362530 · Kodi Postar e mëparshme
Kodi Postar tjetër · 362550

Kodi Postar 362540 - Diu, Union Territory of Damān and Diu

Qyteti primarDiu
Zona e Kodi Postar 3625400,992 km²
Popullsia10293
Popullsia mashkullore5245 (51%)
Popullsia femra5048 (49%)
Ndryshimi i popullsisë nga 1975 në 2015 +34,5%
Ndryshimi i popullsisë nga 2000 në 2015 +7,7%
Mosha mesatare26,4 vjet
Mosha mesatare për meshkuj25,9 vjet
Mosha mesatare për femra27 vjet
LagjetSaranagar
Ora lokalee diel 7:05 p.d.
Zona e orësOra standarde e Indisë
koordinon20.73218472515637° / 70.99497397053621°
Kodet Postare të lidhura362510362520362530362550362560362565

Harta e Kodi Postar 362540

Harta interaktive

Kodi Postar 362540 Popullsia

Vite 1975 deri 2015
të dhëna1975199020002015
Popullsia76559229956010293
Dendësia e popullsisë7713 / km²9299 / km²9632 / km²10371 / km²
Sources: JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid

362540 Ndryshimi i popullsisë nga 2000 në 2015

Rritja e 7,7% nga viti 2000 në 2015
VendndodhjaNdryshimi që nga 1975Ndryshimi që nga 1990Ndryshimi që nga 2000
Kodi Postar 362540+34,5%+11,5%+7,7%
Diu+70,4%+32,3%+15,3%
India+111,1%+50,6%+24,5%
Sources: JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid

Kodi Postar 362540 Mosha mesatare

Mosha mesatare: 26,4 vjet
VendndodhjaMosha mesatareMosha Mediane (Femër)Mosha mesatare (Mashkull)
Kodi Postar 36254026,4 vjet27 vjet25,9 vjet
Diu25,3 vjet26,3 vjet24,2 vjet
India24,9 vjet25,4 vjet24,5 vjet
Sources: CIESIN (Center for International Earth Science Information Network)

Kodi Postar 362540 Pema e popullsisë

Popullsia sipas moshës dhe gjinisë
moshëMashkullFemërTotal
Nën 5417387805
5-9508455964
10-145845351120
15-195485181066
20-24488466954
25-29429408837
30-34398395793
35-39386367753
40-44349337686
45-49302284586
50-54242224467
55-59178178356
60-64149159309
65-6997117215
70-748296178
75-79384987
80-84284068
85 Plus243660
Sources: CIESIN (Center for International Earth Science Information Network)

Kodi Postar 362540 Dendësia e popullsisë

Dendësia e popullsisë: 10371 / km²
VendndodhjaPopullsiazonëDendësia e popullsisë
Kodi Postar 362540102930,992 km²10371 / km²
Diu5989325 km²2393 / km²
India1,3 miliardë3 083 563,4 km²423,8 / km²
Sources: JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid

Kodi Postar 362540 Popullsia historike dhe e parashikuar

Popullsia e vlerësuar nga 1975 deri në 2100
Sources:
1. JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid
2. CIESIN (Center for International Earth Science Information Network)
3. [lidhje] Klein Goldewijk, K., Beusen, A., Doelman, J., and Stehfest, E.: Anthropogenic land use estimates for the Holocene – HYDE 3.2, Earth Syst. Sci. Data, 9, 927–953, https://doi.org/10.5194/essd-9-927-2017, 2017.

Industries

Shpërndarja e biznesit sipas industrisë
 Besimi: 23,4%
 Pazar: 18%
 Hotele & Udhëtime: 8,1%
 Restorantet: 7,2%
 Mjekësi: 6,3%
 Ushqim: 5,4%
 Arsim: 4,5%
 Tjetër: 27%

Indeksi i Zhvillimit Njerëzor (HDI)

Indeksi i përbërë statistikor i jetëgjatësisë, arsimimit dhe të ardhurave për frymë.
Sources: [Link] Kummu, M., Taka, M. & Guillaume, J. Gridded global datasets for Gross Domestic Product and Human Development Index over 1990–2015. Sci Data 5, 180004 (2018) doi:10.1038/sdata.2018.4

Emetimet e CO2 Kodi Postar 362540

Emisionet e dioksidit të karbonit (CO2) për frymë në ton në vit
VendndodhjaEmetimet e CO2Emetimet e CO2 për frymëIntensiteti i emetimeve të CO2
Kodi Postar 36254014 606 t1,42 t14 718 t/km²
Diu69 878 t1,17 t2 792 t/km²
India1 928 568 344 t1,48 t625,4 t/km²
Sources: [lidhje] Moran, D., Kanemoto K; Jiborn, M., Wood, R., Többen, J., and Seto, K.C. (2018) Carbon footprints of 13,000 cities. Environmental Research Letters DOI: 10.1088/1748-9326/aac72a

Emetimet e CO2 Kodi Postar 362540

Emetimet e CO2 2013 (ton / vit)14 606 t
Emetimet e CO2 2013 (ton / vit) për frymë1,42 t
Intensiteti i emetimeve të CO2 2013 (ton / km² / vit)14 718 t/km²

Rreziku natyror i rreziqeve

Rreziku relativ nga 10
thatësirëLartë (10)
përmbytjeE mesme (4)
* Rreziku, veçanërisht në lidhje me përmbytjen ose rrëshqitjen e tokës, mund të mos jetë për të gjithë zonën.

Tërmetet e fundit pranë

Madhësia 3.0 dhe më e madhe
DataOramadhësiDistancaThellesiVendndodhjalidhje
16.7.168:54 m.d.4,196,4 km10 000 m12km SSW of Gariadhar, Indiausgs.gov
20.10.1110:18 p.d.5,171,5 km10 000 mGujarat, Indiausgs.gov
5.10.084:33 p.d.3,854,3 km10 000 mGujarat, Indiausgs.gov
6.11.071:38 p.d.5,157,1 km10 000 mGujarat, Indiausgs.gov
5.11.074:27 m.d.4,955,9 km10 000 mGujarat, Indiausgs.gov
13.8.006:28 p.d.4,781,5 km14 300 mGujarat, Indiausgs.gov
24.8.9310:47 p.d.539,9 km24 800 mnear the coast of Gujarat, Indiausgs.gov

Rreth të dhënave tona

Të dhënat në këtë faqe vlerësohen duke përdorur një numër mjetesh dhe burimesh në dispozicion të publikut. Ofrohet pa garanci dhe mund të përmbajë pasaktësi. Përdorni me rrezikun tuaj. Shikoni këtu për më shumë informacion.