302040 · Kodi Postar e mëparshme
Kodi Postar tjetër · 302042

Kodi Postar 302041 - Jaipur, State of Rājasthān

Qyteti primarJaipur
Zona e Kodi Postar 30204191,3 km²
Popullsia17481
Popullsia mashkullore9175 (52,5%)
Popullsia femra8306 (47,5%)
Ndryshimi i popullsisë nga 1975 në 2015 +3 828,3%
Ndryshimi i popullsisë nga 2000 në 2015 +62,9%
Mosha mesatare23,4 vjet
Mosha mesatare për meshkuj23 vjet
Mosha mesatare për femra23,9 vjet
Prefikset Telefon141
Ora lokalee shtunë 3:07 m.d.
Zona e orësOra standarde e Indisë
koordinon26.904950588423247° / 75.5992648754065°
Kodet Postare të lidhura302035302036302038302040302042302043

Harta e Kodi Postar 302041

Harta interaktive

Kodi Postar 302041 Popullsia

Vite 1975 deri 2015
të dhëna1975199020002015
Popullsia44525451073317481
Dendësia e popullsisë4,88 / km²27,9 / km²117,6 / km²191,5 / km²
Sources: JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid

302041 Ndryshimi i popullsisë nga 2000 në 2015

Rritja e 62,9% nga viti 2000 në 2015
VendndodhjaNdryshimi që nga 1975Ndryshimi që nga 1990Ndryshimi që nga 2000
Kodi Postar 302041+3 828,3%+586,9%+62,9%
Rajasthan+141,7%+63,1%+30,2%
India+111,1%+50,6%+24,5%
Sources: JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid

Kodi Postar 302041 Mosha mesatare

Mosha mesatare: 23,4 vjet
VendndodhjaMosha mesatareMosha Mediane (Femër)Mosha mesatare (Mashkull)
Kodi Postar 30204123,4 vjet23,9 vjet23 vjet
Rajasthan22,4 vjet23 vjet21,9 vjet
India24,9 vjet25,4 vjet24,5 vjet
Sources: CIESIN (Center for International Earth Science Information Network)

Kodi Postar 302041 Pema e popullsisë

Popullsia sipas moshës dhe gjinisë
moshëMashkullFemërTotal
Nën 59047781683
5-910158741889
10-1410839522036
15-1910388981936
20-249208281748
25-297807311511
30-346726461318
35-396205811202
40-445294761005
45-49432391823
50-54347299647
55-59248238487
60-64217208426
65-69143151294
70-74113118231
75-795459114
80-84364379
85 Plus273360
Sources: CIESIN (Center for International Earth Science Information Network)

Kodi Postar 302041 Dendësia e popullsisë

Dendësia e popullsisë: 191,5 / km²
VendndodhjaPopullsiazonëDendësia e popullsisë
Kodi Postar 3020411748191,3 km²191,5 / km²
Rajasthan75,3 milionë342 463 km²219,8 / km²
India1,3 miliardë3 083 563,4 km²423,8 / km²
Sources: JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid

Kodi Postar 302041 Popullsia historike dhe e parashikuar

Popullsia e vlerësuar nga 1970 deri në 2100
Sources:
1. JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid
2. CIESIN (Center for International Earth Science Information Network)
3. [lidhje] Klein Goldewijk, K., Beusen, A., Doelman, J., and Stehfest, E.: Anthropogenic land use estimates for the Holocene – HYDE 3.2, Earth Syst. Sci. Data, 9, 927–953, https://doi.org/10.5194/essd-9-927-2017, 2017.

Lagjet

Shpërndarja e biznesit sipas lagjes në 302041
 Bindayaka: 50%
 Jhotwara: 25%
 Chandpole Bazar: 25%

Industries

Shpërndarja e biznesit sipas industrisë
 Pazar: 29,7%
 Arsim: 12,4%
 industri: 10,4%
 Hotele & Udhëtime: 9,4%
 Shёrbimet profesionale: 8,9%
 Ushqim: 5,9%
 Besimi: 5%
 Tjetër: 18,3%

Indeksi i Zhvillimit Njerëzor (HDI)

Indeksi i përbërë statistikor i jetëgjatësisë, arsimimit dhe të ardhurave për frymë.
Sources: [Link] Kummu, M., Taka, M. & Guillaume, J. Gridded global datasets for Gross Domestic Product and Human Development Index over 1990–2015. Sci Data 5, 180004 (2018) doi:10.1038/sdata.2018.4

Emetimet e CO2 Kodi Postar 302041

Emisionet e dioksidit të karbonit (CO2) për frymë në ton në vit
VendndodhjaEmetimet e CO2Emetimet e CO2 për frymëIntensiteti i emetimeve të CO2
Kodi Postar 30204131 168 t1,78 t341,5 t/km²
Rajasthan105 422 054 t1,4 t307,8 t/km²
India1 928 568 344 t1,48 t625,4 t/km²
Sources: [lidhje] Moran, D., Kanemoto K; Jiborn, M., Wood, R., Többen, J., and Seto, K.C. (2018) Carbon footprints of 13,000 cities. Environmental Research Letters DOI: 10.1088/1748-9326/aac72a

Emetimet e CO2 Kodi Postar 302041

Emetimet e CO2 2013 (ton / vit)31 168 t
Emetimet e CO2 2013 (ton / vit) për frymë1,78 t
Intensiteti i emetimeve të CO2 2013 (ton / km² / vit)341,5 t/km²

Rreziku natyror i rreziqeve

Rreziku relativ nga 10
thatësirëLartë (10)
TërmetE ulët (2)
* Rreziku, veçanërisht në lidhje me përmbytjen ose rrëshqitjen e tokës, mund të mos jetë për të gjithë zonën.

Tërmetet e fundit pranë

Madhësia 3.0 dhe më e madhe
DataOramadhësiDistancaThellesiVendndodhjalidhje
3.9.1510:57 p.d.453,3 km14 200 m7km WNW of Ringas, Indiausgs.gov
23.2.134:57 m.d.3,641,2 km10 000 m12km SW of Ringas, Indiausgs.gov
20.12.125:00 p.d.3,997,2 km10 000 mRajasthan, Indiausgs.gov
24.12.062:43 m.d.4,255,2 km10 000 mRajasthan, Indiausgs.gov
10.8.034:17 p.d.4,537,1 km10 000 mRajasthan, Indiausgs.gov
2.5.027:29 p.d.4,190,1 km33 000 mRajasthan, Indiausgs.gov

Rreth të dhënave tona

Të dhënat në këtë faqe vlerësohen duke përdorur një numër mjetesh dhe burimesh në dispozicion të publikut. Ofrohet pa garanci dhe mund të përmbajë pasaktësi. Përdorni me rrezikun tuaj. Shikoni këtu për më shumë informacion.