492017 · Kodi Postar e mëparshme

Kodi Postar 492099 - Raipur, Çatisgar

Qyteti primarRaipur
Zona e Kodi Postar 49209943,9 km²
Popullsia137398
Popullsia mashkullore70509 (51,3%)
Popullsia femra66889 (48,7%)
Ndryshimi i popullsisë nga 1975 në 2015 +488%
Ndryshimi i popullsisë nga 2000 në 2015 +61%
Mosha mesatare23,9 vjet
Mosha mesatare për meshkuj23,8 vjet
Mosha mesatare për femra24,1 vjet
Prefikset Telefon771
LagjetHirapur Colony, Kabir Nagar, RDA Colony, Hirapur Colony, Sarvodaya Nagar, Tatibandh, Shri Shanti Nath Nagar, Tatibandh, Tatibandh, Tatibandh Colony, Transport Nagar, Tatibandh
Ora lokalee martë 12:01 p.d.
Zona e orësOra standarde e Indisë
koordinon21.288649526366466° / 81.56879583420273°
Kodet Postare të lidhura492012492013492014492015492016492017

Harta e Kodi Postar 492099

Harta interaktive

Kodi Postar 492099 Popullsia

Vite 1975 deri 2015
të dhëna1975199020002015
Popullsia233674149485350137398
Dendësia e popullsisë532,0 / km²944,8 / km²1943 / km²3128 / km²
Sources: JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid

492099 Ndryshimi i popullsisë nga 2000 në 2015

Rritja e 61% nga viti 2000 në 2015
VendndodhjaNdryshimi që nga 1975Ndryshimi që nga 1990Ndryshimi që nga 2000
Kodi Postar 492099+488%+231,1%+61%
Çatisgar+132,7%+60,3%+28,8%
India+111,1%+50,6%+24,5%
Sources: JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid

Kodi Postar 492099 Mosha mesatare

Mosha mesatare: 23,9 vjet
VendndodhjaMosha mesatareMosha Mediane (Femër)Mosha mesatare (Mashkull)
Kodi Postar 49209923,9 vjet24,1 vjet23,8 vjet
Çatisgar24,1 vjet24,3 vjet23,9 vjet
India24,9 vjet25,4 vjet24,5 vjet
Sources: CIESIN (Center for International Earth Science Information Network)

Kodi Postar 492099 Pema e popullsisë

Popullsia sipas moshës dhe gjinisë
moshëMashkullFemërTotal
Nën 57157670413862
5-97403687314277
10-148090753015620
15-197524700714531
20-246715643413150
25-295985559611582
30-345177501610194
35-39503047519781
40-44434540558401
45-49371931926911
50-54260923894998
55-59199619793976
60-64178119443726
65-69127614622739
70-748809841864
75-79399458858
80-84231290522
85 Plus193223416
Sources: CIESIN (Center for International Earth Science Information Network)

Kodi Postar 492099 Dendësia e popullsisë

Dendësia e popullsisë: 3128 / km²
VendndodhjaPopullsiazonëDendësia e popullsisë
Kodi Postar 49209913739843,9 km²3128 / km²
Çatisgar27,8 milionë135 225,8 km²205,8 / km²
India1,3 miliardë3 083 563,4 km²423,8 / km²
Sources: JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid

Kodi Postar 492099 Popullsia historike dhe e parashikuar

Popullsia e vlerësuar nga 1850 deri në 2100
Sources:
1. JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid
2. CIESIN (Center for International Earth Science Information Network)
3. [lidhje] Klein Goldewijk, K., Beusen, A., Doelman, J., and Stehfest, E.: Anthropogenic land use estimates for the Holocene – HYDE 3.2, Earth Syst. Sci. Data, 9, 927–953, https://doi.org/10.5194/essd-9-927-2017, 2017.

Lagjet

Shpërndarja e biznesit sipas lagjes në 492099
 Tatibandh: 19,5%
 Kabir Nagar: 13,7%
 Transport Nagar, Tatibandh: 13,4%
 Hirapur Colony: 6,5%
 RDA Colony, Hirapur Colony: 5,6%
 Tjetër: 41,2%

Përqendrimi i biznesit në Kodi Postar 492099

492099 Hartë interaktive biznesi

Industries

Shpërndarja e biznesit sipas industrisë
 Pazar: 23,5%
 industri: 12,1%
 Automobilistik: 11,8%
 Shёrbimet profesionale: 10,7%
 Hotele & Udhëtime: 6,9%
 Ushqim: 6,7%
 Shërbime Shtëpie: 5,3%
 Tjetër: 23%

Indeksi i Zhvillimit Njerëzor (HDI)

Indeksi i përbërë statistikor i jetëgjatësisë, arsimimit dhe të ardhurave për frymë.
Sources: [Link] Kummu, M., Taka, M. & Guillaume, J. Gridded global datasets for Gross Domestic Product and Human Development Index over 1990–2015. Sci Data 5, 180004 (2018) doi:10.1038/sdata.2018.4

Emetimet e CO2 Kodi Postar 492099

Emisionet e dioksidit të karbonit (CO2) për frymë në ton në vit
VendndodhjaEmetimet e CO2Emetimet e CO2 për frymëIntensiteti i emetimeve të CO2
Kodi Postar 492099253 034 t1,84 t5 761 t/km²
Çatisgar37 367 476 t1,34 t276,3 t/km²
India1 928 568 344 t1,48 t625,4 t/km²
Sources: [lidhje] Moran, D., Kanemoto K; Jiborn, M., Wood, R., Többen, J., and Seto, K.C. (2018) Carbon footprints of 13,000 cities. Environmental Research Letters DOI: 10.1088/1748-9326/aac72a

Emetimet e CO2 Kodi Postar 492099

Emetimet e CO2 2013 (ton / vit)253 034 t
Emetimet e CO2 2013 (ton / vit) për frymë1,84 t
Intensiteti i emetimeve të CO2 2013 (ton / km² / vit)5 761 t/km²

Rreziku natyror i rreziqeve

Rreziku relativ nga 10
thatësirëLartë (7)
* Rreziku, veçanërisht në lidhje me përmbytjen ose rrëshqitjen e tokës, mund të mos jetë për të gjithë zonën.

Rreth të dhënave tona

Të dhënat në këtë faqe vlerësohen duke përdorur një numër mjetesh dhe burimesh në dispozicion të publikut. Ofrohet pa garanci dhe mund të përmbajë pasaktësi. Përdorni me rrezikun tuaj. Shikoni këtu për më shumë informacion.