region, Indiausgs.gov

Gjeni dukuritë historike të tërmetit afër Kodi Postar 245201

Data e hershme  Data e fundit 
 Madhësia 3.0 dhe më e madhe   Magnituda 4.0 dhe më e madhe   Madhësia 5.0 dhe më e madhe 

Qytete

Përqindja e bizneseve nga qyteti në 245201
 Hāpur: 54,8%
 Ghāziābād: 16,7%
 Babugarh: 11,9%
 Fīrozābād: 7,1%
 Tjetër: 9,5%

Rreth të dhënave tona

Të dhënat në këtë faqe vlerësohen duke përdorur një numër mjetesh dhe burimesh në dispozicion të publikut. Ofrohet pa garanci dhe mund të përmbajë pasaktësi. Përdorni me rrezikun tuaj. Shikoni këtu për më shumë informacion.