403702 · Kodi Postar e mëparshme
Kodi Postar tjetër · 403704

Kodi Postar 403703 - Fatorpa, Goa

Qyteti primarFatorpa
Zona e Kodi Postar 403703191,2 km²
Popullsia26622
Popullsia mashkullore13227 (49,7%)
Popullsia femra13395 (50,3%)
Ndryshimi i popullsisë nga 1975 në 2015 +115,8%
Ndryshimi i popullsisë nga 2000 në 2015 +17,9%
Mosha mesatare30,5 vjet
Mosha mesatare për meshkuj29,7 vjet
Mosha mesatare për femra31,3 vjet
Prefikset Telefon6538
LagjetBali, Culwaddo, Demani, Panzorconi, Sanvorcotto
Ora lokalee shtunë 2:41 m.d.
Zona e orësOra standarde e Indisë
koordinon15.122829603087624° / 74.03188326915098°
Kodet Postare të lidhura403701403702403704403705403706403707

Harta e Kodi Postar 403703

Harta interaktive

Kodi Postar 403703 Popullsia

Vite 1975 deri 2015
të dhëna1975199020002015
Popullsia12334170222257126622
Dendësia e popullsisë64,5 / km²89,0 / km²118,0 / km²139,2 / km²
Sources: JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid

403703 Ndryshimi i popullsisë nga 2000 në 2015

Rritja e 17,9% nga viti 2000 në 2015
VendndodhjaNdryshimi që nga 1975Ndryshimi që nga 1990Ndryshimi që nga 2000
Kodi Postar 403703+115,8%+56,4%+17,9%
Goa+54,1%+22,8%+9,2%
India+111,1%+50,6%+24,5%
Sources: JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid

Kodi Postar 403703 Mosha mesatare

Mosha mesatare: 30,5 vjet
VendndodhjaMosha mesatareMosha Mediane (Femër)Mosha mesatare (Mashkull)
Kodi Postar 40370330,5 vjet31,3 vjet29,7 vjet
Goa31,3 vjet32,1 vjet30,5 vjet
India24,9 vjet25,4 vjet24,5 vjet
Sources: CIESIN (Center for International Earth Science Information Network)

Kodi Postar 403703 Pema e popullsisë

Popullsia sipas moshës dhe gjinisë
moshëMashkullFemërTotal
Nën 59839571941
5-9103910052045
10-14106810252093
15-19111610362152
20-24127011442415
25-29120912252434
30-34110611352242
35-39110211362238
40-449749621936
45-498388551693
50-546706951366
55-595656101176
60-645145851100
65-69326391717
70-74221288510
75-79125173298
80-8461102163
85 Plus4171113
Sources: CIESIN (Center for International Earth Science Information Network)

Kodi Postar 403703 Dendësia e popullsisë

Dendësia e popullsisë: 139,2 / km²
VendndodhjaPopullsiazonëDendësia e popullsisë
Kodi Postar 40370326622191,2 km²139,2 / km²
Goa1,5 milionë3 629,4 km²418,3 / km²
India1,3 miliardë3 083 563,4 km²423,8 / km²
Sources: JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid

Kodi Postar 403703 Popullsia historike dhe e parashikuar

Vlerësimi i popullsisë antike deri në 2100
Sources:
1. JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid
2. CIESIN (Center for International Earth Science Information Network)
3. [lidhje] Klein Goldewijk, K., Beusen, A., Doelman, J., and Stehfest, E.: Anthropogenic land use estimates for the Holocene – HYDE 3.2, Earth Syst. Sci. Data, 9, 927–953, https://doi.org/10.5194/essd-9-927-2017, 2017.

Lagjet

Shpërndarja e biznesit sipas lagjes në 403703
 Panzorconi: 28,9%
 Demani: 20%
 Bali: 15,6%
 Culwaddo: 8,9%
 Sanvorcotto: 6,7%
 Milleavaddo: 4,4%
 Tjetër: 15,6%

Industries

Shpërndarja e biznesit sipas industrisë
 Pazar: 14,6%
 Besimi: 13,4%
 Restorantet: 13,1%
 Ushqim: 11%
 industri: 8,8%
 Arsim: 6,3%
 Hotele & Udhëtime: 6,2%
 Tjetër: 26,5%
Përshkrimi i industrisëNumri i ndërmarrjeveVlerësimi mesatar i GoogleBizneset për 1.000 banorë
Banka93.40,3
Kompani huadhënie123.50,5
tempuj hindu104.40,4

Indeksi i Zhvillimit Njerëzor (HDI)

Indeksi i përbërë statistikor i jetëgjatësisë, arsimimit dhe të ardhurave për frymë.
Sources: [Link] Kummu, M., Taka, M. & Guillaume, J. Gridded global datasets for Gross Domestic Product and Human Development Index over 1990–2015. Sci Data 5, 180004 (2018) doi:10.1038/sdata.2018.4

Emetimet e CO2 Kodi Postar 403703

Emisionet e dioksidit të karbonit (CO2) për frymë në ton në vit
VendndodhjaEmetimet e CO2Emetimet e CO2 për frymëIntensiteti i emetimeve të CO2
Kodi Postar 40370344 652 t1,68 t233,5 t/km²
Goa3 510 190 t2,31 t967,2 t/km²
India1 928 568 344 t1,48 t625,4 t/km²
Sources: [lidhje] Moran, D., Kanemoto K; Jiborn, M., Wood, R., Többen, J., and Seto, K.C. (2018) Carbon footprints of 13,000 cities. Environmental Research Letters DOI: 10.1088/1748-9326/aac72a

Emetimet e CO2 Kodi Postar 403703

Emetimet e CO2 2013 (ton / vit)44 652 t
Emetimet e CO2 2013 (ton / vit) për frymë1,68 t
Intensiteti i emetimeve të CO2 2013 (ton / km² / vit)233,5 t/km²

Rreziku natyror i rreziqeve

Rreziku relativ nga 10
thatësirëLartë (9)
* Rreziku, veçanërisht në lidhje me përmbytjen ose rrëshqitjen e tokës, mund të mos jetë për të gjithë zonën.

Qytete

Përqindja e bizneseve nga qyteti në 403703
 Cuncolim: 90,7%
 Fatorpa: 5,3%
 Tjetër: 4%

Rreth të dhënave tona

Të dhënat në këtë faqe vlerësohen duke përdorur një numër mjetesh dhe burimesh në dispozicion të publikut. Ofrohet pa garanci dhe mund të përmbajë pasaktësi. Përdorni me rrezikun tuaj. Shikoni këtu për më shumë informacion.