Kodi Postar tjetër · 486002

Kodi Postar 486001 - Rewa, Madhya Pradesh

Qyteti primarRewa
Zona e Kodi Postar 48600140,6 km²
Popullsia328899
Popullsia mashkullore171777 (52,2%)
Popullsia femra157121 (47,8%)
Ndryshimi i popullsisë nga 1975 në 2015 +70,3%
Ndryshimi i popullsisë nga 2000 në 2015 +16,2%
Mosha mesatare22,6 vjet
Mosha mesatare për meshkuj22,2 vjet
Mosha mesatare për femra23,1 vjet
Prefikset Telefon7662
LagjetKhutehi, Narendra Nagar, Amaiya Colony, Raniganj, Ravindra Nagar, Tarahti
Ora lokalee shtunë 9:47 m.d.
Zona e orësOra standarde e Indisë
koordinon24.519393778288542° / 81.27301368827253°
Kodet Postare të lidhura486002486003486004486005486006486111

Harta e Kodi Postar 486001

Harta interaktive

Kodi Postar 486001 Popullsia

Vite 1975 deri 2015
të dhëna1975199020002015
Popullsia193141246037283052328899
Dendësia e popullsisë4760 / km²6064 / km²6976 / km²8106 / km²
Sources: JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid

486001 Ndryshimi i popullsisë nga 2000 në 2015

Rritja e 16,2% nga viti 2000 në 2015
VendndodhjaNdryshimi që nga 1975Ndryshimi që nga 1990Ndryshimi që nga 2000
Kodi Postar 486001+70,3%+33,7%+16,2%
Madhya Pradesh+134%+59,7%+28,6%
India+111,1%+50,6%+24,5%
Sources: JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid

Kodi Postar 486001 Mosha mesatare

Mosha mesatare: 22,6 vjet
VendndodhjaMosha mesatareMosha Mediane (Femër)Mosha mesatare (Mashkull)
Kodi Postar 48600122,6 vjet23,1 vjet22,2 vjet
Madhya Pradesh23,4 vjet23,7 vjet23,1 vjet
India24,9 vjet25,4 vjet24,5 vjet
Sources: CIESIN (Center for International Earth Science Information Network)

Kodi Postar 486001 Pema e popullsisë

Popullsia sipas moshës dhe gjinisë
moshëMashkullFemërTotal
Nën 5175181554933068
5-9206091800438614
10-14216861977341460
15-19191621677435936
20-24157731357329346
25-29128291193724767
30-34110521086621918
35-39106911028120972
40-449053866417718
45-497683715014833
50-545943521111154
55-59437543488723
60-64461948489468
65-69396440578021
70-74330829606269
75-79162314563079
80-8410519582010
85 Plus8377121550
Sources: CIESIN (Center for International Earth Science Information Network)

Kodi Postar 486001 Dendësia e popullsisë

Dendësia e popullsisë: 8106 / km²
VendndodhjaPopullsiazonëDendësia e popullsisë
Kodi Postar 48600132889940,6 km²8106 / km²
Madhya Pradesh79,1 milionë308 149,6 km²256,8 / km²
India1,3 miliardë3 083 563,4 km²423,8 / km²
Sources: JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid

Kodi Postar 486001 Popullsia historike dhe e parashikuar

Popullsia e vlerësuar nga 1000 deri në 2100
Sources:
1. JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid
2. CIESIN (Center for International Earth Science Information Network)
3. [lidhje] Klein Goldewijk, K., Beusen, A., Doelman, J., and Stehfest, E.: Anthropogenic land use estimates for the Holocene – HYDE 3.2, Earth Syst. Sci. Data, 9, 927–953, https://doi.org/10.5194/essd-9-927-2017, 2017.

Lagjet

Shpërndarja e biznesit sipas lagjes në 486001
 Narendra Nagar, Amaiya Colony: 20,3%
 Ravindra Nagar: 7,7%
 Tarahti: 5,6%
 Tjetër: 66,4%

Kodet e zonёs

Kodet e zonave të përqindjes që përdoren nga bizneset në 486001
 Prefiksi Telefon 7662: 65,3%
 Prefiksi Telefon 180: 6,9%
 Tjetër: 27,8%

Përqendrimi i biznesit në Kodi Postar 486001

486001 Hartë interaktive biznesi

Industries

Shpërndarja e biznesit sipas industrisë
 Pazar: 31,1%
 Arsim: 7,3%
 Shёrbimet profesionale: 7,2%
 Ushqim: 7,1%
 Mjekësi: 6,2%
 industri: 5,7%
 Restorantet: 5,6%
 Hotele & Udhëtime: 5,2%
 Tjetër: 24,6%
Përshkrimi i industrisëNumri i ndërmarrjeveVlerësimi mesatar i GoogleBizneset për 1.000 banorë
stacionet e gazit113.80,0
Edukimi i lartё (kolegjet dhe universitetet)213.80,1
ATM133.60,0
Banka193.40,1
Kompani huadhënie343.50,1
Dyqane ushqimore dhe supermarkete 233.70,1
Hotele dhe motele133.70,0
Strehim Tjera223.70,1
Shёndeti dhe mjekёsia 184.40,1
Spitale133.40,0
Dyqanet elektronike 243.90,1
Supermarket113.60,0

Indeksi i Zhvillimit Njerëzor (HDI)

Indeksi i përbërë statistikor i jetëgjatësisë, arsimimit dhe të ardhurave për frymë.
Sources: [Link] Kummu, M., Taka, M. & Guillaume, J. Gridded global datasets for Gross Domestic Product and Human Development Index over 1990–2015. Sci Data 5, 180004 (2018) doi:10.1038/sdata.2018.4

Emetimet e CO2 Kodi Postar 486001

Emisionet e dioksidit të karbonit (CO2) për frymë në ton në vit
VendndodhjaEmetimet e CO2Emetimet e CO2 për frymëIntensiteti i emetimeve të CO2
Kodi Postar 486001400 745 t1,22 t9 877 t/km²
Madhya Pradesh98 758 435 t1,25 t320,5 t/km²
India1 928 568 344 t1,48 t625,4 t/km²
Sources: [lidhje] Moran, D., Kanemoto K; Jiborn, M., Wood, R., Többen, J., and Seto, K.C. (2018) Carbon footprints of 13,000 cities. Environmental Research Letters DOI: 10.1088/1748-9326/aac72a

Emetimet e CO2 Kodi Postar 486001

Emetimet e CO2 2013 (ton / vit)400 745 t
Emetimet e CO2 2013 (ton / vit) për frymë1,22 t
Intensiteti i emetimeve të CO2 2013 (ton / km² / vit)9 877 t/km²

Rreziku natyror i rreziqeve

Rreziku relativ nga 10
thatësirëE mesme (5)
TërmetE ulët (2)
* Rreziku, veçanërisht në lidhje me përmbytjen ose rrëshqitjen e tokës, mund të mos jetë për të gjithë zonën.

Tërmetet e fundit pranë

Madhësia 3.0 dhe më e madhe
DataOramadhësiDistancaThellesiVendndodhjalidhje
17.10.127:33 m.d.583,2 km10 000 mMadhya Pradesh, Indiausgs.gov

Rreth të dhënave tona

Të dhënat në këtë faqe vlerësohen duke përdorur një numër mjetesh dhe burimesh në dispozicion të publikut. Ofrohet pa garanci dhe mund të përmbajë pasaktësi. Përdorni me rrezikun tuaj. Shikoni këtu për më shumë informacion.