484113 · Kodi Postar e mëparshme
Kodi Postar tjetër · 484116

Kodi Postar 484114 - Shahdol, Madhya Pradesh

Qyteti primarShahdol
Zona e Kodi Postar 484114257,4 km²
Popullsia130600
Popullsia mashkullore66319 (50,8%)
Popullsia femra64281 (49,2%)
Ndryshimi i popullsisë nga 1975 në 2015 +65,1%
Ndryshimi i popullsisë nga 2000 në 2015 +16,1%
Mosha mesatare23,7 vjet
Mosha mesatare për meshkuj23,6 vjet
Mosha mesatare për femra23,8 vjet
Prefikset Telefon7652
LagjetRailway Colony
Ora lokalee shtunë 9:58 m.d.
Zona e orësOra standarde e Indisë
koordinon23.151486078618984° / 81.5301184686068°
Kodet Postare të lidhura484110484113484116484117484120484444

Harta e Kodi Postar 484114

Harta interaktive

Kodi Postar 484114 Popullsia

Vite 1975 deri 2015
të dhëna1975199020002015
Popullsia7909891113112523130600
Dendësia e popullsisë307,3 / km²354,0 / km²437,2 / km²507,4 / km²
Sources: JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid

484114 Ndryshimi i popullsisë nga 2000 në 2015

Rritja e 16,1% nga viti 2000 në 2015
VendndodhjaNdryshimi që nga 1975Ndryshimi që nga 1990Ndryshimi që nga 2000
Kodi Postar 484114+65,1%+43,3%+16,1%
Madhya Pradesh+134%+59,7%+28,6%
India+111,1%+50,6%+24,5%
Sources: JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid

Kodi Postar 484114 Mosha mesatare

Mosha mesatare: 23,7 vjet
VendndodhjaMosha mesatareMosha Mediane (Femër)Mosha mesatare (Mashkull)
Kodi Postar 48411423,7 vjet23,8 vjet23,6 vjet
Madhya Pradesh23,4 vjet23,7 vjet23,1 vjet
India24,9 vjet25,4 vjet24,5 vjet
Sources: CIESIN (Center for International Earth Science Information Network)

Kodi Postar 484114 Pema e popullsisë

Popullsia sipas moshës dhe gjinisë
moshëMashkullFemërTotal
Nën 56975671513690
5-97390699414384
10-147699758015279
15-196519613212651
20-246343618612529
25-295376510210479
30-34459446289222
35-39452044738994
40-44404039477988
45-49355033096860
50-54267823775055
55-59197718733851
60-64173018513581
65-69124713392587
70-748669151781
75-79395405800
80-84227251478
85 Plus194204399
Sources: CIESIN (Center for International Earth Science Information Network)

Kodi Postar 484114 Dendësia e popullsisë

Dendësia e popullsisë: 507,4 / km²
VendndodhjaPopullsiazonëDendësia e popullsisë
Kodi Postar 484114130600257,4 km²507,4 / km²
Madhya Pradesh79,1 milionë308 149,6 km²256,8 / km²
India1,3 miliardë3 083 563,4 km²423,8 / km²
Sources: JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid

Kodi Postar 484114 Popullsia historike dhe e parashikuar

Vlerësimi i popullsisë antike deri në 2100
Sources:
1. JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid
2. CIESIN (Center for International Earth Science Information Network)
3. [lidhje] Klein Goldewijk, K., Beusen, A., Doelman, J., and Stehfest, E.: Anthropogenic land use estimates for the Holocene – HYDE 3.2, Earth Syst. Sci. Data, 9, 927–953, https://doi.org/10.5194/essd-9-927-2017, 2017.

Lagjet

Shpërndarja e biznesit sipas lagjes në 484114
 Railway Colony: 33,3%
 Imam Bada: 22,2%
 Mahavir Gate: 11,1%
 Bijli Office Tiraha: 11,1%
 Ward Number 2: 11,1%
 Yadav Colony: 11,1%

Kodet e zonёs

Kodet e zonave të përqindjes që përdoren nga bizneset në 484114
 Prefiksi Telefon 831: 25%
 Prefiksi Telefon 7652: 25%
 Prefiksi Telefon 877: 25%
 Prefiksi Telefon 7583: 25%

Industries

Shpërndarja e biznesit sipas industrisë
 Pazar: 35%
 Besimi: 10,8%
 Ushqim: 9,4%
 Restorantet: 7,9%
 Arsim: 6,9%
 Hotele & Udhëtime: 5,8%
 industri: 4,7%
 Tjetër: 19,5%

Indeksi i Zhvillimit Njerëzor (HDI)

Indeksi i përbërë statistikor i jetëgjatësisë, arsimimit dhe të ardhurave për frymë.
Sources: [Link] Kummu, M., Taka, M. & Guillaume, J. Gridded global datasets for Gross Domestic Product and Human Development Index over 1990–2015. Sci Data 5, 180004 (2018) doi:10.1038/sdata.2018.4

Emetimet e CO2 Kodi Postar 484114

Emisionet e dioksidit të karbonit (CO2) për frymë në ton në vit
VendndodhjaEmetimet e CO2Emetimet e CO2 për frymëIntensiteti i emetimeve të CO2
Kodi Postar 484114156 720 t1,2 t608,9 t/km²
Madhya Pradesh98 758 435 t1,25 t320,5 t/km²
India1 928 568 344 t1,48 t625,4 t/km²
Sources: [lidhje] Moran, D., Kanemoto K; Jiborn, M., Wood, R., Többen, J., and Seto, K.C. (2018) Carbon footprints of 13,000 cities. Environmental Research Letters DOI: 10.1088/1748-9326/aac72a

Emetimet e CO2 Kodi Postar 484114

Emetimet e CO2 2013 (ton / vit)156 720 t
Emetimet e CO2 2013 (ton / vit) për frymë1,2 t
Intensiteti i emetimeve të CO2 2013 (ton / km² / vit)608,9 t/km²

Rreziku natyror i rreziqeve

Rreziku relativ nga 10
thatësirëE mesme (5)
* Rreziku, veçanërisht në lidhje me përmbytjen ose rrëshqitjen e tokës, mund të mos jetë për të gjithë zonën.

Tërmetet e fundit pranë

Madhësia 3.0 dhe më e madhe
DataOramadhësiDistancaThellesiVendndodhjalidhje
17.10.127:33 m.d.571,9 km10 000 mMadhya Pradesh, Indiausgs.gov

Qytete

Përqindja e bizneseve nga qyteti në 484114
 Burhar: 50%
 Lālpur: 25%
 Shahdol: 25%

Rreth të dhënave tona

Të dhënat në këtë faqe vlerësohen duke përdorur një numër mjetesh dhe burimesh në dispozicion të publikut. Ofrohet pa garanci dhe mund të përmbajë pasaktësi. Përdorni me rrezikun tuaj. Shikoni këtu për më shumë informacion.