490020 · Kodi Postar e mëparshme
Kodi Postar tjetër · 490022

Kodi Postar 490021 - Durg, Çatisgar

Qyteti primarDurg
Zona e Kodi Postar 49002160,5 km²
Popullsia35598
Popullsia mashkullore17960 (50,5%)
Popullsia femra17638 (49,5%)
Ndryshimi i popullsisë nga 1975 në 2015 +117,9%
Ndryshimi i popullsisë nga 2000 në 2015 +25,4%
Mosha mesatare25,4 vjet
Mosha mesatare për meshkuj25,1 vjet
Mosha mesatare për femra25,7 vjet
LagjetBajrang para, Bhilai Steel Plant, Chattisgarh State Electricity Board Colony, Sector 1, Sector 2, Sector 3, Sector 4, Sector 6, Shanti Nagar
Ora lokalee hënë 11:46 m.d.
Zona e orësOra standarde e Indisë
koordinon21.180331697248548° / 81.46048568285744°
Kodet Postare të lidhura490020490022490023490024490025490026

Harta e Kodi Postar 490021

Harta interaktive

Kodi Postar 490021 Popullsia

Vite 1975 deri 2015
të dhëna1975199020002015
Popullsia16339265862837735598
Dendësia e popullsisë270,3 / km²439,7 / km²469,4 / km²588,8 / km²
Sources: JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid

490021 Ndryshimi i popullsisë nga 2000 në 2015

Rritja e 25,4% nga viti 2000 në 2015
VendndodhjaNdryshimi që nga 1975Ndryshimi që nga 1990Ndryshimi që nga 2000
Kodi Postar 490021+117,9%+33,9%+25,4%
Çatisgar+132,7%+60,3%+28,8%
India+111,1%+50,6%+24,5%
Sources: JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid

Kodi Postar 490021 Mosha mesatare

Mosha mesatare: 25,4 vjet
VendndodhjaMosha mesatareMosha Mediane (Femër)Mosha mesatare (Mashkull)
Kodi Postar 49002125,4 vjet25,7 vjet25,1 vjet
Çatisgar24,1 vjet24,3 vjet23,9 vjet
India24,9 vjet25,4 vjet24,5 vjet
Sources: CIESIN (Center for International Earth Science Information Network)

Kodi Postar 490021 Pema e popullsisë

Popullsia sipas moshës dhe gjinisë
moshëMashkullFemërTotal
Nën 5164115803222
5-9175516763431
10-14193718713809
15-19187517923667
20-24173216943427
25-29148214162898
30-34127113182590
35-39129713222619
40-44121811652384
45-4910379411979
50-547627191481
55-595915851177
60-645095651075
65-69346429775
70-74270293563
75-79123133256
80-846681148
85 Plus4958107
Sources: CIESIN (Center for International Earth Science Information Network)

Kodi Postar 490021 Dendësia e popullsisë

Dendësia e popullsisë: 588,8 / km²
VendndodhjaPopullsiazonëDendësia e popullsisë
Kodi Postar 4900213559860,5 km²588,8 / km²
Çatisgar27,8 milionë135 225,8 km²205,8 / km²
India1,3 miliardë3 083 563,4 km²423,8 / km²
Sources: JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid

Kodi Postar 490021 Popullsia historike dhe e parashikuar

Popullsia e vlerësuar nga 1750 deri në 2100
Sources:
1. JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid
2. CIESIN (Center for International Earth Science Information Network)
3. [lidhje] Klein Goldewijk, K., Beusen, A., Doelman, J., and Stehfest, E.: Anthropogenic land use estimates for the Holocene – HYDE 3.2, Earth Syst. Sci. Data, 9, 927–953, https://doi.org/10.5194/essd-9-927-2017, 2017.

Lagjet

Shpërndarja e biznesit sipas lagjes në 490021
 Shanti Nagar: 17,5%
 Sector 4: 15%
 Sector 2: 11%
 Bhilai Steel Plant: 11%
 Sector 1: 9,5%
 Bajrang para: 7,1%
 Sector 6: 5,8%
 Sector 3: 5,2%
 Tjetër: 17,8%

Kodet e zonёs

Kodet e zonave të përqindjes që përdoren nga bizneset në 490021
 Prefiksi Telefon 788: 68,2%
 Prefiksi Telefon 180: 12,1%
 Prefiksi Telefon 883: 4,5%
 Tjetër: 15,2%

Industries

Shpërndarja e biznesit sipas industrisë
 Pazar: 26,4%
 Besimi: 8,9%
 Shёrbimet profesionale: 7,8%
 Arsim: 7,8%
 Ushqim: 6,9%
 industri: 6,2%
 Sporte & Aktivitete: 5,7%
 Restorantet: 5,6%
 Hotele & Udhëtime: 5,1%
 Tjetër: 19,6%
Përshkrimi i industrisëNumri i ndërmarrjeveVlerësimi mesatar i GoogleBizneset për 1.000 banorë
stacionet e gazit53.60,1
Administrimi publik53.80,1
Banka64.10,2
Kompani huadhënie94.20,3
Dyqane ushqimore dhe supermarkete 63.80,2
Bujtinat103.70,3
Strehim Tjera133.80,4
Kishat54.50,1
tempuj hindu154.20,4
Terreneve sportive63.80,2

Indeksi i Zhvillimit Njerëzor (HDI)

Indeksi i përbërë statistikor i jetëgjatësisë, arsimimit dhe të ardhurave për frymë.
Sources: [Link] Kummu, M., Taka, M. & Guillaume, J. Gridded global datasets for Gross Domestic Product and Human Development Index over 1990–2015. Sci Data 5, 180004 (2018) doi:10.1038/sdata.2018.4

Emetimet e CO2 Kodi Postar 490021

Emisionet e dioksidit të karbonit (CO2) për frymë në ton në vit
VendndodhjaEmetimet e CO2Emetimet e CO2 për frymëIntensiteti i emetimeve të CO2
Kodi Postar 49002157 687 t1,62 t954,2 t/km²
Çatisgar37 367 476 t1,34 t276,3 t/km²
India1 928 568 344 t1,48 t625,4 t/km²
Sources: [lidhje] Moran, D., Kanemoto K; Jiborn, M., Wood, R., Többen, J., and Seto, K.C. (2018) Carbon footprints of 13,000 cities. Environmental Research Letters DOI: 10.1088/1748-9326/aac72a

Emetimet e CO2 Kodi Postar 490021

Emetimet e CO2 2013 (ton / vit)57 687 t
Emetimet e CO2 2013 (ton / vit) për frymë1,62 t
Intensiteti i emetimeve të CO2 2013 (ton / km² / vit)954,2 t/km²

Rreziku natyror i rreziqeve

Rreziku relativ nga 10
thatësirëLartë (7)
* Rreziku, veçanërisht në lidhje me përmbytjen ose rrëshqitjen e tokës, mund të mos jetë për të gjithë zonën.

Rreth të dhënave tona

Të dhënat në këtë faqe vlerësohen duke përdorur një numër mjetesh dhe burimesh në dispozicion të publikut. Ofrohet pa garanci dhe mund të përmbajë pasaktësi. Përdorni me rrezikun tuaj. Shikoni këtu për më shumë informacion.