302023 · Kodi Postar e mëparshme
Kodi Postar tjetër · 302025

Kodi Postar 302024 - Jaipur, State of Rājasthān

Qyteti primarJaipur
Zona e Kodi Postar 3020247,9 km²
Popullsia89092
Popullsia mashkullore46769 (52,5%)
Popullsia femra42322 (47,5%)
Ndryshimi i popullsisë nga 1975 në 2015 +6 393,6%
Ndryshimi i popullsisë nga 2000 në 2015 +124%
Mosha mesatare23,4 vjet
Mosha mesatare për meshkuj23 vjet
Mosha mesatare për femra23,9 vjet
Prefikset Telefon141
LagjetBhairav Nagar, Bhairav Nagar, Lalarpura, Cooperative Colony, Heerapura, Heerapura, Heerawala, Lalarpura
Ora lokalee diel 1:59 m.d.
Zona e orësOra standarde e Indisë
koordinon26.885816373671712° / 75.7221140735655°
Kodet Postare të lidhura302020302021302022302023302025302026

Harta e Kodi Postar 302024

Harta interaktive

Kodi Postar 302024 Popullsia

Vite 1975 deri 2015
të dhëna1975199020002015
Popullsia137282483978289092
Dendësia e popullsisë174,2 / km²1047 / km²5051 / km²11313 / km²
Sources: JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid

302024 Ndryshimi i popullsisë nga 2000 në 2015

Rritja e 124% nga viti 2000 në 2015
VendndodhjaNdryshimi që nga 1975Ndryshimi që nga 1990Ndryshimi që nga 2000
Kodi Postar 302024+6 393,6%+980,2%+124%
Jaipur+142,5%+56%+27,5%
Rajasthan+141,7%+63,1%+30,2%
India+111,1%+50,6%+24,5%
Sources: JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid

Kodi Postar 302024 Mosha mesatare

Mosha mesatare: 23,4 vjet
VendndodhjaMosha mesatareMosha Mediane (Femër)Mosha mesatare (Mashkull)
Kodi Postar 30202423,4 vjet23,9 vjet23 vjet
Jaipur23,4 vjet23,9 vjet23 vjet
Rajasthan22,4 vjet23 vjet21,9 vjet
India24,9 vjet25,4 vjet24,5 vjet
Sources: CIESIN (Center for International Earth Science Information Network)

Kodi Postar 302024 Pema e popullsisë

Popullsia sipas moshës dhe gjinisë
moshëMashkullFemërTotal
Nën 5460839668574
5-9517344539627
10-145521485210374
15-19528945779867
20-24468942198908
25-29397537257701
30-34342432936718
35-39316029626123
40-44269424275122
45-49220119904191
50-54177115233294
55-59126212152478
60-64110710602168
65-697287691497
70-745746011176
75-79276302579
80-84182218400
85 Plus135170305
Sources: CIESIN (Center for International Earth Science Information Network)

Kodi Postar 302024 Dendësia e popullsisë

Dendësia e popullsisë: 11313 / km²
VendndodhjaPopullsiazonëDendësia e popullsisë
Kodi Postar 302024890927,9 km²11313 / km²
Jaipur3,1 milionë304,6 km²10117 / km²
Rajasthan75,3 milionë342 463 km²219,8 / km²
India1,3 miliardë3 083 563,4 km²423,8 / km²
Sources: JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid

Kodi Postar 302024 Popullsia historike dhe e parashikuar

Popullsia e vlerësuar nga 1975 deri në 2100
Sources:
1. JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid
2. CIESIN (Center for International Earth Science Information Network)
3. [lidhje] Klein Goldewijk, K., Beusen, A., Doelman, J., and Stehfest, E.: Anthropogenic land use estimates for the Holocene – HYDE 3.2, Earth Syst. Sci. Data, 9, 927–953, https://doi.org/10.5194/essd-9-927-2017, 2017.

Kodet e zonёs

Kodet e zonave të përqindjes që përdoren nga bizneset në 302024
 Prefiksi Telefon 141: 58,9%
 Prefiksi Telefon 80: 3,6%
 Prefiksi Telefon 8559: 3,6%
 Prefiksi Telefon 8561: 3,6%
 Prefiksi Telefon 761: 3,6%
 Prefiksi Telefon 7793: 3,6%
 Tjetër: 23,2%

Industries

Shpërndarja e biznesit sipas industrisë
 Pazar: 33,6%
 Shёrbimet profesionale: 10,3%
 Shërbime Shtëpie: 8,4%
 industri: 8%
 Hotele & Udhëtime: 5,9%
 Ushqim: 5,6%
 Tjetër: 28,1%
Përshkrimi i industrisëNumri i ndërmarrjeveMosha mesatare e biznesitVlerësimi mesatar i GoogleBizneset për 1.000 banorë
Dyqane ushqimore dhe supermarkete 104.60,1
Pasuri të paluajtshme95.00,1
Agjensi udhëtimi54.90,1
Spitale74.00,1
Dhuratat, kartat dhe furnizimet e partisë61.00,1
Dyqane rrobash 134.50,1
Dyqanet e telefonisë celulare73.80,1
Dyqanet elektronike 113.50,1
Pajisjet shtëpiake dhe mallra94.20,1
Pazar, tjetër94.40,1
prodhime hekuri124.20,1

Indeksi i Zhvillimit Njerëzor (HDI)

Indeksi i përbërë statistikor i jetëgjatësisë, arsimimit dhe të ardhurave për frymë.
Sources: [Link] Kummu, M., Taka, M. & Guillaume, J. Gridded global datasets for Gross Domestic Product and Human Development Index over 1990–2015. Sci Data 5, 180004 (2018) doi:10.1038/sdata.2018.4

Emetimet e CO2 Kodi Postar 302024

Emisionet e dioksidit të karbonit (CO2) për frymë në ton në vit
VendndodhjaEmetimet e CO2Emetimet e CO2 për frymëIntensiteti i emetimeve të CO2
Kodi Postar 302024175 214 t1,97 t22 249 t/km²
Jaipur6 061 292 t1,97 t19 899 t/km²
Rajasthan105 422 054 t1,4 t307,8 t/km²
India1 928 568 344 t1,48 t625,4 t/km²
Sources: [lidhje] Moran, D., Kanemoto K; Jiborn, M., Wood, R., Többen, J., and Seto, K.C. (2018) Carbon footprints of 13,000 cities. Environmental Research Letters DOI: 10.1088/1748-9326/aac72a

Emetimet e CO2 Kodi Postar 302024

Emetimet e CO2 2013 (ton / vit)175 214 t
Emetimet e CO2 2013 (ton / vit) për frymë1,97 t
Intensiteti i emetimeve të CO2 2013 (ton / km² / vit)22 249 t/km²

Rreziku natyror i rreziqeve

Rreziku relativ nga 10
thatësirëLartë (10)
TërmetE ulët (2)
* Rreziku, veçanërisht në lidhje me përmbytjen ose rrëshqitjen e tokës, mund të mos jetë për të gjithë zonën.

Tërmetet e fundit pranë

Madhësia 3.0 dhe më e madhe
DataOramadhësiDistancaThellesiVendndodhjalidhje
3.9.1510:57 p.d.458,9 km14 200 m7km WNW of Ringas, Indiausgs.gov
23.2.134:57 m.d.3,647,8 km10 000 m12km SW of Ringas, Indiausgs.gov
20.12.125:00 p.d.3,993,3 km10 000 mRajasthan, Indiausgs.gov
24.12.062:43 m.d.4,242,9 km10 000 mRajasthan, Indiausgs.gov
10.8.034:17 p.d.4,536,6 km10 000 mRajasthan, Indiausgs.gov
2.5.027:29 p.d.4,190,2 km33 000 mRajasthan, Indiausgs.gov

Rreth të dhënave tona

Të dhënat në këtë faqe vlerësohen duke përdorur një numër mjetesh dhe burimesh në dispozicion të publikut. Ofrohet pa garanci dhe mund të përmbajë pasaktësi. Përdorni me rrezikun tuaj. Shikoni këtu për më shumë informacion.