303122 · Kodi Postar e mëparshme

Kodi Postar 303123 - Jaipur, State of Rājasthān

Qyteti primarJaipur
Zona e Kodi Postar 303123132 km²
Popullsia6669
Popullsia mashkullore3464 (51,9%)
Popullsia femra3205 (48,1%)
Ndryshimi i popullsisë nga 1975 në 2015 +159,7%
Ndryshimi i popullsisë nga 2000 në 2015 +43,4%
Mosha mesatare23,4 vjet
Mosha mesatare për meshkuj23 vjet
Mosha mesatare për femra23,9 vjet
Prefikset Telefon141
Ora lokalee diel 1:56 m.d.
Zona e orësOra standarde e Indisë
koordinon27.124800590213326° / 75.47705422243905°
Kodet Postare të lidhura303109303110303119303120303121303122

Harta e Kodi Postar 303123

Harta interaktive

Kodi Postar 303123 Popullsia

Vite 1975 deri 2015
të dhëna1975199020002015
Popullsia2568304546516669
Dendësia e popullsisë19,5 / km²23,1 / km²35,2 / km²50,5 / km²
Sources: JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid

303123 Ndryshimi i popullsisë nga 2000 në 2015

Rritja e 43,4% nga viti 2000 në 2015
VendndodhjaNdryshimi që nga 1975Ndryshimi që nga 1990Ndryshimi që nga 2000
Kodi Postar 303123+159,7%+119%+43,4%
Rajasthan+141,7%+63,1%+30,2%
India+111,1%+50,6%+24,5%
Sources: JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid

Kodi Postar 303123 Mosha mesatare

Mosha mesatare: 23,4 vjet
VendndodhjaMosha mesatareMosha Mediane (Femër)Mosha mesatare (Mashkull)
Kodi Postar 30312323,4 vjet23,9 vjet23 vjet
Rajasthan22,4 vjet23 vjet21,9 vjet
India24,9 vjet25,4 vjet24,5 vjet
Sources: CIESIN (Center for International Earth Science Information Network)

Kodi Postar 303123 Pema e popullsisë

Popullsia sipas moshës dhe gjinisë
moshëMashkullFemërTotal
Nën 5341300642
5-9383337721
10-14409367777
15-19392347739
20-24347320667
25-29294282577
30-34254249503
35-39234224459
40-44200184384
45-49163151314
50-54131115247
55-599392186
60-648280163
65-695458113
70-74434689
75-79202344
80-84131630
85 Plus101323
Sources: CIESIN (Center for International Earth Science Information Network)

Kodi Postar 303123 Dendësia e popullsisë

Dendësia e popullsisë: 50,5 / km²
VendndodhjaPopullsiazonëDendësia e popullsisë
Kodi Postar 3031236669132 km²50,5 / km²
Rajasthan75,3 milionë342 463 km²219,8 / km²
India1,3 miliardë3 083 563,4 km²423,8 / km²
Sources: JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid

Kodi Postar 303123 Popullsia historike dhe e parashikuar

Popullsia e vlerësuar nga 600 deri në 2100
Sources:
1. JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid
2. CIESIN (Center for International Earth Science Information Network)
3. [lidhje] Klein Goldewijk, K., Beusen, A., Doelman, J., and Stehfest, E.: Anthropogenic land use estimates for the Holocene – HYDE 3.2, Earth Syst. Sci. Data, 9, 927–953, https://doi.org/10.5194/essd-9-927-2017, 2017.

Indeksi i Zhvillimit Njerëzor (HDI)

Indeksi i përbërë statistikor i jetëgjatësisë, arsimimit dhe të ardhurave për frymë.
Sources: [Link] Kummu, M., Taka, M. & Guillaume, J. Gridded global datasets for Gross Domestic Product and Human Development Index over 1990–2015. Sci Data 5, 180004 (2018) doi:10.1038/sdata.2018.4

Emetimet e CO2 Kodi Postar 303123

Emisionet e dioksidit të karbonit (CO2) për frymë në ton në vit
VendndodhjaEmetimet e CO2Emetimet e CO2 për frymëIntensiteti i emetimeve të CO2
Kodi Postar 30312311 832 t1,77 t89,7 t/km²
Rajasthan105 422 054 t1,4 t307,8 t/km²
India1 928 568 344 t1,48 t625,4 t/km²
Sources: [lidhje] Moran, D., Kanemoto K; Jiborn, M., Wood, R., Többen, J., and Seto, K.C. (2018) Carbon footprints of 13,000 cities. Environmental Research Letters DOI: 10.1088/1748-9326/aac72a

Emetimet e CO2 Kodi Postar 303123

Emetimet e CO2 2013 (ton / vit)11 832 t
Emetimet e CO2 2013 (ton / vit) për frymë1,77 t
Intensiteti i emetimeve të CO2 2013 (ton / km² / vit)89,7 t/km²

Rreziku natyror i rreziqeve

Rreziku relativ nga 10
thatësirëLartë (10)
TërmetE ulët (2)
* Rreziku, veçanërisht në lidhje me përmbytjen ose rrëshqitjen e tokës, mund të mos jetë për të gjithë zonën.

Tërmetet e fundit pranë

Madhësia 3.0 dhe më e madhe
DataOramadhësiDistancaThellesiVendndodhjalidhje
3.9.1510:57 p.d.428 km14 200 m7km WNW of Ringas, Indiausgs.gov
23.2.134:57 m.d.3,615,5 km10 000 m12km SW of Ringas, Indiausgs.gov
20.12.125:00 p.d.3,986 km10 000 mRajasthan, Indiausgs.gov
24.12.062:43 m.d.4,272,4 km10 000 mRajasthan, Indiausgs.gov
10.8.034:17 p.d.4,527,9 km10 000 mRajasthan, Indiausgs.gov
2.5.027:29 p.d.4,171,3 km33 000 mRajasthan, Indiausgs.gov

Rreth të dhënave tona

Të dhënat në këtë faqe vlerësohen duke përdorur një numër mjetesh dhe burimesh në dispozicion të publikut. Ofrohet pa garanci dhe mund të përmbajë pasaktësi. Përdorni me rrezikun tuaj. Shikoni këtu për më shumë informacion.