302032 · Kodi Postar e mëparshme
Kodi Postar tjetër · 302034

Kodi Postar 302033 - Jaipur, State of Rājasthān

Qyteti primarJaipur
Zona e Kodi Postar 30203310,1 km²
Popullsia76164
Popullsia mashkullore40089 (52,6%)
Popullsia femra36075 (47,4%)
Ndryshimi i popullsisë nga 1975 në 2015 +1 204,4%
Ndryshimi i popullsisë nga 2000 në 2015 +62,1%
Mosha mesatare23,4 vjet
Mosha mesatare për meshkuj23 vjet
Mosha mesatare për femra23,9 vjet
Prefikset Telefon141
LagjetPratap Nagar, Sanganer, Sanganer, Pratap Nagar, Sector 8
Ora lokalee shtunë 11:17 m.d.
Zona e orësOra standarde e Indisë
koordinon26.801715625849035° / 75.82196500366425°
Kodet Postare të lidhura302030302031302032302034302035302036

Harta e Kodi Postar 302033

Harta interaktive

Kodi Postar 302033 Popullsia

Vite 1975 deri 2015
të dhëna1975199020002015
Popullsia5839108264697776164
Dendësia e popullsisë580,1 / km²1075 / km²4666 / km²7566 / km²
Sources: JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid

302033 Ndryshimi i popullsisë nga 2000 në 2015

Rritja e 62,1% nga viti 2000 në 2015
VendndodhjaNdryshimi që nga 1975Ndryshimi që nga 1990Ndryshimi që nga 2000
Kodi Postar 302033+1 204,4%+603,5%+62,1%
Rajasthan+141,7%+63,1%+30,2%
India+111,1%+50,6%+24,5%
Sources: JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid

Kodi Postar 302033 Mosha mesatare

Mosha mesatare: 23,4 vjet
VendndodhjaMosha mesatareMosha Mediane (Femër)Mosha mesatare (Mashkull)
Kodi Postar 30203323,4 vjet23,9 vjet23 vjet
Rajasthan22,4 vjet23 vjet21,9 vjet
India24,9 vjet25,4 vjet24,5 vjet
Sources: CIESIN (Center for International Earth Science Information Network)

Kodi Postar 302033 Pema e popullsisë

Popullsia sipas moshës dhe gjinisë
moshëMashkullFemërTotal
Nën 5395033807330
5-9443437968230
10-14473241368869
15-19453339028435
20-24401935967616
25-29340731756583
30-34293528075742
35-39270925255234
40-44230920694379
45-49188716963583
50-54151812982817
55-59108210362118
60-649499031853
65-696246551280
70-744925121005
75-79237258495
80-84156186342
85 Plus116145261
Sources: CIESIN (Center for International Earth Science Information Network)

Kodi Postar 302033 Dendësia e popullsisë

Dendësia e popullsisë: 7566 / km²
VendndodhjaPopullsiazonëDendësia e popullsisë
Kodi Postar 3020337616410,1 km²7566 / km²
Rajasthan75,3 milionë342 463 km²219,8 / km²
India1,3 miliardë3 083 563,4 km²423,8 / km²
Sources: JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid

Kodi Postar 302033 Popullsia historike dhe e parashikuar

Popullsia e vlerësuar nga 1900 deri në 2100
Sources:
1. JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid
2. CIESIN (Center for International Earth Science Information Network)
3. [lidhje] Klein Goldewijk, K., Beusen, A., Doelman, J., and Stehfest, E.: Anthropogenic land use estimates for the Holocene – HYDE 3.2, Earth Syst. Sci. Data, 9, 927–953, https://doi.org/10.5194/essd-9-927-2017, 2017.

Lagjet

Shpërndarja e biznesit sipas lagjes në 302033
 Sanganer, Pratap Nagar: 16,3%
 Pratap Nagar: 7,9%
 Sector 8: 5,5%
 Tjetër: 70,3%

Kodet e zonёs

Kodet e zonave të përqindjes që përdoren nga bizneset në 302033
 Prefiksi Telefon 141: 38,3%
 Prefiksi Telefon 80: 13,8%
 Tjetër: 47,8%

Përqendrimi i biznesit në Kodi Postar 302033

302033 Hartë interaktive biznesi

Industries

Shpërndarja e biznesit sipas industrisë
 Pazar: 37,5%
 Shёrbimet profesionale: 8,8%
 Ushqim: 8,8%
 Shërbime Shtëpie: 5,7%
 Arsim: 5,3%
 Mjekësi: 5%
 industri: 5%
 Tjetër: 23,8%

Indeksi i Zhvillimit Njerëzor (HDI)

Indeksi i përbërë statistikor i jetëgjatësisë, arsimimit dhe të ardhurave për frymë.
Sources: [Link] Kummu, M., Taka, M. & Guillaume, J. Gridded global datasets for Gross Domestic Product and Human Development Index over 1990–2015. Sci Data 5, 180004 (2018) doi:10.1038/sdata.2018.4

Emetimet e CO2 Kodi Postar 302033

Emisionet e dioksidit të karbonit (CO2) për frymë në ton në vit
VendndodhjaEmetimet e CO2Emetimet e CO2 për frymëIntensiteti i emetimeve të CO2
Kodi Postar 302033152 254 t2 t15 125 t/km²
Rajasthan105 422 054 t1,4 t307,8 t/km²
India1 928 568 344 t1,48 t625,4 t/km²
Sources: [lidhje] Moran, D., Kanemoto K; Jiborn, M., Wood, R., Többen, J., and Seto, K.C. (2018) Carbon footprints of 13,000 cities. Environmental Research Letters DOI: 10.1088/1748-9326/aac72a

Emetimet e CO2 Kodi Postar 302033

Emetimet e CO2 2013 (ton / vit)152 254 t
Emetimet e CO2 2013 (ton / vit) për frymë2 t
Intensiteti i emetimeve të CO2 2013 (ton / km² / vit)15 125 t/km²

Rreziku natyror i rreziqeve

Rreziku relativ nga 10
thatësirëLartë (10)
TërmetE ulët (2)
* Rreziku, veçanërisht në lidhje me përmbytjen ose rrëshqitjen e tokës, mund të mos jetë për të gjithë zonën.

Tërmetet e fundit pranë

Madhësia 3.0 dhe më e madhe
DataOramadhësiDistancaThellesiVendndodhjalidhje
3.9.1510:57 p.d.471,5 km14 200 m7km WNW of Ringas, Indiausgs.gov
23.2.134:57 m.d.3,660,8 km10 000 m12km SW of Ringas, Indiausgs.gov
20.12.125:00 p.d.3,998,5 km10 000 mRajasthan, Indiausgs.gov
24.12.062:43 m.d.4,234,2 km10 000 mRajasthan, Indiausgs.gov
10.8.034:17 p.d.4,546,6 km10 000 mRajasthan, Indiausgs.gov
2.5.027:29 p.d.4,199,1 km33 000 mRajasthan, Indiausgs.gov

Rreth të dhënave tona

Të dhënat në këtë faqe vlerësohen duke përdorur një numër mjetesh dhe burimesh në dispozicion të publikut. Ofrohet pa garanci dhe mund të përmbajë pasaktësi. Përdorni me rrezikun tuaj. Shikoni këtu për më shumë informacion.