302003 · Kodi Postar e mëparshme
Kodi Postar tjetër · 302005

Kodi Postar 302004 - Jaipur, State of Rājasthān

Qyteti primarJaipur
Zona e Kodi Postar 30200410,2 km²
Popullsia173987
Popullsia mashkullore91325 (52,5%)
Popullsia femra82662 (47,5%)
Ndryshimi i popullsisë nga 1975 në 2015 +69,7%
Ndryshimi i popullsisë nga 2000 në 2015 +18,3%
Mosha mesatare23,4 vjet
Mosha mesatare për meshkuj23 vjet
Mosha mesatare për femra23,9 vjet
Prefikset Telefon141
LagjetAdarsh Nagar, Gurunanakpura, Tilak Nagar, Raja Park, Tilak Nagar
Ora lokalee diel 1:47 m.d.
Zona e orësOra standarde e Indisë
koordinon26.895183376221933° / 75.82681515758993°
Kodet Postare të lidhura302001302002302003302005302006302007

Harta e Kodi Postar 302004

Harta interaktive

Kodi Postar 302004 Popullsia

Vite 1975 deri 2015
të dhëna1975199020002015
Popullsia102497186166147132173987
Dendësia e popullsisë10011 / km²18184 / km²14371 / km²16995 / km²
Sources: JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid

302004 Ndryshimi i popullsisë nga 2000 në 2015

Rritja e 18,3% nga viti 2000 në 2015
VendndodhjaNdryshimi që nga 1975Ndryshimi që nga 1990Ndryshimi që nga 2000
Kodi Postar 302004+69,7%-6,5%+18,3%
Jaipur+142,5%+56%+27,5%
Rajasthan+141,7%+63,1%+30,2%
India+111,1%+50,6%+24,5%
Sources: JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid

Kodi Postar 302004 Mosha mesatare

Mosha mesatare: 23,4 vjet
VendndodhjaMosha mesatareMosha Mediane (Femër)Mosha mesatare (Mashkull)
Kodi Postar 30200423,4 vjet23,9 vjet23 vjet
Jaipur23,4 vjet23,9 vjet23 vjet
Rajasthan22,4 vjet23 vjet21,9 vjet
India24,9 vjet25,4 vjet24,5 vjet
Sources: CIESIN (Center for International Earth Science Information Network)

Kodi Postar 302004 Pema e popullsisë

Popullsia sipas moshës dhe gjinisë
moshëMashkullFemërTotal
Nën 58998774516744
5-910101869818799
10-1410781947720258
15-1910328894019268
20-249156824017396
25-297762727615038
30-346686643213118
35-396171578611957
40-445261474110002
45-49429838878185
50-54345729756433
55-59246423734838
60-64216220704233
65-69142115012923
70-74112211742296
75-795395911130
80-84356425782
85 Plus264332596
Sources: CIESIN (Center for International Earth Science Information Network)

Kodi Postar 302004 Dendësia e popullsisë

Dendësia e popullsisë: 16995 / km²
VendndodhjaPopullsiazonëDendësia e popullsisë
Kodi Postar 30200417398710,2 km²16995 / km²
Jaipur3,1 milionë304,6 km²10117 / km²
Rajasthan75,3 milionë342 463 km²219,8 / km²
India1,3 miliardë3 083 563,4 km²423,8 / km²
Sources: JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid

Kodi Postar 302004 Popullsia historike dhe e parashikuar

Popullsia e vlerësuar nga 1770 deri në 2100
Sources:
1. JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid
2. CIESIN (Center for International Earth Science Information Network)
3. [lidhje] Klein Goldewijk, K., Beusen, A., Doelman, J., and Stehfest, E.: Anthropogenic land use estimates for the Holocene – HYDE 3.2, Earth Syst. Sci. Data, 9, 927–953, https://doi.org/10.5194/essd-9-927-2017, 2017.

Përqendrimi i biznesit në Kodi Postar 302004

302004 Hartë interaktive biznesi

Industries

Shpërndarja e biznesit sipas industrisë
 Pazar: 37,8%
 Shёrbimet profesionale: 9,1%
 Ushqim: 7,3%
 Mjekësi: 7,3%
 Restorantet: 5,1%
 industri: 5,1%
 Tjetër: 28,3%
Përshkrimi i industrisëNumri i ndërmarrjeveMosha mesatare e biznesitVlerësimi mesatar i GoogleBizneset për 1.000 banorë
Pjesë këmbimi723.50,4
Riparimi i makinave 1743.91,0
Salons Bukuri894.10,5
Edukimi e tё tjera 734.80,4
Edukimi i lartё (kolegjet dhe universitetet)584.10,3
Banka654.00,4
Kompani huadhënie1053.80,6
Dyqane ushqimore dhe supermarkete 1333.90,8
Kontraktues të përgjithshëm623.80,4
Pasuri të paluajtshme694.00,4
Agjensi udhëtimi634.20,4
Strehim Tjera1144.10,7
Shitje me shumicё pёr makineri704.10,4
Shёndeti dhe mjekёsia 4304.42,5
Spitale1474.20,8
Manaxhimi i korporatёs 1424.10,8
Shёrbimet e biznesit 734.20,4
Bizhuteri dhe Orë1894.51,1
Dhuratat, kartat dhe furnizimet e partisë613.90,4
Dyqane mobilje1104.10,6
Dyqane rrobash 3414.02,0
Dyqanet e telefonisë celulare784.10,4
Dyqanet elektronike 1384.20,8
Farmacitë dhe dyqane të drogës1323.90,8
Pajisjet shtëpiake dhe mallra1373.90,8
Pazar, tjetër21239,8 vjet4.01,2
Shitje me pakicё e tekstileve 724.00,4
Supermarket644.30,4
Veshje e grave904.00,5
prodhime hekuri1294.20,7

Shpërndarja e biznesit sipas çmimit për Kodi Postar 302004

 i lirë: 55,1%
 mesatar: 34,7%
 i shtrenjtë: 10,2%

Indeksi i Zhvillimit Njerëzor (HDI)

Indeksi i përbërë statistikor i jetëgjatësisë, arsimimit dhe të ardhurave për frymë.
Sources: [Link] Kummu, M., Taka, M. & Guillaume, J. Gridded global datasets for Gross Domestic Product and Human Development Index over 1990–2015. Sci Data 5, 180004 (2018) doi:10.1038/sdata.2018.4

Emetimet e CO2 Kodi Postar 302004

Emisionet e dioksidit të karbonit (CO2) për frymë në ton në vit
VendndodhjaEmetimet e CO2Emetimet e CO2 për frymëIntensiteti i emetimeve të CO2
Kodi Postar 302004342 879 t1,97 t33 492 t/km²
Jaipur6 061 292 t1,97 t19 899 t/km²
Rajasthan105 422 054 t1,4 t307,8 t/km²
India1 928 568 344 t1,48 t625,4 t/km²
Sources: [lidhje] Moran, D., Kanemoto K; Jiborn, M., Wood, R., Többen, J., and Seto, K.C. (2018) Carbon footprints of 13,000 cities. Environmental Research Letters DOI: 10.1088/1748-9326/aac72a

Emetimet e CO2 Kodi Postar 302004

Emetimet e CO2 2013 (ton / vit)342 879 t
Emetimet e CO2 2013 (ton / vit) për frymë1,97 t
Intensiteti i emetimeve të CO2 2013 (ton / km² / vit)33 492 t/km²

Rreziku natyror i rreziqeve

Rreziku relativ nga 10
thatësirëLartë (10)
TërmetE ulët (2)
* Rreziku, veçanërisht në lidhje me përmbytjen ose rrëshqitjen e tokës, mund të mos jetë për të gjithë zonën.

Tërmetet e fundit pranë

Madhësia 3.0 dhe më e madhe
DataOramadhësiDistancaThellesiVendndodhjalidhje
3.9.1510:57 p.d.462,7 km14 200 m7km WNW of Ringas, Indiausgs.gov
23.2.134:57 m.d.3,652,7 km10 000 m12km SW of Ringas, Indiausgs.gov
20.12.125:00 p.d.3,988,5 km10 000 mRajasthan, Indiausgs.gov
24.12.062:43 m.d.4,232,5 km10 000 mRajasthan, Indiausgs.gov
10.8.034:17 p.d.4,536,6 km10 000 mRajasthan, Indiausgs.gov
2.5.027:29 p.d.4,188,8 km33 000 mRajasthan, Indiausgs.gov

Rreth të dhënave tona

Të dhënat në këtë faqe vlerësohen duke përdorur një numër mjetesh dhe burimesh në dispozicion të publikut. Ofrohet pa garanci dhe mund të përmbajë pasaktësi. Përdorni me rrezikun tuaj. Shikoni këtu për më shumë informacion.