493225 · Kodi Postar e mëparshme
Kodi Postar tjetër · 493229

Kodi Postar 493228 - Çatisgar

Zona e Kodi Postar 493228334,5 km²
Popullsia143818
Popullsia mashkullore71723 (49,9%)
Popullsia femra72096 (50,1%)
Ndryshimi i popullsisë nga 1975 në 2015 +183,6%
Ndryshimi i popullsisë nga 2000 në 2015 +49,5%
Mosha mesatare23,9 vjet
Mosha mesatare për meshkuj23,7 vjet
Mosha mesatare për femra24,1 vjet
Prefikset Telefon6524686068616866Më shumë
Ora lokalee hënë 11:57 m.d.
Zona e orësOra standarde e Indisë
koordinon21.539068544729172° / 82.20077618049825°
Kodet Postare të lidhura493195493211493221493222493225493229

Harta e Kodi Postar 493228

Harta interaktive

Kodi Postar 493228 Popullsia

Vite 1975 deri 2015
të dhëna1975199020002015
Popullsia507136687196212143818
Dendësia e popullsisë151,6 / km²199,9 / km²287,7 / km²430,0 / km²
Sources: JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid

493228 Ndryshimi i popullsisë nga 2000 në 2015

Rritja e 49,5% nga viti 2000 në 2015
VendndodhjaNdryshimi që nga 1975Ndryshimi që nga 1990Ndryshimi që nga 2000
Kodi Postar 493228+183,6%+115,1%+49,5%
Çatisgar+132,7%+60,3%+28,8%
India+111,1%+50,6%+24,5%
Sources: JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid

Kodi Postar 493228 Mosha mesatare

Mosha mesatare: 23,9 vjet
VendndodhjaMosha mesatareMosha Mediane (Femër)Mosha mesatare (Mashkull)
Kodi Postar 49322823,9 vjet24,1 vjet23,7 vjet
Çatisgar24,1 vjet24,3 vjet23,9 vjet
India24,9 vjet25,4 vjet24,5 vjet
Sources: CIESIN (Center for International Earth Science Information Network)

Kodi Postar 493228 Pema e popullsisë

Popullsia sipas moshës dhe gjinisë
moshëMashkullFemërTotal
Nën 57315726414580
5-97555743614992
10-148253813916393
15-197661756415226
20-246827693513763
25-296097604312141
30-345275540810683
35-395113510610220
40-44439843528750
45-49376634207186
50-54263525575192
55-59201421214135
60-64180120843886
65-69129415672862
70-7488610541940
75-79402492894
80-84234312546
85 Plus196240437
Sources: CIESIN (Center for International Earth Science Information Network)

Kodi Postar 493228 Dendësia e popullsisë

Dendësia e popullsisë: 430,0 / km²
VendndodhjaPopullsiazonëDendësia e popullsisë
Kodi Postar 493228143818334,5 km²430,0 / km²
Çatisgar27,8 milionë135 225,8 km²205,8 / km²
India1,3 miliardë3 083 563,4 km²423,8 / km²
Sources: JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid

Kodi Postar 493228 Popullsia historike dhe e parashikuar

Popullsia e vlerësuar nga 100 deri në 2100
Sources:
1. JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid
2. CIESIN (Center for International Earth Science Information Network)
3. [lidhje] Klein Goldewijk, K., Beusen, A., Doelman, J., and Stehfest, E.: Anthropogenic land use estimates for the Holocene – HYDE 3.2, Earth Syst. Sci. Data, 9, 927–953, https://doi.org/10.5194/essd-9-927-2017, 2017.

Industries

Shpërndarja e biznesit sipas industrisë
 Pazar: 38,4%
 Arsim: 11,9%
 Ushqim: 9,8%
 Besimi: 9,3%
 Tjetër: 30,7%
Përshkrimi i industrisëNumri i ndërmarrjeveVlerësimi mesatar i GoogleBizneset për 1.000 banorë

Indeksi i Zhvillimit Njerëzor (HDI)

Indeksi i përbërë statistikor i jetëgjatësisë, arsimimit dhe të ardhurave për frymë.
Sources: [Link] Kummu, M., Taka, M. & Guillaume, J. Gridded global datasets for Gross Domestic Product and Human Development Index over 1990–2015. Sci Data 5, 180004 (2018) doi:10.1038/sdata.2018.4

Emetimet e CO2 Kodi Postar 493228

Emisionet e dioksidit të karbonit (CO2) për frymë në ton në vit
VendndodhjaEmetimet e CO2Emetimet e CO2 për frymëIntensiteti i emetimeve të CO2
Kodi Postar 493228238 035 t1,66 t711,7 t/km²
Çatisgar37 367 476 t1,34 t276,3 t/km²
India1 928 568 344 t1,48 t625,4 t/km²
Sources: [lidhje] Moran, D., Kanemoto K; Jiborn, M., Wood, R., Többen, J., and Seto, K.C. (2018) Carbon footprints of 13,000 cities. Environmental Research Letters DOI: 10.1088/1748-9326/aac72a

Emetimet e CO2 Kodi Postar 493228

Emetimet e CO2 2013 (ton / vit)238 035 t
Emetimet e CO2 2013 (ton / vit) për frymë1,66 t
Intensiteti i emetimeve të CO2 2013 (ton / km² / vit)711,7 t/km²

Rreziku natyror i rreziqeve

Rreziku relativ nga 10
thatësirëLartë (7)
* Rreziku, veçanërisht në lidhje me përmbytjen ose rrëshqitjen e tokës, mund të mos jetë për të gjithë zonën.

Qytete

Përqindja e bizneseve nga qyteti në 493228
 Raipur: 85,7%
 Kumhāri: 7,1%
 Baloda Bāzār: 7,1%

Rreth të dhënave tona

Të dhënat në këtë faqe vlerësohen duke përdorur një numër mjetesh dhe burimesh në dispozicion të publikut. Ofrohet pa garanci dhe mund të përmbajë pasaktësi. Përdorni me rrezikun tuaj. Shikoni këtu për më shumë informacion.