303006 · Kodi Postar e mëparshme

Kodi Postar 303007 - Jaipur, State of Rājasthān

Qyteti primarJaipur
Zona e Kodi Postar 303007188,9 km²
Popullsia79778
Popullsia mashkullore41958 (52,6%)
Popullsia femra37821 (47,4%)
Ndryshimi i popullsisë nga 1975 në 2015 +101,4%
Ndryshimi i popullsisë nga 2000 në 2015 +51,8%
Mosha mesatare23,4 vjet
Mosha mesatare për meshkuj23 vjet
Mosha mesatare për femra23,9 vjet
Prefikset Telefon141
LagjetAdarsh Colony, Mahadev Nagar, RIICO Industrial Area, Sanjharia
Ora lokalee diel 1:52 m.d.
Zona e orësOra standarde e Indisë
koordinon26.818244500221265° / 75.51822249251849°
Kodet Postare të lidhura303001303002303003303004303005303006

Harta e Kodi Postar 303007

Harta interaktive

Kodi Postar 303007 Popullsia

Vite 1975 deri 2015
të dhëna1975199020002015
Popullsia39612584265254979778
Dendësia e popullsisë209,7 / km²309,3 / km²278,2 / km²422,4 / km²
Sources: JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid

303007 Ndryshimi i popullsisë nga 2000 në 2015

Rritja e 51,8% nga viti 2000 në 2015
VendndodhjaNdryshimi që nga 1975Ndryshimi që nga 1990Ndryshimi që nga 2000
Kodi Postar 303007+101,4%+36,5%+51,8%
Rajasthan+141,7%+63,1%+30,2%
India+111,1%+50,6%+24,5%
Sources: JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid

Kodi Postar 303007 Mosha mesatare

Mosha mesatare: 23,4 vjet
VendndodhjaMosha mesatareMosha Mediane (Femër)Mosha mesatare (Mashkull)
Kodi Postar 30300723,4 vjet23,9 vjet23 vjet
Rajasthan22,4 vjet23 vjet21,9 vjet
India24,9 vjet25,4 vjet24,5 vjet
Sources: CIESIN (Center for International Earth Science Information Network)

Kodi Postar 303007 Pema e popullsisë

Popullsia sipas moshës dhe gjinisë
moshëMashkullFemërTotal
Nën 5413435447678
5-9464139798621
10-14495343369289
15-19474540908836
20-24420637707977
25-29356633296896
30-34307229436015
35-39283526475483
40-44241721694586
45-49197417783753
50-54158813612950
55-59113210862219
60-649939471941
65-696536871340
70-745155371053
75-79248270518
80-84163194358
85 Plus121152273
Sources: CIESIN (Center for International Earth Science Information Network)

Kodi Postar 303007 Dendësia e popullsisë

Dendësia e popullsisë: 422,4 / km²
VendndodhjaPopullsiazonëDendësia e popullsisë
Kodi Postar 30300779778188,9 km²422,4 / km²
Rajasthan75,3 milionë342 463 km²219,8 / km²
India1,3 miliardë3 083 563,4 km²423,8 / km²
Sources: JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid

Kodi Postar 303007 Popullsia historike dhe e parashikuar

Vlerësimi i popullsisë antike deri në 2100
Sources:
1. JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid
2. CIESIN (Center for International Earth Science Information Network)
3. [lidhje] Klein Goldewijk, K., Beusen, A., Doelman, J., and Stehfest, E.: Anthropogenic land use estimates for the Holocene – HYDE 3.2, Earth Syst. Sci. Data, 9, 927–953, https://doi.org/10.5194/essd-9-927-2017, 2017.

Lagjet

Shpërndarja e biznesit sipas lagjes në 303007
 Adarsh Colony: 66,4%
 Sanjharia: 6,2%
 RIICO Industrial Area: 5,3%
 Mahadev Nagar: 4,4%
 Tjetër: 17,7%

Kodet e zonёs

Kodet e zonave të përqindjes që përdoren nga bizneset në 303007
 Prefiksi Telefon 141: 45,3%
 Prefiksi Telefon 80: 10,5%
 Prefiksi Telefon 8385: 6,3%
 Prefiksi Telefon 8561: 5,3%
 Prefiksi Telefon 761: 4,2%
 Tjetër: 28,4%

Përqendrimi i biznesit në Kodi Postar 303007

303007 Hartë interaktive biznesi

Industries

Shpërndarja e biznesit sipas industrisë
 Pazar: 35,7%
 industri: 9,6%
 Restorantet: 7,2%
 Shёrbimet profesionale: 7%
 Ushqim: 6,6%
 Arsim: 5,9%
 Hotele & Udhëtime: 5,3%
 Tjetër: 22,7%

Indeksi i Zhvillimit Njerëzor (HDI)

Indeksi i përbërë statistikor i jetëgjatësisë, arsimimit dhe të ardhurave për frymë.
Sources: [Link] Kummu, M., Taka, M. & Guillaume, J. Gridded global datasets for Gross Domestic Product and Human Development Index over 1990–2015. Sci Data 5, 180004 (2018) doi:10.1038/sdata.2018.4

Emetimet e CO2 Kodi Postar 303007

Emisionet e dioksidit të karbonit (CO2) për frymë në ton në vit
VendndodhjaEmetimet e CO2Emetimet e CO2 për frymëIntensiteti i emetimeve të CO2
Kodi Postar 303007144 417 t1,81 t764,6 t/km²
Rajasthan105 422 054 t1,4 t307,8 t/km²
India1 928 568 344 t1,48 t625,4 t/km²
Sources: [lidhje] Moran, D., Kanemoto K; Jiborn, M., Wood, R., Többen, J., and Seto, K.C. (2018) Carbon footprints of 13,000 cities. Environmental Research Letters DOI: 10.1088/1748-9326/aac72a

Emetimet e CO2 Kodi Postar 303007

Emetimet e CO2 2013 (ton / vit)144 417 t
Emetimet e CO2 2013 (ton / vit) për frymë1,81 t
Intensiteti i emetimeve të CO2 2013 (ton / km² / vit)764,6 t/km²

Rreziku natyror i rreziqeve

Rreziku relativ nga 10
thatësirëLartë (10)
TërmetE ulët (2)
* Rreziku, veçanërisht në lidhje me përmbytjen ose rrëshqitjen e tokës, mund të mos jetë për të gjithë zonën.

Tërmetet e fundit pranë

Madhësia 3.0 dhe më e madhe
DataOramadhësiDistancaThellesiVendndodhjalidhje
3.9.1510:57 p.d.461,9 km14 200 m7km WNW of Ringas, Indiausgs.gov
23.2.134:57 m.d.3,649,5 km10 000 m12km SW of Ringas, Indiausgs.gov
24.12.062:43 m.d.4,263,6 km10 000 mRajasthan, Indiausgs.gov
10.8.034:17 p.d.4,549,2 km10 000 mRajasthan, Indiausgs.gov

Rreth të dhënave tona

Të dhënat në këtë faqe vlerësohen duke përdorur një numër mjetesh dhe burimesh në dispozicion të publikut. Ofrohet pa garanci dhe mund të përmbajë pasaktësi. Përdorni me rrezikun tuaj. Shikoni këtu për më shumë informacion.