493114 · Kodi Postar e mëparshme
Kodi Postar tjetër · 493118

Kodi Postar 493116 - Raipur, Çatisgar

Qyteti primarRaipur
Zona e Kodi Postar 493116155 km²
Popullsia61120
Popullsia mashkullore31165 (51%)
Popullsia femra29955 (49%)
Ndryshimi i popullsisë nga 1975 në 2015 +147,5%
Ndryshimi i popullsisë nga 2000 në 2015 +28,9%
Mosha mesatare23,9 vjet
Mosha mesatare për meshkuj23,7 vjet
Mosha mesatare për femra24,1 vjet
Prefikset Telefon771
Ora lokalee hënë 11:52 m.d.
Zona e orësOra standarde e Indisë
koordinon21.45740834532541° / 81.75543707226957°
Kodet Postare të lidhura493101493111493112493113493114493118

Harta e Kodi Postar 493116

Harta interaktive

Kodi Postar 493116 Popullsia

Vite 1975 deri 2015
të dhëna1975199020002015
Popullsia24699366174741061120
Dendësia e popullsisë159,4 / km²236,3 / km²306,0 / km²394,4 / km²
Sources: JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid

493116 Ndryshimi i popullsisë nga 2000 në 2015

Rritja e 28,9% nga viti 2000 në 2015
VendndodhjaNdryshimi që nga 1975Ndryshimi që nga 1990Ndryshimi që nga 2000
Kodi Postar 493116+147,5%+66,9%+28,9%
Çatisgar+132,7%+60,3%+28,8%
India+111,1%+50,6%+24,5%
Sources: JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid

Kodi Postar 493116 Mosha mesatare

Mosha mesatare: 23,9 vjet
VendndodhjaMosha mesatareMosha Mediane (Femër)Mosha mesatare (Mashkull)
Kodi Postar 49311623,9 vjet24,1 vjet23,7 vjet
Çatisgar24,1 vjet24,3 vjet23,9 vjet
India24,9 vjet25,4 vjet24,5 vjet
Sources: CIESIN (Center for International Earth Science Information Network)

Kodi Postar 493116 Pema e popullsisë

Popullsia sipas moshës dhe gjinisë
moshëMashkullFemërTotal
Nën 5317930186197
5-9328330906373
10-14358633826968
15-19332931436472
20-24296628825849
25-29264925115161
30-34229222474539
35-39222221224344
40-44191118083720
45-49163614213058
50-54114510622208
55-598758811757
60-647838661649
65-695626511214
70-74385438823
75-79175204380
80-84102130232
85 Plus85100186
Sources: CIESIN (Center for International Earth Science Information Network)

Kodi Postar 493116 Dendësia e popullsisë

Dendësia e popullsisë: 394,4 / km²
VendndodhjaPopullsiazonëDendësia e popullsisë
Kodi Postar 49311661120155 km²394,4 / km²
Çatisgar27,8 milionë135 225,8 km²205,8 / km²
India1,3 miliardë3 083 563,4 km²423,8 / km²
Sources: JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid

Kodi Postar 493116 Popullsia historike dhe e parashikuar

Vlerësimi i popullsisë antike deri në 2100
Sources:
1. JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid
2. CIESIN (Center for International Earth Science Information Network)
3. [lidhje] Klein Goldewijk, K., Beusen, A., Doelman, J., and Stehfest, E.: Anthropogenic land use estimates for the Holocene – HYDE 3.2, Earth Syst. Sci. Data, 9, 927–953, https://doi.org/10.5194/essd-9-927-2017, 2017.

Industries

Shpërndarja e biznesit sipas industrisë
 Pazar: 33,8%
 Besimi: 10,8%
 Ushqim: 10,2%
 Arsim: 8,4%
 industri: 6,3%
 Shёrbimet profesionale: 5,9%
 Restorantet: 4,9%
 Tjetër: 19,6%

Indeksi i Zhvillimit Njerëzor (HDI)

Indeksi i përbërë statistikor i jetëgjatësisë, arsimimit dhe të ardhurave për frymë.
Sources: [Link] Kummu, M., Taka, M. & Guillaume, J. Gridded global datasets for Gross Domestic Product and Human Development Index over 1990–2015. Sci Data 5, 180004 (2018) doi:10.1038/sdata.2018.4

Emetimet e CO2 Kodi Postar 493116

Emisionet e dioksidit të karbonit (CO2) për frymë në ton në vit
VendndodhjaEmetimet e CO2Emetimet e CO2 për frymëIntensiteti i emetimeve të CO2
Kodi Postar 493116101 167 t1,66 t652,9 t/km²
Çatisgar37 367 476 t1,34 t276,3 t/km²
India1 928 568 344 t1,48 t625,4 t/km²
Sources: [lidhje] Moran, D., Kanemoto K; Jiborn, M., Wood, R., Többen, J., and Seto, K.C. (2018) Carbon footprints of 13,000 cities. Environmental Research Letters DOI: 10.1088/1748-9326/aac72a

Emetimet e CO2 Kodi Postar 493116

Emetimet e CO2 2013 (ton / vit)101 167 t
Emetimet e CO2 2013 (ton / vit) për frymë1,66 t
Intensiteti i emetimeve të CO2 2013 (ton / km² / vit)652,9 t/km²

Rreziku natyror i rreziqeve

Rreziku relativ nga 10
thatësirëLartë (7)
* Rreziku, veçanërisht në lidhje me përmbytjen ose rrëshqitjen e tokës, mund të mos jetë për të gjithë zonën.

Qytete

Përqindja e bizneseve nga qyteti në 493116
 Raipur: 75%
 Madhi: 8,3%
 Pathāri: 8,3%
 Kota: 8,3%

Rreth të dhënave tona

Të dhënat në këtë faqe vlerësohen duke përdorur një numër mjetesh dhe burimesh në dispozicion të publikut. Ofrohet pa garanci dhe mund të përmbajë pasaktësi. Përdorni me rrezikun tuaj. Shikoni këtu për më shumë informacion.