Kodi Postar tjetër · 490021

Kodi Postar 490020 - Durg, Çatisgar

Qyteti primarDurg
Zona e Kodi Postar 49002012,3 km²
Popullsia83660
Popullsia mashkullore42812 (51,2%)
Popullsia femra40847 (48,8%)
Ndryshimi i popullsisë nga 1975 në 2015 +974,1%
Ndryshimi i popullsisë nga 2000 në 2015 +36%
Mosha mesatare25,4 vjet
Mosha mesatare për meshkuj25,1 vjet
Mosha mesatare për femra25,7 vjet
LagjetDurg Padmanabhpur, Pushpak Nagar, Smriti Nagar, Nehru Nagar, Priyadarsani Parisar West, Pushpak Nagar, Smriti Nagar, Satnain Para, Katulbod, Smriti Nagar, Surya Vihar, Smriti Nagar, Vidya Vihar Colony, Nehru Nagar
Ora lokalee hënë 10:44 m.d.
Zona e orësOra standarde e Indisë
koordinon21.221870230016393° / 81.31751162821892°
Kodet Postare të lidhura490021490022490023490024490025490026

Harta e Kodi Postar 490020

Harta interaktive

Kodi Postar 490020 Popullsia

Vite 1975 deri 2015
të dhëna1975199020002015
Popullsia7789255796152883660
Dendësia e popullsisë631,7 / km²2074 / km²4990 / km²6785 / km²
Sources: JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid

490020 Ndryshimi i popullsisë nga 2000 në 2015

Rritja e 36% nga viti 2000 në 2015
VendndodhjaNdryshimi që nga 1975Ndryshimi që nga 1990Ndryshimi që nga 2000
Kodi Postar 490020+974,1%+227,1%+36%
Bhilai+129,5%+61,4%+17%
Çatisgar+132,7%+60,3%+28,8%
India+111,1%+50,6%+24,5%
Sources: JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid

Kodi Postar 490020 Mosha mesatare

Mosha mesatare: 25,4 vjet
VendndodhjaMosha mesatareMosha Mediane (Femër)Mosha mesatare (Mashkull)
Kodi Postar 49002025,4 vjet25,7 vjet25,1 vjet
Bhilai25,4 vjet25,7 vjet25,1 vjet
Çatisgar24,1 vjet24,3 vjet23,9 vjet
India24,9 vjet25,4 vjet24,5 vjet
Sources: CIESIN (Center for International Earth Science Information Network)

Kodi Postar 490020 Pema e popullsisë

Popullsia sipas moshës dhe gjinisë
moshëMashkullFemërTotal
Nën 5391336607574
5-9418338818065
10-14461843338951
15-19447041498620
20-24412939238053
25-29353232806812
30-34303030536083
35-39309130616152
40-44290326985602
45-49247221804652
50-54181516643480
55-59140913562766
60-64121313092523
65-698249931817
70-746436781322
75-79294307601
80-84157188346
85 Plus116135251
Sources: CIESIN (Center for International Earth Science Information Network)

Kodi Postar 490020 Dendësia e popullsisë

Dendësia e popullsisë: 6785 / km²
VendndodhjaPopullsiazonëDendësia e popullsisë
Kodi Postar 4900208366012,3 km²6785 / km²
Bhilai43061046,1 km²9341 / km²
Çatisgar27,8 milionë135 225,8 km²205,8 / km²
India1,3 miliardë3 083 563,4 km²423,8 / km²
Sources: JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid

Kodi Postar 490020 Popullsia historike dhe e parashikuar

Popullsia e vlerësuar nga 1940 deri në 2100
Sources:
1. JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid
2. CIESIN (Center for International Earth Science Information Network)
3. [lidhje] Klein Goldewijk, K., Beusen, A., Doelman, J., and Stehfest, E.: Anthropogenic land use estimates for the Holocene – HYDE 3.2, Earth Syst. Sci. Data, 9, 927–953, https://doi.org/10.5194/essd-9-927-2017, 2017.

Lagjet

Shpërndarja e biznesit sipas lagjes në 490020
 Smriti Nagar: 22,8%
 Nehru Nagar: 16,6%
 Pushpak Nagar, Smriti Nagar: 7,9%
 Vidya Vihar Colony, Nehru Nagar: 5,7%
 Tjetër: 47,1%

Kodet e zonёs

Kodet e zonave të përqindjes që përdoren nga bizneset në 490020
 Prefiksi Telefon 788: 66,8%
 Prefiksi Telefon 186: 5,7%
 Prefiksi Telefon 80: 5,3%
 Prefiksi Telefon 79: 4,9%
 Tjetër: 17,4%

Përqendrimi i biznesit në Kodi Postar 490020

490020 Hartë interaktive biznesi

Industries

Shpërndarja e biznesit sipas industrisë
 Pazar: 21,8%
 Restorantet: 11,7%
 Shёrbimet profesionale: 9,2%
 Arsim: 8,8%
 Ushqim: 6,7%
 Mjekësi: 6,7%
 Hotele & Udhëtime: 6,5%
 Shërbime Shtëpie: 5,1%
 Tjetër: 23,5%
Përshkrimi i industrisëNumri i ndërmarrjeveVlerësimi mesatar i GoogleBizneset për 1.000 banorë
Salons Bukuri104.00,1
Edukimi e tё tjera 184.80,2
Edukimi i lartё (kolegjet dhe universitetet)93.90,1
Banka133.60,2
Kompani huadhënie313.70,4
Dyqane ushqimore dhe supermarkete 114.00,1
Kontraktues të përgjithshëm94.50,1
Strehim Tjera253.70,3
Shёndeti dhe mjekёsia 143.90,2
Spitale93.50,1
tempuj hindu124.10,1
Kafenetë133.90,2
Dyqanet elektronike 304.30,4
Parqet Publike133.70,2

Shpërndarja e biznesit sipas çmimit për Kodi Postar 490020

 i lirë: 75%
 mesatar: 18,8%
 i shtrenjtë: 6,2%

Indeksi i Zhvillimit Njerëzor (HDI)

Indeksi i përbërë statistikor i jetëgjatësisë, arsimimit dhe të ardhurave për frymë.
Sources: [Link] Kummu, M., Taka, M. & Guillaume, J. Gridded global datasets for Gross Domestic Product and Human Development Index over 1990–2015. Sci Data 5, 180004 (2018) doi:10.1038/sdata.2018.4

Emetimet e CO2 Kodi Postar 490020

Emisionet e dioksidit të karbonit (CO2) për frymë në ton në vit
VendndodhjaEmetimet e CO2Emetimet e CO2 për frymëIntensiteti i emetimeve të CO2
Kodi Postar 490020151 113 t1,81 t12 256 t/km²
Bhilai777 803 t1,81 t16 874 t/km²
Çatisgar37 367 476 t1,34 t276,3 t/km²
India1 928 568 344 t1,48 t625,4 t/km²
Sources: [lidhje] Moran, D., Kanemoto K; Jiborn, M., Wood, R., Többen, J., and Seto, K.C. (2018) Carbon footprints of 13,000 cities. Environmental Research Letters DOI: 10.1088/1748-9326/aac72a

Emetimet e CO2 Kodi Postar 490020

Emetimet e CO2 2013 (ton / vit)151 113 t
Emetimet e CO2 2013 (ton / vit) për frymë1,81 t
Intensiteti i emetimeve të CO2 2013 (ton / km² / vit)12 256 t/km²

Rreziku natyror i rreziqeve

Rreziku relativ nga 10
thatësirëLartë (7)
* Rreziku, veçanërisht në lidhje me përmbytjen ose rrëshqitjen e tokës, mund të mos jetë për të gjithë zonën.

Rreth të dhënave tona

Të dhënat në këtë faqe vlerësohen duke përdorur një numër mjetesh dhe burimesh në dispozicion të publikut. Ofrohet pa garanci dhe mund të përmbajë pasaktësi. Përdorni me rrezikun tuaj. Shikoni këtu për më shumë informacion.