486335 · Kodi Postar e mëparshme
Kodi Postar tjetër · 486340

Kodi Postar 486338 - Rewa, Madhya Pradesh

Qyteti primarRewa
Zona e Kodi Postar 48633885,3 km²
Popullsia41558
Popullsia mashkullore21392 (51,5%)
Popullsia femra20166 (48,5%)
Ndryshimi i popullsisë nga 1975 në 2015 +266,1%
Ndryshimi i popullsisë nga 2000 në 2015 -42,9%
Mosha mesatare22,6 vjet
Mosha mesatare për meshkuj22,2 vjet
Mosha mesatare për femra23,1 vjet
Prefikset Telefon7662
Ora lokalee shtunë 9:48 m.d.
Zona e orësOra standarde e Indisë
koordinon24.658125477911007° / 81.64527740654268°
Kodet Postare të lidhura486220486331486333486335486340486341

Harta e Kodi Postar 486338

Harta interaktive

Kodi Postar 486338 Popullsia

Vite 1975 deri 2015
të dhëna1975199020002015
Popullsia11352901317275641558
Dendësia e popullsisë133,1 / km²1056 / km²853,1 / km²487,3 / km²
Sources: JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid

486338 Ndryshimi i popullsisë nga 2000 në 2015

Ulja e 42,9% nga viti 2000 në 2015
VendndodhjaNdryshimi që nga 1975Ndryshimi që nga 1990Ndryshimi që nga 2000
Kodi Postar 486338+266,1%-53,9%-42,9%
Madhya Pradesh+134%+59,7%+28,6%
India+111,1%+50,6%+24,5%
Sources: JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid

Kodi Postar 486338 Mosha mesatare

Mosha mesatare: 22,6 vjet
VendndodhjaMosha mesatareMosha Mediane (Femër)Mosha mesatare (Mashkull)
Kodi Postar 48633822,6 vjet23,1 vjet22,2 vjet
Madhya Pradesh23,4 vjet23,7 vjet23,1 vjet
India24,9 vjet25,4 vjet24,5 vjet
Sources: CIESIN (Center for International Earth Science Information Network)

Kodi Postar 486338 Pema e popullsisë

Popullsia sipas moshës dhe gjinisë
moshëMashkullFemërTotal
Nën 5218219924174
5-9256823094877
10-14270625425248
15-19238921574547
20-24196317413705
25-29159815333132
30-34137513922767
35-39132713152643
40-44112011072228
45-499529161868
50-547376681405
55-595445591104
60-645776251203
65-694975241021
70-74415382797
75-79204188392
80-84132124257
85 Plus10692198
Sources: CIESIN (Center for International Earth Science Information Network)

Kodi Postar 486338 Dendësia e popullsisë

Dendësia e popullsisë: 487,3 / km²
VendndodhjaPopullsiazonëDendësia e popullsisë
Kodi Postar 4863384155885,3 km²487,3 / km²
Madhya Pradesh79,1 milionë308 149,6 km²256,8 / km²
India1,3 miliardë3 083 563,4 km²423,8 / km²
Sources: JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid

Kodi Postar 486338 Popullsia Historike

Vlerësimi i popullsisë antike deri në 2015
Sources:
1. JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid
2. CIESIN (Center for International Earth Science Information Network)
3. [lidhje] Klein Goldewijk, K., Beusen, A., Doelman, J., and Stehfest, E.: Anthropogenic land use estimates for the Holocene – HYDE 3.2, Earth Syst. Sci. Data, 9, 927–953, https://doi.org/10.5194/essd-9-927-2017, 2017.

Industries

Shpërndarja e biznesit sipas industrisë
 Pazar: 28,4%
 Besimi: 16,2%
 Restorantet: 12,2%
 Arsim: 10,8%
 Ushqim: 10,8%
 Tjetër: 21,6%

Indeksi i Zhvillimit Njerëzor (HDI)

Indeksi i përbërë statistikor i jetëgjatësisë, arsimimit dhe të ardhurave për frymë.
Sources: [Link] Kummu, M., Taka, M. & Guillaume, J. Gridded global datasets for Gross Domestic Product and Human Development Index over 1990–2015. Sci Data 5, 180004 (2018) doi:10.1038/sdata.2018.4

Emetimet e CO2 Kodi Postar 486338

Emisionet e dioksidit të karbonit (CO2) për frymë në ton në vit
VendndodhjaEmetimet e CO2Emetimet e CO2 për frymëIntensiteti i emetimeve të CO2
Kodi Postar 48633847 873 t1,15 t561,3 t/km²
Madhya Pradesh98 758 435 t1,25 t320,5 t/km²
India1 928 568 344 t1,48 t625,4 t/km²
Sources: [lidhje] Moran, D., Kanemoto K; Jiborn, M., Wood, R., Többen, J., and Seto, K.C. (2018) Carbon footprints of 13,000 cities. Environmental Research Letters DOI: 10.1088/1748-9326/aac72a

Emetimet e CO2 Kodi Postar 486338

Emetimet e CO2 2013 (ton / vit)47 873 t
Emetimet e CO2 2013 (ton / vit) për frymë1,15 t
Intensiteti i emetimeve të CO2 2013 (ton / km² / vit)561,3 t/km²

Rreziku natyror i rreziqeve

Rreziku relativ nga 10
thatësirëE mesme (5)
TërmetE ulët (2)
* Rreziku, veçanërisht në lidhje me përmbytjen ose rrëshqitjen e tokës, mund të mos jetë për të gjithë zonën.

Rreth të dhënave tona

Të dhënat në këtë faqe vlerësohen duke përdorur një numër mjetesh dhe burimesh në dispozicion të publikut. Ofrohet pa garanci dhe mund të përmbajë pasaktësi. Përdorni me rrezikun tuaj. Shikoni këtu për më shumë informacion.