486450 · Kodi Postar e mëparshme
Kodi Postar tjetër · 486553

Kodi Postar 486550 - Rewa, Madhya Pradesh

Qyteti primarRewa
Zona e Kodi Postar 486550195,5 km²
Popullsia2288
Popullsia mashkullore1195 (52,3%)
Popullsia femra1093 (47,8%)
Ndryshimi i popullsisë nga 2000 në 2015 +537,3%
Mosha mesatare22,6 vjet
Mosha mesatare për meshkuj22,1 vjet
Mosha mesatare për femra23,1 vjet
Prefikset Telefon7662
Ora lokalee shtunë 9:46 m.d.
Zona e orësOra standarde e Indisë
koordinon24.41178412949711° / 81.34236000817212°
Kodet Postare të lidhura486445486448486450486553486556486666

Harta e Kodi Postar 486550

Harta interaktive

Kodi Postar 486550 Popullsia

Vite 1975 deri 2015
të dhëna1975199020002015
Popullsia003592288
Dendësia e popullsisë1,84 / km²11,7 / km²
Sources: JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid

486550 Ndryshimi i popullsisë nga 2000 në 2015

Rritja e 537,3% nga viti 2000 në 2015
VendndodhjaNdryshimi që nga 1975Ndryshimi që nga 1990Ndryshimi që nga 2000
Kodi Postar 486550+537,3%
Madhya Pradesh+134%+59,7%+28,6%
India+111,1%+50,6%+24,5%
Sources: JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid

Kodi Postar 486550 Mosha mesatare

Mosha mesatare: 22,6 vjet
VendndodhjaMosha mesatareMosha Mediane (Femër)Mosha mesatare (Mashkull)
Kodi Postar 48655022,6 vjet23,1 vjet22,1 vjet
Madhya Pradesh23,4 vjet23,7 vjet23,1 vjet
India24,9 vjet25,4 vjet24,5 vjet
Sources: CIESIN (Center for International Earth Science Information Network)

Kodi Postar 486550 Pema e popullsisë

Popullsia sipas moshës dhe gjinisë
moshëMashkullFemërTotal
Nën 5122108231
5-9144125270
10-14151138290
15-19133117250
20-2411094204
25-298983173
30-347775153
35-397471146
40-446360123
45-495350103
50-54413678
55-59303061
60-64323466
65-69282856
70-74232144
75-79111022
80-847714
85 Plus6511
Sources: CIESIN (Center for International Earth Science Information Network)

Kodi Postar 486550 Dendësia e popullsisë

Dendësia e popullsisë: 11,7 / km²
VendndodhjaPopullsiazonëDendësia e popullsisë
Kodi Postar 4865502288195,5 km²11,7 / km²
Madhya Pradesh79,1 milionë308 149,6 km²256,8 / km²
India1,3 miliardë3 083 563,4 km²423,8 / km²
Sources: JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid

Kodi Postar 486550 Popullsia historike dhe e parashikuar

Popullsia e vlerësuar nga 1975 deri në 2100
Sources:
1. JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid
2. CIESIN (Center for International Earth Science Information Network)
3. [lidhje] Klein Goldewijk, K., Beusen, A., Doelman, J., and Stehfest, E.: Anthropogenic land use estimates for the Holocene – HYDE 3.2, Earth Syst. Sci. Data, 9, 927–953, https://doi.org/10.5194/essd-9-927-2017, 2017.

Kodet e zonёs

Kodet e zonave të përqindjes që përdoren nga bizneset në 486550
 Prefiksi Telefon 80: 14,3%
 Prefiksi Telefon 8517: 14,3%
 Prefiksi Telefon 79: 14,3%
 Prefiksi Telefon 7662: 14,3%
 Prefiksi Telefon 8224: 14,3%
 Prefiksi Telefon 8357: 14,3%
 Prefiksi Telefon 747: 14,3%

Industries

Shpërndarja e biznesit sipas industrisë
 Pazar: 25,6%
 Besimi: 20,7%
 Ushqim: 13,1%
 Arsim: 7,2%
 Restorantet: 6,4%
 Tjetër: 27%

Indeksi i Zhvillimit Njerëzor (HDI)

Indeksi i përbërë statistikor i jetëgjatësisë, arsimimit dhe të ardhurave për frymë.
Sources: [Link] Kummu, M., Taka, M. & Guillaume, J. Gridded global datasets for Gross Domestic Product and Human Development Index over 1990–2015. Sci Data 5, 180004 (2018) doi:10.1038/sdata.2018.4

Emetimet e CO2 Kodi Postar 486550

Emisionet e dioksidit të karbonit (CO2) për frymë në ton në vit
VendndodhjaEmetimet e CO2Emetimet e CO2 për frymëIntensiteti i emetimeve të CO2
Kodi Postar 4865502 643 t1,16 t13,5 t/km²
Madhya Pradesh98 758 435 t1,25 t320,5 t/km²
India1 928 568 344 t1,48 t625,4 t/km²
Sources: [lidhje] Moran, D., Kanemoto K; Jiborn, M., Wood, R., Többen, J., and Seto, K.C. (2018) Carbon footprints of 13,000 cities. Environmental Research Letters DOI: 10.1088/1748-9326/aac72a

Emetimet e CO2 Kodi Postar 486550

Emetimet e CO2 2013 (ton / vit)2 643 t
Emetimet e CO2 2013 (ton / vit) për frymë1,16 t
Intensiteti i emetimeve të CO2 2013 (ton / km² / vit)13,5 t/km²

Rreziku natyror i rreziqeve

Rreziku relativ nga 10
thatësirëE mesme (5)
TërmetE ulët (2)
* Rreziku, veçanërisht në lidhje me përmbytjen ose rrëshqitjen e tokës, mund të mos jetë për të gjithë zonën.

Tërmetet e fundit pranë

Madhësia 3.0 dhe më e madhe
DataOramadhësiDistancaThellesiVendndodhjalidhje
17.10.127:33 m.d.571,3 km10 000 mMadhya Pradesh, Indiausgs.gov

Rreth të dhënave tona

Të dhënat në këtë faqe vlerësohen duke përdorur një numër mjetesh dhe burimesh në dispozicion të publikut. Ofrohet pa garanci dhe mund të përmbajë pasaktësi. Përdorni me rrezikun tuaj. Shikoni këtu për më shumë informacion.