303704 · Kodi Postar e mëparshme
Kodi Postar tjetër · 303712

Kodi Postar 303706 - Jaipur, State of Rājasthān

Qyteti primarJaipur
Zona e Kodi Postar 303706156,8 km²
Popullsia15532
Popullsia mashkullore8150 (52,5%)
Popullsia femra7382 (47,5%)
Ndryshimi i popullsisë nga 1975 në 2015 +1 685,3%
Ndryshimi i popullsisë nga 2000 në 2015 +129,8%
Mosha mesatare23,4 vjet
Mosha mesatare për meshkuj23 vjet
Mosha mesatare për femra23,9 vjet
Prefikset Telefon141
LagjetDurjaniyawas, Jhotwara, Kana Baba Ki Dhani, Sushant City - I
Ora lokalee diel 1:39 m.d.
Zona e orësOra standarde e Indisë
koordinon26.98385956132488° / 75.5761901830658°
Kodet Postare të lidhura303602303701303702303704303712303806

Harta e Kodi Postar 303706

Harta interaktive

Kodi Postar 303706 Popullsia

Vite 1975 deri 2015
të dhëna1975199020002015
Popullsia8702318675915532
Dendësia e popullsisë5,55 / km²14,8 / km²43,1 / km²99,1 / km²
Sources: JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid

303706 Ndryshimi i popullsisë nga 2000 në 2015

Rritja e 129,8% nga viti 2000 në 2015
VendndodhjaNdryshimi që nga 1975Ndryshimi që nga 1990Ndryshimi që nga 2000
Kodi Postar 303706+1 685,3%+570,1%+129,8%
Rajasthan+141,7%+63,1%+30,2%
India+111,1%+50,6%+24,5%
Sources: JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid

Kodi Postar 303706 Mosha mesatare

Mosha mesatare: 23,4 vjet
VendndodhjaMosha mesatareMosha Mediane (Femër)Mosha mesatare (Mashkull)
Kodi Postar 30370623,4 vjet23,9 vjet23 vjet
Rajasthan22,4 vjet23 vjet21,9 vjet
India24,9 vjet25,4 vjet24,5 vjet
Sources: CIESIN (Center for International Earth Science Information Network)

Kodi Postar 303706 Pema e popullsisë

Popullsia sipas moshës dhe gjinisë
moshëMashkullFemërTotal
Nën 58036921495
5-99017771679
10-149628461809
15-199227981720
20-248177361553
25-296936501343
30-345975741172
35-395515171068
40-44469423893
45-49384347731
50-54309266575
55-59220212432
60-64193185378
65-69127134261
70-74100105205
75-794853101
80-84323870
85 Plus243054
Sources: CIESIN (Center for International Earth Science Information Network)

Kodi Postar 303706 Dendësia e popullsisë

Dendësia e popullsisë: 99,1 / km²
VendndodhjaPopullsiazonëDendësia e popullsisë
Kodi Postar 30370615532156,8 km²99,1 / km²
Rajasthan75,3 milionë342 463 km²219,8 / km²
India1,3 miliardë3 083 563,4 km²423,8 / km²
Sources: JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid

Kodi Postar 303706 Popullsia historike dhe e parashikuar

Popullsia e vlerësuar nga 1940 deri në 2100
Sources:
1. JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid
2. CIESIN (Center for International Earth Science Information Network)
3. [lidhje] Klein Goldewijk, K., Beusen, A., Doelman, J., and Stehfest, E.: Anthropogenic land use estimates for the Holocene – HYDE 3.2, Earth Syst. Sci. Data, 9, 927–953, https://doi.org/10.5194/essd-9-927-2017, 2017.

Lagjet

Shpërndarja e biznesit sipas lagjes në 303706
 Sushant City - I: 17,9%
 Kana Baba Ki Dhani: 17,9%
 Jhotwara: 10,7%
 Durjaniyawas: 10,7%
 Moti Nagar: 7,1%
 Parth City: 3,6%
 New Housing Society: 3,6%
 Keshopura: 3,6%
 Gokulpura: 3,6%
 Sukh Sagar Enclave: 3,6%
 Govindpura: 3,6%
 Village and Post Office Kalwar: 3,6%
 NEAR SBI BANK: 3,6%
 Royal City: 3,6%
 Dusado ki dhani: 3,6%

Kodet e zonёs

Kodet e zonave të përqindjes që përdoren nga bizneset në 303706
 Prefiksi Telefon 141: 44,4%
 Prefiksi Telefon 80: 22,2%
 Prefiksi Telefon 8741: 11,1%
 Prefiksi Telefon 124: 5,6%
 Prefiksi Telefon 8502: 5,6%
 Prefiksi Telefon 8118: 5,6%
 Prefiksi Telefon 8384: 5,6%

Industries

Shpërndarja e biznesit sipas industrisë
 Pazar: 27%
 Ushqim: 12%
 Arsim: 10,1%
 Besimi: 8,4%
 industri: 7,3%
 Hotele & Udhëtime: 5,5%
 Restorantet: 5,5%
 Tjetër: 24,2%

Indeksi i Zhvillimit Njerëzor (HDI)

Indeksi i përbërë statistikor i jetëgjatësisë, arsimimit dhe të ardhurave për frymë.
Sources: [Link] Kummu, M., Taka, M. & Guillaume, J. Gridded global datasets for Gross Domestic Product and Human Development Index over 1990–2015. Sci Data 5, 180004 (2018) doi:10.1038/sdata.2018.4

Emetimet e CO2 Kodi Postar 303706

Emisionet e dioksidit të karbonit (CO2) për frymë në ton në vit
VendndodhjaEmetimet e CO2Emetimet e CO2 për frymëIntensiteti i emetimeve të CO2
Kodi Postar 30370627 627 t1,78 t176,2 t/km²
Rajasthan105 422 054 t1,4 t307,8 t/km²
India1 928 568 344 t1,48 t625,4 t/km²
Sources: [lidhje] Moran, D., Kanemoto K; Jiborn, M., Wood, R., Többen, J., and Seto, K.C. (2018) Carbon footprints of 13,000 cities. Environmental Research Letters DOI: 10.1088/1748-9326/aac72a

Emetimet e CO2 Kodi Postar 303706

Emetimet e CO2 2013 (ton / vit)27 627 t
Emetimet e CO2 2013 (ton / vit) për frymë1,78 t
Intensiteti i emetimeve të CO2 2013 (ton / km² / vit)176,2 t/km²

Rreziku natyror i rreziqeve

Rreziku relativ nga 10
thatësirëLartë (10)
TërmetE ulët (2)
* Rreziku, veçanërisht në lidhje me përmbytjen ose rrëshqitjen e tokës, mund të mos jetë për të gjithë zonën.

Tërmetet e fundit pranë

Madhësia 3.0 dhe më e madhe
DataOramadhësiDistancaThellesiVendndodhjalidhje
3.9.1510:57 p.d.444,3 km14 200 m7km WNW of Ringas, Indiausgs.gov
23.2.134:57 m.d.3,632,2 km10 000 m12km SW of Ringas, Indiausgs.gov
20.12.125:00 p.d.3,991,2 km10 000 mRajasthan, Indiausgs.gov
24.12.062:43 m.d.4,258,5 km10 000 mRajasthan, Indiausgs.gov
10.8.034:17 p.d.4,530,4 km10 000 mRajasthan, Indiausgs.gov
2.5.027:29 p.d.4,182,2 km33 000 mRajasthan, Indiausgs.gov

Qytete

Përqindja e bizneseve nga qyteti në 303706
 Jaipur: 93,8%
 Kālwās: 4,7%
 Tjetër: 1,6%

Rreth të dhënave tona

Të dhënat në këtë faqe vlerësohen duke përdorur një numër mjetesh dhe burimesh në dispozicion të publikut. Ofrohet pa garanci dhe mund të përmbajë pasaktësi. Përdorni me rrezikun tuaj. Shikoni këtu për më shumë informacion.