403110 · Kodi Postar e mëparshme
Kodi Postar tjetër · 403115

Kodi Postar 403114 - Goa

Zona e Kodi Postar 40311414,5 km²
Popullsia19623
Popullsia mashkullore9908 (50,5%)
Popullsia femra9715 (49,5%)
Ndryshimi i popullsisë nga 1975 në 2015 +444,6%
Ndryshimi i popullsisë nga 2000 në 2015 +29%
Mosha mesatare31,9 vjet
Mosha mesatare për meshkuj31,1 vjet
Mosha mesatare për femra32,7 vjet
Prefikset Telefon189736065386545Më shumë
LagjetPilerne, Porvorim, Sangolda, Sangolda, Verem
Ora lokalee premte 8:36 m.d.
Zona e orësOra standarde e Indisë
koordinon15.52113932522906° / 73.80223671863017°
Kodet Postare të lidhura403105403106403107403108403110403115

Harta e Kodi Postar 403114

Harta interaktive

Kodi Postar 403114 Popullsia

Vite 1975 deri 2015
të dhëna1975199020002015
Popullsia360365141521319623
Dendësia e popullsisë248,0 / km²448,4 / km²1047 / km²1350 / km²
Sources: JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid

403114 Ndryshimi i popullsisë nga 2000 në 2015

Rritja e 29% nga viti 2000 në 2015
VendndodhjaNdryshimi që nga 1975Ndryshimi që nga 1990Ndryshimi që nga 2000
Kodi Postar 403114+444,6%+201,2%+29%
Goa+37,5%+13,1%+12,6%
Goa (administrative region)+54,1%+22,8%+9,2%
India+111,1%+50,6%+24,5%
Sources: JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid

Kodi Postar 403114 Mosha mesatare

Mosha mesatare: 31,9 vjet
VendndodhjaMosha mesatareMosha Mediane (Femër)Mosha mesatare (Mashkull)
Kodi Postar 40311431,9 vjet32,7 vjet31,1 vjet
Goa31,9 vjet32,7 vjet31,1 vjet
Goa (administrative region)31,3 vjet32,1 vjet30,5 vjet
India24,9 vjet25,4 vjet24,5 vjet
Sources: CIESIN (Center for International Earth Science Information Network)

Kodi Postar 403114 Pema e popullsisë

Popullsia sipas moshës dhe gjinisë
moshëMashkullFemërTotal
Nën 56696421311
5-97006651366
10-147487091458
15-197847091493
20-249458001746
25-299128691782
30-348718601731
35-398748681743
40-447577321490
45-496546451300
50-545355171053
55-59435462898
60-64395440835
65-69264309573
70-74179226406
75-79100126226
80-845078129
85 Plus355793
Sources: CIESIN (Center for International Earth Science Information Network)

Kodi Postar 403114 Dendësia e popullsisë

Dendësia e popullsisë: 1350 / km²
VendndodhjaPopullsiazonëDendësia e popullsisë
Kodi Postar 4031141962314,5 km²1350 / km²
Goa6529850,3 km²1297 / km²
Goa (administrative region)1,5 milionë3 629,4 km²418,3 / km²
India1,3 miliardë3 083 563,4 km²423,8 / km²
Sources: JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid

Kodi Postar 403114 Popullsia historike dhe e parashikuar

Popullsia e vlerësuar nga 1500 deri në 2100
Sources:
1. JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid
2. CIESIN (Center for International Earth Science Information Network)
3. [lidhje] Klein Goldewijk, K., Beusen, A., Doelman, J., and Stehfest, E.: Anthropogenic land use estimates for the Holocene – HYDE 3.2, Earth Syst. Sci. Data, 9, 927–953, https://doi.org/10.5194/essd-9-927-2017, 2017.

Kodet e zonёs

Kodet e zonave të përqindjes që përdoren nga bizneset në 403114
 Prefiksi Telefon 832: 72,3%
 Prefiksi Telefon 180: 6,2%
 Prefiksi Telefon 22: 4,6%
 Tjetër: 16,9%

Industries

Shpërndarja e biznesit sipas industrisë
 Hotele & Udhëtime: 25,6%
 Restorantet: 15,3%
 Pazar: 14,3%
 Shërbime Shtëpie: 8,9%
 Ushqim: 8,8%
 industri: 5,9%
 Tjetër: 21,2%
Përshkrimi i industrisëNumri i ndërmarrjeveVlerësimi mesatar i GoogleBizneset për 1.000 banorë
Kompani huadhënie113.90,6
Dyqane ushqimore dhe supermarkete 93.80,5
Apartamentë84.40,4
Bare, pubs dhe tavernat104.10,5

Shpërndarja e biznesit sipas çmimit për Kodi Postar 403114

 i shtrenjtë: 42,9%
 i lirë: 28,6%
 mesatar: 28,6%

Indeksi i Zhvillimit Njerëzor (HDI)

Indeksi i përbërë statistikor i jetëgjatësisë, arsimimit dhe të ardhurave për frymë.
Sources: [Link] Kummu, M., Taka, M. & Guillaume, J. Gridded global datasets for Gross Domestic Product and Human Development Index over 1990–2015. Sci Data 5, 180004 (2018) doi:10.1038/sdata.2018.4

Emetimet e CO2 Kodi Postar 403114

Emisionet e dioksidit të karbonit (CO2) për frymë në ton në vit
VendndodhjaEmetimet e CO2Emetimet e CO2 për frymëIntensiteti i emetimeve të CO2
Kodi Postar 40311431 481 t1,6 t2 166 t/km²
Goa102 278 t1,57 t2 032 t/km²
Goa (administrative region)3 510 190 t2,31 t967,2 t/km²
India1 928 568 344 t1,48 t625,4 t/km²
Sources: [lidhje] Moran, D., Kanemoto K; Jiborn, M., Wood, R., Többen, J., and Seto, K.C. (2018) Carbon footprints of 13,000 cities. Environmental Research Letters DOI: 10.1088/1748-9326/aac72a

Emetimet e CO2 Kodi Postar 403114

Emetimet e CO2 2013 (ton / vit)31 481 t
Emetimet e CO2 2013 (ton / vit) për frymë1,6 t
Intensiteti i emetimeve të CO2 2013 (ton / km² / vit)2 166 t/km²

Rreziku natyror i rreziqeve

Rreziku relativ nga 10
thatësirëLartë (9)
* Rreziku, veçanërisht në lidhje me përmbytjen ose rrëshqitjen e tokës, mund të mos jetë për të gjithë zonën.

Qytete

Përqindja e bizneseve nga qyteti në 403114
 Nerur: 53,9%
 Saligao: 21,6%
 Pilerne: 11,8%
 Candolim: 5,9%
 Tjetër: 6,9%

Rreth të dhënave tona

Të dhënat në këtë faqe vlerësohen duke përdorur një numër mjetesh dhe burimesh në dispozicion të publikut. Ofrohet pa garanci dhe mund të përmbajë pasaktësi. Përdorni me rrezikun tuaj. Shikoni këtu për më shumë informacion.