493211 · Kodi Postar e mëparshme
Kodi Postar tjetër · 493222

Kodi Postar 493221 - Raipur, Çatisgar

Qyteti primarRaipur
Zona e Kodi Postar 493221149,5 km²
Popullsia47963
Popullsia mashkullore24567 (51,2%)
Popullsia femra23396 (48,8%)
Ndryshimi i popullsisë nga 1975 në 2015 +724,4%
Ndryshimi i popullsisë nga 2000 në 2015 +124,4%
Mosha mesatare23,9 vjet
Mosha mesatare për meshkuj23,8 vjet
Mosha mesatare për femra24,1 vjet
Prefikset Telefon771
LagjetBhanpuri, Birgoan, Gondwara Basti, Rawabhata, Sarora, Sarora, Gondwara Basti, Urla Industrial Complex, Bhanpuri
Ora lokalee martë 12:12 p.d.
Zona e orësOra standarde e Indisë
koordinon21.434510253884763° / 81.65461740962668°
Kodet Postare të lidhura493114493211493222493225493228493229

Harta e Kodi Postar 493221

Harta interaktive

Kodi Postar 493221 Popullsia

Vite 1975 deri 2015
të dhëna1975199020002015
Popullsia581897912137447963
Dendësia e popullsisë38,9 / km²65,5 / km²142,9 / km²320,8 / km²
Sources: JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid

493221 Ndryshimi i popullsisë nga 2000 në 2015

Rritja e 124,4% nga viti 2000 në 2015
VendndodhjaNdryshimi që nga 1975Ndryshimi që nga 1990Ndryshimi që nga 2000
Kodi Postar 493221+724,4%+389,9%+124,4%
Çatisgar+132,7%+60,3%+28,8%
India+111,1%+50,6%+24,5%
Sources: JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid

Kodi Postar 493221 Mosha mesatare

Mosha mesatare: 23,9 vjet
VendndodhjaMosha mesatareMosha Mediane (Femër)Mosha mesatare (Mashkull)
Kodi Postar 49322123,9 vjet24,1 vjet23,8 vjet
Çatisgar24,1 vjet24,3 vjet23,9 vjet
India24,9 vjet25,4 vjet24,5 vjet
Sources: CIESIN (Center for International Earth Science Information Network)

Kodi Postar 493221 Pema e popullsisë

Popullsia sipas moshës dhe gjinisë
moshëMashkullFemërTotal
Nën 5249923504850
5-9258324084991
10-14282226375460
15-19262324535076
20-24233922514590
25-29208719594046
30-34180517553560
35-39175216603412
40-44151114162927
45-49129311142407
50-549068331740
55-596936911384
60-646196781298
65-69444510955
70-74305343649
75-79139160299
80-8480101182
85 Plus6778146
Sources: CIESIN (Center for International Earth Science Information Network)

Kodi Postar 493221 Dendësia e popullsisë

Dendësia e popullsisë: 320,8 / km²
VendndodhjaPopullsiazonëDendësia e popullsisë
Kodi Postar 49322147963149,5 km²320,8 / km²
Çatisgar27,8 milionë135 225,8 km²205,8 / km²
India1,3 miliardë3 083 563,4 km²423,8 / km²
Sources: JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid

Kodi Postar 493221 Popullsia historike dhe e parashikuar

Popullsia e vlerësuar nga 1870 deri në 2100
Sources:
1. JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid
2. CIESIN (Center for International Earth Science Information Network)
3. [lidhje] Klein Goldewijk, K., Beusen, A., Doelman, J., and Stehfest, E.: Anthropogenic land use estimates for the Holocene – HYDE 3.2, Earth Syst. Sci. Data, 9, 927–953, https://doi.org/10.5194/essd-9-927-2017, 2017.

Lagjet

Shpërndarja e biznesit sipas lagjes në 493221
 Bhanpuri: 23,7%
 Gondwara Basti: 14,9%
 Birgoan: 13,7%
 Urla Industrial Complex, Bhanpuri: 9,1%
 Sarora: 5,8%
 Sarora, Gondwara Basti: 5,4%
 Tjetër: 27,4%

Përqendrimi i biznesit në Kodi Postar 493221

493221 Hartë interaktive biznesi

Industries

Shpërndarja e biznesit sipas industrisë
 Pazar: 26,4%
 industri: 20,8%
 Shёrbimet profesionale: 11,5%
 Automobilistik: 9,3%
 Arsim: 5,7%
 Ushqim: 5,1%
 Tjetër: 21,3%
Përshkrimi i industrisëNumri i ndërmarrjeveVlerësimi mesatar i GoogleBizneset për 1.000 banorë
Goma dhe bateria automjetesh183.90,4
Pjesë këmbimi163.20,3
Riparimi i makinave 493.71,0
Edukimi i lartё (kolegjet dhe universitetet)54.20,1
Banka53.90,1
Kompani huadhënie84.20,2
Dyqane ushqimore dhe supermarkete 124.40,3
Kompanitë që i lëvizin414.10,9
Kontraktues të përgjithshëm73.90,1
Autobusa dhe trena 453.70,9
Deponimin dhe ruajtjen83.60,2
Prodhim mineralesh dhe metalesh104.70,2
Shitje me shumicë e ushqimit, pijeve dhe duhanit54.40,1
Shitje me shumicё pёr makineri384.20,8
Shitje me shumicё pёr metale123.70,3
Shitje me shumicё pёr pajisje ndёrtimi234.20,5
Shitje tjetёr me shumicё113.80,2
Shitёs me shumicё73.60,1
Traktorë dhe pajisje fermash244.10,5
Transport mallrash / transport tregtar434.20,9
Manaxhimi i korporatёs 144.30,3
Dyqanet elektronike 74.00,1
Pajisjet shtëpiake dhe mallra55.00,1
Pazar, tjetër64.20,1
Shitje me pakicё e tekstileve 73.90,1
prodhime hekuri143.60,3

Indeksi i Zhvillimit Njerëzor (HDI)

Indeksi i përbërë statistikor i jetëgjatësisë, arsimimit dhe të ardhurave për frymë.
Sources: [Link] Kummu, M., Taka, M. & Guillaume, J. Gridded global datasets for Gross Domestic Product and Human Development Index over 1990–2015. Sci Data 5, 180004 (2018) doi:10.1038/sdata.2018.4

Emetimet e CO2 Kodi Postar 493221

Emisionet e dioksidit të karbonit (CO2) për frymë në ton në vit
VendndodhjaEmetimet e CO2Emetimet e CO2 për frymëIntensiteti i emetimeve të CO2
Kodi Postar 49322182 445 t1,72 t551,4 t/km²
Çatisgar37 367 476 t1,34 t276,3 t/km²
India1 928 568 344 t1,48 t625,4 t/km²
Sources: [lidhje] Moran, D., Kanemoto K; Jiborn, M., Wood, R., Többen, J., and Seto, K.C. (2018) Carbon footprints of 13,000 cities. Environmental Research Letters DOI: 10.1088/1748-9326/aac72a

Emetimet e CO2 Kodi Postar 493221

Emetimet e CO2 2013 (ton / vit)82 445 t
Emetimet e CO2 2013 (ton / vit) për frymë1,72 t
Intensiteti i emetimeve të CO2 2013 (ton / km² / vit)551,4 t/km²

Rreziku natyror i rreziqeve

Rreziku relativ nga 10
thatësirëLartë (7)
* Rreziku, veçanërisht në lidhje me përmbytjen ose rrëshqitjen e tokës, mund të mos jetë për të gjithë zonën.

Rreth të dhënave tona

Të dhënat në këtë faqe vlerësohen duke përdorur një numër mjetesh dhe burimesh në dispozicion të publikut. Ofrohet pa garanci dhe mund të përmbajë pasaktësi. Përdorni me rrezikun tuaj. Shikoni këtu për më shumë informacion.