493332 · Kodi Postar e mëparshme
Kodi Postar tjetër · 493335

Kodi Postar 493334 - Çatisgar

Zona e Kodi Postar 49333438,2 km²
Popullsia13452
Popullsia mashkullore6732 (50%)
Popullsia femra6720 (50%)
Ndryshimi i popullsisë nga 1975 në 2015 +1 373,4%
Ndryshimi i popullsisë nga 2000 në 2015 +140,6%
Mosha mesatare23,9 vjet
Mosha mesatare për meshkuj23,7 vjet
Mosha mesatare për femra24,1 vjet
Prefikset Telefon6524686068616866Më shumë
Ora lokalee hënë 7:01 p.d.
Zona e orësOra standarde e Indisë
koordinon21.61574271830445° / 82.01956296876592°
Kodet Postare të lidhura493222493331493332493335493338493344

Harta e Kodi Postar 493334

Harta interaktive

Kodi Postar 493334 Popullsia

Vite 1975 deri 2015
të dhëna1975199020002015
Popullsia9135975559013452
Dendësia e popullsisë23,9 / km²156,4 / km²146,3 / km²352,1 / km²
Sources: JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid

493334 Ndryshimi i popullsisë nga 2000 në 2015

Rritja e 140,6% nga viti 2000 në 2015
VendndodhjaNdryshimi që nga 1975Ndryshimi që nga 1990Ndryshimi që nga 2000
Kodi Postar 493334+1 373,4%+125,1%+140,6%
Çatisgar+132,7%+60,3%+28,8%
India+111,1%+50,6%+24,5%
Sources: JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid

Kodi Postar 493334 Mosha mesatare

Mosha mesatare: 23,9 vjet
VendndodhjaMosha mesatareMosha Mediane (Femër)Mosha mesatare (Mashkull)
Kodi Postar 49333423,9 vjet24,1 vjet23,7 vjet
Çatisgar24,1 vjet24,3 vjet23,9 vjet
India24,9 vjet25,4 vjet24,5 vjet
Sources: CIESIN (Center for International Earth Science Information Network)

Kodi Postar 493334 Pema e popullsisë

Popullsia sipas moshës dhe gjinisë
moshëMashkullFemërTotal
Nën 56876771364
5-97096931403
10-147757591534
15-197197051425
20-246416461288
25-295725631136
30-344955041000
35-39480476956
40-44413406819
45-49353319673
50-54247238486
55-59189198387
60-64169194364
65-69121146268
70-748398182
75-79384684
80-84222951
85 Plus182241
Sources: CIESIN (Center for International Earth Science Information Network)

Kodi Postar 493334 Dendësia e popullsisë

Dendësia e popullsisë: 352,1 / km²
VendndodhjaPopullsiazonëDendësia e popullsisë
Kodi Postar 4933341345238,2 km²352,1 / km²
Çatisgar27,8 milionë135 225,8 km²205,8 / km²
India1,3 miliardë3 083 563,4 km²423,8 / km²
Sources: JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid

Kodi Postar 493334 Popullsia historike dhe e parashikuar

Popullsia e vlerësuar nga 1940 deri në 2100
Sources:
1. JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid
2. CIESIN (Center for International Earth Science Information Network)
3. [lidhje] Klein Goldewijk, K., Beusen, A., Doelman, J., and Stehfest, E.: Anthropogenic land use estimates for the Holocene – HYDE 3.2, Earth Syst. Sci. Data, 9, 927–953, https://doi.org/10.5194/essd-9-927-2017, 2017.

Indeksi i Zhvillimit Njerëzor (HDI)

Indeksi i përbërë statistikor i jetëgjatësisë, arsimimit dhe të ardhurave për frymë.
Sources: [Link] Kummu, M., Taka, M. & Guillaume, J. Gridded global datasets for Gross Domestic Product and Human Development Index over 1990–2015. Sci Data 5, 180004 (2018) doi:10.1038/sdata.2018.4

Emetimet e CO2 Kodi Postar 493334

Emisionet e dioksidit të karbonit (CO2) për frymë në ton në vit
VendndodhjaEmetimet e CO2Emetimet e CO2 për frymëIntensiteti i emetimeve të CO2
Kodi Postar 49333422 263 t1,66 t582,7 t/km²
Çatisgar37 367 476 t1,34 t276,3 t/km²
India1 928 568 344 t1,48 t625,4 t/km²
Sources: [lidhje] Moran, D., Kanemoto K; Jiborn, M., Wood, R., Többen, J., and Seto, K.C. (2018) Carbon footprints of 13,000 cities. Environmental Research Letters DOI: 10.1088/1748-9326/aac72a

Emetimet e CO2 Kodi Postar 493334

Emetimet e CO2 2013 (ton / vit)22 263 t
Emetimet e CO2 2013 (ton / vit) për frymë1,66 t
Intensiteti i emetimeve të CO2 2013 (ton / km² / vit)582,7 t/km²

Rreziku natyror i rreziqeve

Rreziku relativ nga 10
thatësirëLartë (7)
* Rreziku, veçanërisht në lidhje me përmbytjen ose rrëshqitjen e tokës, mund të mos jetë për të gjithë zonën.

Rreth të dhënave tona

Të dhënat në këtë faqe vlerësohen duke përdorur një numër mjetesh dhe burimesh në dispozicion të publikut. Ofrohet pa garanci dhe mund të përmbajë pasaktësi. Përdorni me rrezikun tuaj. Shikoni këtu për më shumë informacion.