451111 · Kodi Postar e mëparshme
Kodi Postar tjetër · 451115

Kodi Postar 451113 - Kasrāwad, Madhya Pradesh

Qyteti primarKasrāwad
Zona e Kodi Postar 451113519,6 km²
Popullsia79347
Popullsia mashkullore40720 (51,3%)
Popullsia femra38626 (48,7%)
Ndryshimi i popullsisë nga 1975 në 2015 +138,4%
Ndryshimi i popullsisë nga 2000 në 2015 +29,3%
Mosha mesatare22,3 vjet
Mosha mesatare për meshkuj22,1 vjet
Mosha mesatare për femra22,5 vjet
Prefikset Telefon7285
Ora lokalee hënë 9:34 p.d.
Zona e orësOra standarde e Indisë
koordinon22.067871081397595° / 75.90899050798095°
Kodet Postare të lidhura451001451111451115451220451221451224

Harta e Kodi Postar 451113

Harta interaktive

Kodi Postar 451113 Popullsia

Vite 1975 deri 2015
të dhëna1975199020002015
Popullsia33285518926134379347
Dendësia e popullsisë64,1 / km²99,9 / km²118,1 / km²152,7 / km²
Sources: JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid

451113 Ndryshimi i popullsisë nga 2000 në 2015

Rritja e 29,3% nga viti 2000 në 2015
VendndodhjaNdryshimi që nga 1975Ndryshimi që nga 1990Ndryshimi që nga 2000
Kodi Postar 451113+138,4%+52,9%+29,3%
Madhya Pradesh+134%+59,7%+28,6%
India+111,1%+50,6%+24,5%
Sources: JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid

Kodi Postar 451113 Mosha mesatare

Mosha mesatare: 22,3 vjet
VendndodhjaMosha mesatareMosha Mediane (Femër)Mosha mesatare (Mashkull)
Kodi Postar 45111322,3 vjet22,5 vjet22,1 vjet
Madhya Pradesh23,4 vjet23,7 vjet23,1 vjet
India24,9 vjet25,4 vjet24,5 vjet
Sources: CIESIN (Center for International Earth Science Information Network)

Kodi Postar 451113 Pema e popullsisë

Popullsia sipas moshës dhe gjinisë
moshëMashkullFemërTotal
Nën 5455042348784
5-9502847339762
10-14501448249839
15-19425038548104
20-24366332866950
25-29309529396035
30-34288728155703
35-39268124815162
40-44229821424441
45-49196818153784
50-54154713342881
55-59107310922166
60-6497610011977
65-696547781433
70-745225841107
75-79222303526
80-84157218375
85 Plus134193327
Sources: CIESIN (Center for International Earth Science Information Network)

Kodi Postar 451113 Dendësia e popullsisë

Dendësia e popullsisë: 152,7 / km²
VendndodhjaPopullsiazonëDendësia e popullsisë
Kodi Postar 45111379347519,6 km²152,7 / km²
Madhya Pradesh79,1 milionë308 149,6 km²256,8 / km²
India1,3 miliardë3 083 563,4 km²423,8 / km²
Sources: JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid

Kodi Postar 451113 Popullsia historike dhe e parashikuar

Vlerësimi i popullsisë antike deri në 2100
Sources:
1. JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid
2. CIESIN (Center for International Earth Science Information Network)
3. [lidhje] Klein Goldewijk, K., Beusen, A., Doelman, J., and Stehfest, E.: Anthropogenic land use estimates for the Holocene – HYDE 3.2, Earth Syst. Sci. Data, 9, 927–953, https://doi.org/10.5194/essd-9-927-2017, 2017.

Industries

Shpërndarja e biznesit sipas industrisë
 Pazar: 34,2%
 Besimi: 16,1%
 Ushqim: 9,3%
 Arsim: 7,2%
 industri: 6,4%
 Restorantet: 4,9%
 Tjetër: 22%

Indeksi i Zhvillimit Njerëzor (HDI)

Indeksi i përbërë statistikor i jetëgjatësisë, arsimimit dhe të ardhurave për frymë.
Sources: [Link] Kummu, M., Taka, M. & Guillaume, J. Gridded global datasets for Gross Domestic Product and Human Development Index over 1990–2015. Sci Data 5, 180004 (2018) doi:10.1038/sdata.2018.4

Emetimet e CO2 Kodi Postar 451113

Emisionet e dioksidit të karbonit (CO2) për frymë në ton në vit
VendndodhjaEmetimet e CO2Emetimet e CO2 për frymëIntensiteti i emetimeve të CO2
Kodi Postar 45111392 314 t1,16 t177,7 t/km²
Madhya Pradesh98 758 435 t1,25 t320,5 t/km²
India1 928 568 344 t1,48 t625,4 t/km²
Sources: [lidhje] Moran, D., Kanemoto K; Jiborn, M., Wood, R., Többen, J., and Seto, K.C. (2018) Carbon footprints of 13,000 cities. Environmental Research Letters DOI: 10.1088/1748-9326/aac72a

Emetimet e CO2 Kodi Postar 451113

Emetimet e CO2 2013 (ton / vit)92 314 t
Emetimet e CO2 2013 (ton / vit) për frymë1,16 t
Intensiteti i emetimeve të CO2 2013 (ton / km² / vit)177,7 t/km²

Rreziku natyror i rreziqeve

Rreziku relativ nga 10
thatësirëLartë (8)
përmbytjeE mesme (4)
* Rreziku, veçanërisht në lidhje me përmbytjen ose rrëshqitjen e tokës, mund të mos jetë për të gjithë zonën.

Tërmetet e fundit pranë

Madhësia 3.0 dhe më e madhe
DataOramadhësiDistancaThellesiVendndodhjalidhje
3.1.099:20 m.d.4,180,1 km10 000 mMadhya Pradesh-Maharashtra border region, Indiausgs.gov

Rreth të dhënave tona

Të dhënat në këtë faqe vlerësohen duke përdorur një numër mjetesh dhe burimesh në dispozicion të publikut. Ofrohet pa garanci dhe mund të përmbajë pasaktësi. Përdorni me rrezikun tuaj. Shikoni këtu për më shumë informacion.