493111 · Kodi Postar e mëparshme
Kodi Postar tjetër · 493221

Kodi Postar 493211 - Raipur, Çatisgar

Qyteti primarRaipur
Zona e Kodi Postar 4932115,4 km²
Popullsia309
Popullsia mashkullore159 (51,4%)
Popullsia femra150 (48,6%)
Ndryshimi i popullsisë nga 1975 në 2015 +1 243,5%
Ndryshimi i popullsisë nga 2000 në 2015 +78,6%
Mosha mesatare23,9 vjet
Mosha mesatare për meshkuj23,7 vjet
Mosha mesatare për femra24,1 vjet
Prefikset Telefon771
Ora lokalee martë 12:09 p.d.
Zona e orësOra standarde e Indisë
koordinon21.36179961367042° / 81.75046789072378°
Kodet Postare të lidhura493111493221493222493225493228493229

Harta e Kodi Postar 493211

Harta interaktive

Kodi Postar 493211 Popullsia

Vite 1975 deri 2015
të dhëna1975199020002015
Popullsia23118173309
Dendësia e popullsisë4,25 / km²21,8 / km²31,9 / km²57,1 / km²
Sources: JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid

493211 Ndryshimi i popullsisë nga 2000 në 2015

Rritja e 78,6% nga viti 2000 në 2015
VendndodhjaNdryshimi që nga 1975Ndryshimi që nga 1990Ndryshimi që nga 2000
Kodi Postar 493211+1 243,5%+161,9%+78,6%
Çatisgar+132,7%+60,3%+28,8%
India+111,1%+50,6%+24,5%
Sources: JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid

Kodi Postar 493211 Mosha mesatare

Mosha mesatare: 23,9 vjet
VendndodhjaMosha mesatareMosha Mediane (Femër)Mosha mesatare (Mashkull)
Kodi Postar 49321123,9 vjet24,1 vjet23,7 vjet
Çatisgar24,1 vjet24,3 vjet23,9 vjet
India24,9 vjet25,4 vjet24,5 vjet
Sources: CIESIN (Center for International Earth Science Information Network)

Kodi Postar 493211 Pema e popullsisë

Popullsia sipas moshës dhe gjinisë
moshëMashkullFemërTotal
Nën 5161532
5-9171533
10-14181736
15-19171633
20-24151430
25-29131327
30-34121123
35-39111122
40-4410919
45-498716
50-546512
55-59449
60-64449
65-69337
70-74225
75-79112
80-84112
85 Plus011
Sources: CIESIN (Center for International Earth Science Information Network)

Kodi Postar 493211 Dendësia e popullsisë

Dendësia e popullsisë: 57,1 / km²
VendndodhjaPopullsiazonëDendësia e popullsisë
Kodi Postar 4932113095,4 km²57,1 / km²
Çatisgar27,8 milionë135 225,8 km²205,8 / km²
India1,3 miliardë3 083 563,4 km²423,8 / km²
Sources: JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid

Kodi Postar 493211 Popullsia historike dhe e parashikuar

Popullsia e vlerësuar nga 1890 deri në 2100
Sources:
1. JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid
2. CIESIN (Center for International Earth Science Information Network)
3. [lidhje] Klein Goldewijk, K., Beusen, A., Doelman, J., and Stehfest, E.: Anthropogenic land use estimates for the Holocene – HYDE 3.2, Earth Syst. Sci. Data, 9, 927–953, https://doi.org/10.5194/essd-9-927-2017, 2017.

Indeksi i Zhvillimit Njerëzor (HDI)

Indeksi i përbërë statistikor i jetëgjatësisë, arsimimit dhe të ardhurave për frymë.
Sources: [Link] Kummu, M., Taka, M. & Guillaume, J. Gridded global datasets for Gross Domestic Product and Human Development Index over 1990–2015. Sci Data 5, 180004 (2018) doi:10.1038/sdata.2018.4

Emetimet e CO2 Kodi Postar 493211

Emisionet e dioksidit të karbonit (CO2) për frymë në ton në vit
VendndodhjaEmetimet e CO2Emetimet e CO2 për frymëIntensiteti i emetimeve të CO2
Kodi Postar 493211553 t1,79 t102,1 t/km²
Çatisgar37 367 476 t1,34 t276,3 t/km²
India1 928 568 344 t1,48 t625,4 t/km²
Sources: [lidhje] Moran, D., Kanemoto K; Jiborn, M., Wood, R., Többen, J., and Seto, K.C. (2018) Carbon footprints of 13,000 cities. Environmental Research Letters DOI: 10.1088/1748-9326/aac72a

Emetimet e CO2 Kodi Postar 493211

Emetimet e CO2 2013 (ton / vit)553 t
Emetimet e CO2 2013 (ton / vit) për frymë1,79 t
Intensiteti i emetimeve të CO2 2013 (ton / km² / vit)102,1 t/km²

Rreziku natyror i rreziqeve

Rreziku relativ nga 10
thatësirëLartë (7)
* Rreziku, veçanërisht në lidhje me përmbytjen ose rrëshqitjen e tokës, mund të mos jetë për të gjithë zonën.

Rreth të dhënave tona

Të dhënat në këtë faqe vlerësohen duke përdorur një numër mjetesh dhe burimesh në dispozicion të publikut. Ofrohet pa garanci dhe mund të përmbajë pasaktësi. Përdorni me rrezikun tuaj. Shikoni këtu për më shumë informacion.