491223 · Kodi Postar e mëparshme
Kodi Postar tjetër · 491225

Kodi Postar 491224 - Balod, Çatisgar

Qyteti primarBalod
Zona e Kodi Postar 49122418,3 km²
Popullsia7057
Popullsia mashkullore3527 (50%)
Popullsia femra3530 (50%)
Ndryshimi i popullsisë nga 1975 në 2015 +117,5%
Ndryshimi i popullsisë nga 2000 në 2015 +34,8%
Mosha mesatare25,4 vjet
Mosha mesatare për meshkuj25,1 vjet
Mosha mesatare për femra25,7 vjet
Ora lokalee martë 12:05 p.d.
Zona e orësOra standarde e Indisë
koordinon20.9755787800791° / 81.4163930930246°
Kodet Postare të lidhura491221491222491223491225491226491227

Harta e Kodi Postar 491224

Harta interaktive

Kodi Postar 491224 Popullsia

Vite 1975 deri 2015
të dhëna1975199020002015
Popullsia3245405052357057
Dendësia e popullsisë177,7 / km²221,8 / km²286,7 / km²386,4 / km²
Sources: JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid

491224 Ndryshimi i popullsisë nga 2000 në 2015

Rritja e 34,8% nga viti 2000 në 2015
VendndodhjaNdryshimi që nga 1975Ndryshimi që nga 1990Ndryshimi që nga 2000
Kodi Postar 491224+117,5%+74,2%+34,8%
Çatisgar+132,7%+60,3%+28,8%
India+111,1%+50,6%+24,5%
Sources: JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid

Kodi Postar 491224 Mosha mesatare

Mosha mesatare: 25,4 vjet
VendndodhjaMosha mesatareMosha Mediane (Femër)Mosha mesatare (Mashkull)
Kodi Postar 49122425,4 vjet25,7 vjet25,1 vjet
Çatisgar24,1 vjet24,3 vjet23,9 vjet
India24,9 vjet25,4 vjet24,5 vjet
Sources: CIESIN (Center for International Earth Science Information Network)

Kodi Postar 491224 Pema e popullsisë

Popullsia sipas moshës dhe gjinisë
moshëMashkullFemërTotal
Nën 5322316639
5-9345335681
10-14380374755
15-19368359727
20-24340339680
25-29291283575
30-34250264514
35-39255264520
40-44239233473
45-49204188392
50-54150144294
55-59116117234
60-64100113214
65-696886154
70-745359112
75-79242751
80-84131630
85 Plus101222
Sources: CIESIN (Center for International Earth Science Information Network)

Kodi Postar 491224 Dendësia e popullsisë

Dendësia e popullsisë: 386,4 / km²
VendndodhjaPopullsiazonëDendësia e popullsisë
Kodi Postar 491224705718,3 km²386,4 / km²
Çatisgar27,8 milionë135 225,8 km²205,8 / km²
India1,3 miliardë3 083 563,4 km²423,8 / km²
Sources: JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid

Kodi Postar 491224 Popullsia historike dhe e parashikuar

Vlerësimi i popullsisë antike deri në 2100
Sources:
1. JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid
2. CIESIN (Center for International Earth Science Information Network)
3. [lidhje] Klein Goldewijk, K., Beusen, A., Doelman, J., and Stehfest, E.: Anthropogenic land use estimates for the Holocene – HYDE 3.2, Earth Syst. Sci. Data, 9, 927–953, https://doi.org/10.5194/essd-9-927-2017, 2017.

Indeksi i Zhvillimit Njerëzor (HDI)

Indeksi i përbërë statistikor i jetëgjatësisë, arsimimit dhe të ardhurave për frymë.
Sources: [Link] Kummu, M., Taka, M. & Guillaume, J. Gridded global datasets for Gross Domestic Product and Human Development Index over 1990–2015. Sci Data 5, 180004 (2018) doi:10.1038/sdata.2018.4

Emetimet e CO2 Kodi Postar 491224

Emisionet e dioksidit të karbonit (CO2) për frymë në ton në vit
VendndodhjaEmetimet e CO2Emetimet e CO2 për frymëIntensiteti i emetimeve të CO2
Kodi Postar 49122411 244 t1,59 t615,8 t/km²
Çatisgar37 367 476 t1,34 t276,3 t/km²
India1 928 568 344 t1,48 t625,4 t/km²
Sources: [lidhje] Moran, D., Kanemoto K; Jiborn, M., Wood, R., Többen, J., and Seto, K.C. (2018) Carbon footprints of 13,000 cities. Environmental Research Letters DOI: 10.1088/1748-9326/aac72a

Emetimet e CO2 Kodi Postar 491224

Emetimet e CO2 2013 (ton / vit)11 244 t
Emetimet e CO2 2013 (ton / vit) për frymë1,59 t
Intensiteti i emetimeve të CO2 2013 (ton / km² / vit)615,8 t/km²

Rreziku natyror i rreziqeve

Rreziku relativ nga 10
thatësirëLartë (7)
* Rreziku, veçanërisht në lidhje me përmbytjen ose rrëshqitjen e tokës, mund të mos jetë për të gjithë zonën.

Rreth të dhënave tona

Të dhënat në këtë faqe vlerësohen duke përdorur një numër mjetesh dhe burimesh në dispozicion të publikut. Ofrohet pa garanci dhe mund të përmbajë pasaktësi. Përdorni me rrezikun tuaj. Shikoni këtu për më shumë informacion.