490006 · Kodi Postar e mëparshme
Kodi Postar tjetër · 490011

Kodi Postar 490009 - Durg, Çatisgar

Qyteti primarDurg
Zona e Kodi Postar 4900094,626 km²
Popullsia28185
Popullsia mashkullore14423 (51,2%)
Popullsia femra13761 (48,8%)
Ndryshimi i popullsisë nga 1975 në 2015 +406,5%
Ndryshimi i popullsisë nga 2000 në 2015 +11,4%
Mosha mesatare25,4 vjet
Mosha mesatare për meshkuj25,1 vjet
Mosha mesatare për femra25,7 vjet
LagjetAmdi Nagar, Amdi Nagar, Hudco Colony, Hudco, Hospital Sector, Hudco, Hudco Colony, Hudco, Sector 8, Sector 9
Ora lokalee martë 12:11 p.d.
Zona e orësOra standarde e Indisë
koordinon21.188578782693728° / 81.31571331292663°
Kodet Postare të lidhura490001490006490011490020490021490022

Harta e Kodi Postar 490009

Harta interaktive

Kodi Postar 490009 Popullsia

Vite 1975 deri 2015
të dhëna1975199020002015
Popullsia5565175822530228185
Dendësia e popullsisë1202 / km²3800 / km²5469 / km²6092 / km²
Sources: JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid

490009 Ndryshimi i popullsisë nga 2000 në 2015

Rritja e 11,4% nga viti 2000 në 2015
VendndodhjaNdryshimi që nga 1975Ndryshimi që nga 1990Ndryshimi që nga 2000
Kodi Postar 490009+406,5%+60,3%+11,4%
Bhilai+129,5%+61,4%+17%
Çatisgar+132,7%+60,3%+28,8%
India+111,1%+50,6%+24,5%
Sources: JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid

Kodi Postar 490009 Mosha mesatare

Mosha mesatare: 25,4 vjet
VendndodhjaMosha mesatareMosha Mediane (Femër)Mosha mesatare (Mashkull)
Kodi Postar 49000925,4 vjet25,7 vjet25,1 vjet
Bhilai25,4 vjet25,7 vjet25,1 vjet
Çatisgar24,1 vjet24,3 vjet23,9 vjet
India24,9 vjet25,4 vjet24,5 vjet
Sources: CIESIN (Center for International Earth Science Information Network)

Kodi Postar 490009 Pema e popullsisë

Popullsia sipas moshës dhe gjinisë
moshëMashkullFemërTotal
Nën 5131812332552
5-9140913082717
10-14155614603016
15-19150613982904
20-24139113222713
25-29119011052295
30-34102110282050
35-39104110312073
40-449789091888
45-498337341568
50-546125611173
55-59475457932
60-64409441850
65-69278334612
70-74217228446
75-7999103203
80-845363117
85 Plus394585
Sources: CIESIN (Center for International Earth Science Information Network)

Kodi Postar 490009 Dendësia e popullsisë

Dendësia e popullsisë: 6092 / km²
VendndodhjaPopullsiazonëDendësia e popullsisë
Kodi Postar 490009281854,626 km²6092 / km²
Bhilai43061046,1 km²9341 / km²
Çatisgar27,8 milionë135 225,8 km²205,8 / km²
India1,3 miliardë3 083 563,4 km²423,8 / km²
Sources: JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid

Kodi Postar 490009 Popullsia historike dhe e parashikuar

Popullsia e vlerësuar nga 1870 deri në 2100
Sources:
1. JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid
2. CIESIN (Center for International Earth Science Information Network)
3. [lidhje] Klein Goldewijk, K., Beusen, A., Doelman, J., and Stehfest, E.: Anthropogenic land use estimates for the Holocene – HYDE 3.2, Earth Syst. Sci. Data, 9, 927–953, https://doi.org/10.5194/essd-9-927-2017, 2017.

Lagjet

Shpërndarja e biznesit sipas lagjes në 490009
 Hospital Sector: 24,4%
 Amdi Nagar, Hudco Colony, Hudco: 18,6%
 Hudco Colony, Hudco: 16,3%
 Sector 8: 11,6%
 Sector 9: 8,1%
 Tjetër: 20,9%

Kodet e zonёs

Kodet e zonave të përqindjes që përdoren nga bizneset në 490009
 Prefiksi Telefon 788: 76,1%
 Prefiksi Telefon 877: 8,7%
 Prefiksi Telefon 180: 4,3%
 Tjetër: 10,9%

Industries

Shpërndarja e biznesit sipas industrisë
 Pazar: 21,3%
 Arsim: 12,6%
 Ushqim: 8,1%
 Shёrbimet profesionale: 6,7%
 Besimi: 6,2%
 Mjekësi: 6,1%
 Restorantet: 5,7%
 Hotele & Udhëtime: 5,5%
 Sporte & Aktivitete: 5,4%
 Tjetër: 22,3%
Përshkrimi i industrisëNumri i ndërmarrjeveVlerësimi mesatar i GoogleBizneset për 1.000 banorë
tempuj hindu114.50,4

Indeksi i Zhvillimit Njerëzor (HDI)

Indeksi i përbërë statistikor i jetëgjatësisë, arsimimit dhe të ardhurave për frymë.
Sources: [Link] Kummu, M., Taka, M. & Guillaume, J. Gridded global datasets for Gross Domestic Product and Human Development Index over 1990–2015. Sci Data 5, 180004 (2018) doi:10.1038/sdata.2018.4

Emetimet e CO2 Kodi Postar 490009

Emisionet e dioksidit të karbonit (CO2) për frymë në ton në vit
VendndodhjaEmetimet e CO2Emetimet e CO2 për frymëIntensiteti i emetimeve të CO2
Kodi Postar 49000950 910 t1,81 t11 004 t/km²
Bhilai777 803 t1,81 t16 874 t/km²
Çatisgar37 367 476 t1,34 t276,3 t/km²
India1 928 568 344 t1,48 t625,4 t/km²
Sources: [lidhje] Moran, D., Kanemoto K; Jiborn, M., Wood, R., Többen, J., and Seto, K.C. (2018) Carbon footprints of 13,000 cities. Environmental Research Letters DOI: 10.1088/1748-9326/aac72a

Emetimet e CO2 Kodi Postar 490009

Emetimet e CO2 2013 (ton / vit)50 910 t
Emetimet e CO2 2013 (ton / vit) për frymë1,81 t
Intensiteti i emetimeve të CO2 2013 (ton / km² / vit)11 004 t/km²

Rreziku natyror i rreziqeve

Rreziku relativ nga 10
thatësirëLartë (7)
* Rreziku, veçanërisht në lidhje me përmbytjen ose rrëshqitjen e tokës, mund të mos jetë për të gjithë zonën.

Rreth të dhënave tona

Të dhënat në këtë faqe vlerësohen duke përdorur një numër mjetesh dhe burimesh në dispozicion të publikut. Ofrohet pa garanci dhe mund të përmbajë pasaktësi. Përdorni me rrezikun tuaj. Shikoni këtu për më shumë informacion.