403529 · Kodi Postar e mëparshme

Kodi Postar 403530 - Goa

Zona e Kodi Postar 40353045,6 km²
Popullsia17161
Popullsia mashkullore8759 (51%)
Popullsia femra8402 (49%)
Ndryshimi i popullsisë nga 1975 në 2015 +59%
Ndryshimi i popullsisë nga 2000 në 2015 +52,2%
Mosha mesatare31,9 vjet
Mosha mesatare për meshkuj31,1 vjet
Mosha mesatare për femra32,7 vjet
Prefikset Telefon189736065386545Më shumë
LagjetNarayan Nagar
Ora lokalee martë 10:37 m.d.
Zona e orësOra standarde e Indisë
koordinon15.52537022804085° / 74.07777728310292°
Kodet Postare të lidhura403521403523403524403526403527403529

Harta e Kodi Postar 403530

Harta interaktive

Kodi Postar 403530 Popullsia

Vite 1975 deri 2015
të dhëna1975199020002015
Popullsia10790114491127417161
Dendësia e popullsisë236,5 / km²251,0 / km²247,1 / km²376,2 / km²
Sources: JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid

403530 Ndryshimi i popullsisë nga 2000 në 2015

Rritja e 52,2% nga viti 2000 në 2015
VendndodhjaNdryshimi që nga 1975Ndryshimi që nga 1990Ndryshimi që nga 2000
Kodi Postar 403530+59%+49,9%+52,2%
Goa+54,1%+22,8%+9,2%
India+111,1%+50,6%+24,5%
Sources: JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid

Kodi Postar 403530 Mosha mesatare

Mosha mesatare: 31,9 vjet
VendndodhjaMosha mesatareMosha Mediane (Femër)Mosha mesatare (Mashkull)
Kodi Postar 40353031,9 vjet32,7 vjet31,1 vjet
Goa31,3 vjet32,1 vjet30,5 vjet
India24,9 vjet25,4 vjet24,5 vjet
Sources: CIESIN (Center for International Earth Science Information Network)

Kodi Postar 403530 Pema e popullsisë

Popullsia sipas moshës dhe gjinisë
moshëMashkullFemërTotal
Nën 55915551147
5-96185761195
10-146626131276
15-196936131306
20-248366921528
25-298077511559
30-347707441514
35-397737511525
40-446696331303
45-495785581137
50-54473447921
55-59385400785
60-64349380730
65-69233267501
70-74158196354
75-7988109198
80-844568113
85 Plus314981
Sources: CIESIN (Center for International Earth Science Information Network)

Kodi Postar 403530 Dendësia e popullsisë

Dendësia e popullsisë: 376,2 / km²
VendndodhjaPopullsiazonëDendësia e popullsisë
Kodi Postar 4035301716145,6 km²376,2 / km²
Goa1,5 milionë3 629,4 km²418,3 / km²
India1,3 miliardë3 083 563,4 km²423,8 / km²
Sources: JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid

Kodi Postar 403530 Popullsia historike dhe e parashikuar

Vlerësimi i popullsisë antike deri në 2100
Sources:
1. JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid
2. CIESIN (Center for International Earth Science Information Network)
3. [lidhje] Klein Goldewijk, K., Beusen, A., Doelman, J., and Stehfest, E.: Anthropogenic land use estimates for the Holocene – HYDE 3.2, Earth Syst. Sci. Data, 9, 927–953, https://doi.org/10.5194/essd-9-927-2017, 2017.

Kodet e zonёs

Kodet e zonave të përqindjes që përdoren nga bizneset në 403530
 Prefiksi Telefon 832: 68,4%
 Prefiksi Telefon 180: 10,5%
 Prefiksi Telefon 80: 5,3%
 Prefiksi Telefon 8554: 5,3%
 Prefiksi Telefon 8552: 5,3%
 Prefiksi Telefon 7774: 5,3%

Industries

Shpërndarja e biznesit sipas industrisë
 Pazar: 17,8%
 industri: 15,8%
 Besimi: 10,2%
 Arsim: 9,6%
 Restorantet: 8,2%
 Shёrbimet profesionale: 7,9%
 Ushqim: 6,5%
 Automobilistik: 5,6%
 Tjetër: 18,4%

Indeksi i Zhvillimit Njerëzor (HDI)

Indeksi i përbërë statistikor i jetëgjatësisë, arsimimit dhe të ardhurave për frymë.
Sources: [Link] Kummu, M., Taka, M. & Guillaume, J. Gridded global datasets for Gross Domestic Product and Human Development Index over 1990–2015. Sci Data 5, 180004 (2018) doi:10.1038/sdata.2018.4

Emetimet e CO2 Kodi Postar 403530

Emisionet e dioksidit të karbonit (CO2) për frymë në ton në vit
VendndodhjaEmetimet e CO2Emetimet e CO2 për frymëIntensiteti i emetimeve të CO2
Kodi Postar 40353047 743 t2,78 t1 046 t/km²
Goa3 510 190 t2,31 t967,2 t/km²
India1 928 568 344 t1,48 t625,4 t/km²
Sources: [lidhje] Moran, D., Kanemoto K; Jiborn, M., Wood, R., Többen, J., and Seto, K.C. (2018) Carbon footprints of 13,000 cities. Environmental Research Letters DOI: 10.1088/1748-9326/aac72a

Emetimet e CO2 Kodi Postar 403530

Emetimet e CO2 2013 (ton / vit)47 743 t
Emetimet e CO2 2013 (ton / vit) për frymë2,78 t
Intensiteti i emetimeve të CO2 2013 (ton / km² / vit)1 046 t/km²

Rreziku natyror i rreziqeve

Rreziku relativ nga 10
thatësirëLartë (9)
* Rreziku, veçanërisht në lidhje me përmbytjen ose rrëshqitjen e tokës, mund të mos jetë për të gjithë zonën.

Rreth të dhënave tona

Të dhënat në këtë faqe vlerësohen duke përdorur një numër mjetesh dhe burimesh në dispozicion të publikut. Ofrohet pa garanci dhe mund të përmbajë pasaktësi. Përdorni me rrezikun tuaj. Shikoni këtu për më shumë informacion.