Kodi Postar tjetër · 491332

Kodi Postar 491331 - Durg, Çatisgar

Qyteti primarDurg
Zona e Kodi Postar 491331474,4 km²
Popullsia73907
Popullsia mashkullore37005 (50,1%)
Popullsia femra36902 (49,9%)
Ndryshimi i popullsisë nga 1975 në 2015 +69,1%
Ndryshimi i popullsisë nga 2000 në 2015 +29,6%
Mosha mesatare25,4 vjet
Mosha mesatare për meshkuj25,1 vjet
Mosha mesatare për femra25,7 vjet
Ora lokalee hënë 11:54 m.d.
Zona e orësOra standarde e Indisë
koordinon21.505057108281036° / 81.2693518941863°
Kodet Postare të lidhura491332491335491336491337491338491340

Harta e Kodi Postar 491331

Harta interaktive

Kodi Postar 491331 Popullsia

Vite 1975 deri 2015
të dhëna1975199020002015
Popullsia43695497635704873907
Dendësia e popullsisë92,1 / km²104,9 / km²120,3 / km²155,8 / km²
Sources: JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid

491331 Ndryshimi i popullsisë nga 2000 në 2015

Rritja e 29,6% nga viti 2000 në 2015
VendndodhjaNdryshimi që nga 1975Ndryshimi që nga 1990Ndryshimi që nga 2000
Kodi Postar 491331+69,1%+48,5%+29,6%
Çatisgar+132,7%+60,3%+28,8%
India+111,1%+50,6%+24,5%
Sources: JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid

Kodi Postar 491331 Mosha mesatare

Mosha mesatare: 25,4 vjet
VendndodhjaMosha mesatareMosha Mediane (Femër)Mosha mesatare (Mashkull)
Kodi Postar 49133125,4 vjet25,7 vjet25,1 vjet
Çatisgar24,1 vjet24,3 vjet23,9 vjet
India24,9 vjet25,4 vjet24,5 vjet
Sources: CIESIN (Center for International Earth Science Information Network)

Kodi Postar 491331 Pema e popullsisë

Popullsia sipas moshës dhe gjinisë
moshëMashkullFemërTotal
Nën 5338733106697
5-9362135127134
10-14399639197915
15-19386137497610
20-24356835427110
25-29305129596011
30-34261827575376
35-39267127625433
40-44250924374946
45-49213619684104
50-54156815033071
55-59121812252443
60-64104811822231
65-697118961608
70-745556131168
75-79253277530
80-84135170305
85 Plus100122223
Sources: CIESIN (Center for International Earth Science Information Network)

Kodi Postar 491331 Dendësia e popullsisë

Dendësia e popullsisë: 155,8 / km²
VendndodhjaPopullsiazonëDendësia e popullsisë
Kodi Postar 49133173907474,4 km²155,8 / km²
Çatisgar27,8 milionë135 225,8 km²205,8 / km²
India1,3 miliardë3 083 563,4 km²423,8 / km²
Sources: JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid

Kodi Postar 491331 Popullsia historike dhe e parashikuar

Vlerësimi i popullsisë antike deri në 2100
Sources:
1. JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid
2. CIESIN (Center for International Earth Science Information Network)
3. [lidhje] Klein Goldewijk, K., Beusen, A., Doelman, J., and Stehfest, E.: Anthropogenic land use estimates for the Holocene – HYDE 3.2, Earth Syst. Sci. Data, 9, 927–953, https://doi.org/10.5194/essd-9-927-2017, 2017.

Industries

Shpërndarja e biznesit sipas industrisë
 Pazar: 36,5%
 Besimi: 8,3%
 Ushqim: 8,2%
 Arsim: 7,6%
 Automobilistik: 5,7%
 Tjetër: 33,8%
Përshkrimi i industrisëNumri i ndërmarrjeveVlerësimi mesatar i GoogleBizneset për 1.000 banorë
Dyqane ushqimore dhe supermarkete 93.80,1

Indeksi i Zhvillimit Njerëzor (HDI)

Indeksi i përbërë statistikor i jetëgjatësisë, arsimimit dhe të ardhurave për frymë.
Sources: [Link] Kummu, M., Taka, M. & Guillaume, J. Gridded global datasets for Gross Domestic Product and Human Development Index over 1990–2015. Sci Data 5, 180004 (2018) doi:10.1038/sdata.2018.4

Emetimet e CO2 Kodi Postar 491331

Emisionet e dioksidit të karbonit (CO2) për frymë në ton në vit
VendndodhjaEmetimet e CO2Emetimet e CO2 për frymëIntensiteti i emetimeve të CO2
Kodi Postar 491331118 000 t1,6 t248,8 t/km²
Çatisgar37 367 476 t1,34 t276,3 t/km²
India1 928 568 344 t1,48 t625,4 t/km²
Sources: [lidhje] Moran, D., Kanemoto K; Jiborn, M., Wood, R., Többen, J., and Seto, K.C. (2018) Carbon footprints of 13,000 cities. Environmental Research Letters DOI: 10.1088/1748-9326/aac72a

Emetimet e CO2 Kodi Postar 491331

Emetimet e CO2 2013 (ton / vit)118 000 t
Emetimet e CO2 2013 (ton / vit) për frymë1,6 t
Intensiteti i emetimeve të CO2 2013 (ton / km² / vit)248,8 t/km²

Rreziku natyror i rreziqeve

Rreziku relativ nga 10
thatësirëLartë (7)
* Rreziku, veçanërisht në lidhje me përmbytjen ose rrëshqitjen e tokës, mund të mos jetë për të gjithë zonën.

Qytete

Përqindja e bizneseve nga qyteti në 491331
 Durg: 37%
 Bemetāra: 22,2%
 Sahaspur: 14,8%
 Basni: 7,4%
 Lālpur: 3,7%
 Agar: 3,7%
 Dhamdāha: 3,7%
 Gandai: 3,7%
 Dhamda: 3,7%

Rreth të dhënave tona

Të dhënat në këtë faqe vlerësohen duke përdorur një numër mjetesh dhe burimesh në dispozicion të publikut. Ofrohet pa garanci dhe mund të përmbajë pasaktësi. Përdorni me rrezikun tuaj. Shikoni këtu për më shumë informacion.