Kodi Postar tjetër · 303802

Kodi Postar 303801 - Jaipur, State of Rājasthān

Qyteti primarJaipur
Zona e Kodi Postar 303801182,2 km²
Popullsia130968
Popullsia mashkullore68177 (52,1%)
Popullsia femra62791 (47,9%)
Ndryshimi i popullsisë nga 1975 në 2015 +335,2%
Ndryshimi i popullsisë nga 2000 në 2015 +71,1%
Mosha mesatare23,4 vjet
Mosha mesatare për meshkuj23 vjet
Mosha mesatare për femra23,9 vjet
Prefikset Telefon141
Ora lokalee diel 1:55 m.d.
Zona e orësOra standarde e Indisë
koordinon27.185355743328703° / 75.5895038309421°
Kodet Postare të lidhura303802303803303804303805303806303807

Harta e Kodi Postar 303801

Harta interaktive

Kodi Postar 303801 Popullsia

Vite 1975 deri 2015
të dhëna1975199020002015
Popullsia300944322976555130968
Dendësia e popullsisë165,2 / km²237,3 / km²420,2 / km²718,9 / km²
Sources: JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid

303801 Ndryshimi i popullsisë nga 2000 në 2015

Rritja e 71,1% nga viti 2000 në 2015
VendndodhjaNdryshimi që nga 1975Ndryshimi që nga 1990Ndryshimi që nga 2000
Kodi Postar 303801+335,2%+203%+71,1%
Rajasthan+141,7%+63,1%+30,2%
India+111,1%+50,6%+24,5%
Sources: JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid

Kodi Postar 303801 Mosha mesatare

Mosha mesatare: 23,4 vjet
VendndodhjaMosha mesatareMosha Mediane (Femër)Mosha mesatare (Mashkull)
Kodi Postar 30380123,4 vjet23,9 vjet23 vjet
Rajasthan22,4 vjet23 vjet21,9 vjet
India24,9 vjet25,4 vjet24,5 vjet
Sources: CIESIN (Center for International Earth Science Information Network)

Kodi Postar 303801 Pema e popullsisë

Popullsia sipas moshës dhe gjinisë
moshëMashkullFemërTotal
Nën 56717588312601
5-97541660714148
10-148048719915247
15-197710679114501
20-246835625913095
25-295795552711322
30-34499148869877
35-39460743959002
40-44392736017529
45-49320829536161
50-54258122604841
55-59184018033643
60-64161415733187
65-69106111402202
70-748378921730
75-79402449852
80-84266323589
85 Plus197252449
Sources: CIESIN (Center for International Earth Science Information Network)

Kodi Postar 303801 Dendësia e popullsisë

Dendësia e popullsisë: 718,9 / km²
VendndodhjaPopullsiazonëDendësia e popullsisë
Kodi Postar 303801130968182,2 km²718,9 / km²
Rajasthan75,3 milionë342 463 km²219,8 / km²
India1,3 miliardë3 083 563,4 km²423,8 / km²
Sources: JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid

Kodi Postar 303801 Popullsia historike dhe e parashikuar

Popullsia e vlerësuar nga 1770 deri në 2100
Sources:
1. JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid
2. CIESIN (Center for International Earth Science Information Network)
3. [lidhje] Klein Goldewijk, K., Beusen, A., Doelman, J., and Stehfest, E.: Anthropogenic land use estimates for the Holocene – HYDE 3.2, Earth Syst. Sci. Data, 9, 927–953, https://doi.org/10.5194/essd-9-927-2017, 2017.

Kodet e zonёs

Kodet e zonave të përqindjes që përdoren nga bizneset në 303801
 Prefiksi Telefon 80: 33,3%
 Prefiksi Telefon 141: 16,7%
 Prefiksi Telefon 1423: 16,7%
 Prefiksi Telefon 8384: 4,2%
 Prefiksi Telefon 761: 4,2%
 Prefiksi Telefon 8559: 4,2%
 Prefiksi Telefon 180: 4,2%
 Prefiksi Telefon 8387: 4,2%
 Prefiksi Telefon 8952: 4,2%
 Prefiksi Telefon 8742: 4,2%
 Prefiksi Telefon 8561: 4,2%

Industries

Shpërndarja e biznesit sipas industrisë
 Pazar: 30%
 Besimi: 11,8%
 industri: 11,3%
 Ushqim: 8,6%
 Arsim: 7,3%
 Shёrbimet profesionale: 7%
 Tjetër: 24,1%
Përshkrimi i industrisëNumri i ndërmarrjeveVlerësimi mesatar i GoogleBizneset për 1.000 banorë
tempuj hindu84.50,1

Indeksi i Zhvillimit Njerëzor (HDI)

Indeksi i përbërë statistikor i jetëgjatësisë, arsimimit dhe të ardhurave për frymë.
Sources: [Link] Kummu, M., Taka, M. & Guillaume, J. Gridded global datasets for Gross Domestic Product and Human Development Index over 1990–2015. Sci Data 5, 180004 (2018) doi:10.1038/sdata.2018.4

Emetimet e CO2 Kodi Postar 303801

Emisionet e dioksidit të karbonit (CO2) për frymë në ton në vit
VendndodhjaEmetimet e CO2Emetimet e CO2 për frymëIntensiteti i emetimeve të CO2
Kodi Postar 303801235 087 t1,8 t1 290 t/km²
Rajasthan105 422 054 t1,4 t307,8 t/km²
India1 928 568 344 t1,48 t625,4 t/km²
Sources: [lidhje] Moran, D., Kanemoto K; Jiborn, M., Wood, R., Többen, J., and Seto, K.C. (2018) Carbon footprints of 13,000 cities. Environmental Research Letters DOI: 10.1088/1748-9326/aac72a

Emetimet e CO2 Kodi Postar 303801

Emetimet e CO2 2013 (ton / vit)235 087 t
Emetimet e CO2 2013 (ton / vit) për frymë1,8 t
Intensiteti i emetimeve të CO2 2013 (ton / km² / vit)1 290 t/km²

Rreziku natyror i rreziqeve

Rreziku relativ nga 10
thatësirëLartë (10)
TërmetE ulët (2)
* Rreziku, veçanërisht në lidhje me përmbytjen ose rrëshqitjen e tokës, mund të mos jetë për të gjithë zonën.

Tërmetet e fundit pranë

Madhësia 3.0 dhe më e madhe
DataOramadhësiDistancaThellesiVendndodhjalidhje
7.7.189:13 m.d.3,690,3 km10 000 m7km N of Kot Putli, Indiausgs.gov
3.9.1510:57 p.d.423,2 km14 200 m7km WNW of Ringas, Indiausgs.gov
23.2.134:57 m.d.3,613,1 km10 000 m12km SW of Ringas, Indiausgs.gov
20.12.125:00 p.d.3,973,3 km10 000 mRajasthan, Indiausgs.gov
24.12.062:43 m.d.4,265,4 km10 000 mRajasthan, Indiausgs.gov
10.8.034:17 p.d.4,515,2 km10 000 mRajasthan, Indiausgs.gov
2.5.027:29 p.d.4,160,6 km33 000 mRajasthan, Indiausgs.gov

Rreth të dhënave tona

Të dhënat në këtë faqe vlerësohen duke përdorur një numër mjetesh dhe burimesh në dispozicion të publikut. Ofrohet pa garanci dhe mund të përmbajë pasaktësi. Përdorni me rrezikun tuaj. Shikoni këtu për më shumë informacion.