493338 · Kodi Postar e mëparshme
Kodi Postar tjetër · 493441

Kodi Postar 493344 - Çatisgar

Zona e Kodi Postar 493344348,8 km²
Popullsia109050
Popullsia mashkullore54220 (49,7%)
Popullsia femra54830 (50,3%)
Ndryshimi i popullsisë nga 1975 në 2015 +359,2%
Ndryshimi i popullsisë nga 2000 në 2015 +38,1%
Mosha mesatare23,9 vjet
Mosha mesatare për meshkuj23,7 vjet
Mosha mesatare për femra24,1 vjet
Prefikset Telefon6524686068616866Më shumë
Ora lokalee hënë 10:36 m.d.
Zona e orësOra standarde e Indisë
koordinon21.63238053530265° / 82.55630033002211°
Kodet Postare të lidhura493331493332493334493335493338493441

Harta e Kodi Postar 493344

Harta interaktive

Kodi Postar 493344 Popullsia

Vite 1975 deri 2015
të dhëna1975199020002015
Popullsia237486543678941109050
Dendësia e popullsisë68,1 / km²187,6 / km²226,3 / km²312,7 / km²
Sources: JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid

493344 Ndryshimi i popullsisë nga 2000 në 2015

Rritja e 38,1% nga viti 2000 në 2015
VendndodhjaNdryshimi që nga 1975Ndryshimi që nga 1990Ndryshimi që nga 2000
Kodi Postar 493344+359,2%+66,7%+38,1%
Çatisgar+132,7%+60,3%+28,8%
India+111,1%+50,6%+24,5%
Sources: JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid

Kodi Postar 493344 Mosha mesatare

Mosha mesatare: 23,9 vjet
VendndodhjaMosha mesatareMosha Mediane (Femër)Mosha mesatare (Mashkull)
Kodi Postar 49334423,9 vjet24,1 vjet23,7 vjet
Çatisgar24,1 vjet24,3 vjet23,9 vjet
India24,9 vjet25,4 vjet24,5 vjet
Sources: CIESIN (Center for International Earth Science Information Network)

Kodi Postar 493344 Pema e popullsisë

Popullsia sipas moshës dhe gjinisë
moshëMashkullFemërTotal
Nën 55530552411055
5-95712565611368
10-146239619012430
15-195792575311545
20-245161527410436
25-29460945969205
30-34398841128100
35-39386538837749
40-44332533096635
45-49284726015448
50-54199219453937
55-59152316133136
60-64136215852948
65-6997811922171
70-746708021472
75-79304374679
80-84177237414
85 Plus149183332
Sources: CIESIN (Center for International Earth Science Information Network)

Kodi Postar 493344 Dendësia e popullsisë

Dendësia e popullsisë: 312,7 / km²
VendndodhjaPopullsiazonëDendësia e popullsisë
Kodi Postar 493344109050348,8 km²312,7 / km²
Çatisgar27,8 milionë135 225,8 km²205,8 / km²
India1,3 miliardë3 083 563,4 km²423,8 / km²
Sources: JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid

Kodi Postar 493344 Popullsia historike dhe e parashikuar

Popullsia e vlerësuar nga 700 deri në 2100
Sources:
1. JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid
2. CIESIN (Center for International Earth Science Information Network)
3. [lidhje] Klein Goldewijk, K., Beusen, A., Doelman, J., and Stehfest, E.: Anthropogenic land use estimates for the Holocene – HYDE 3.2, Earth Syst. Sci. Data, 9, 927–953, https://doi.org/10.5194/essd-9-927-2017, 2017.

Industries

Shpërndarja e biznesit sipas industrisë
 Pazar: 35,5%
 Arsim: 10,2%
 Ushqim: 8,5%
 Besimi: 8,3%
 Restorantet: 6,4%
 Tjetër: 31,1%

Indeksi i Zhvillimit Njerëzor (HDI)

Indeksi i përbërë statistikor i jetëgjatësisë, arsimimit dhe të ardhurave për frymë.
Sources: [Link] Kummu, M., Taka, M. & Guillaume, J. Gridded global datasets for Gross Domestic Product and Human Development Index over 1990–2015. Sci Data 5, 180004 (2018) doi:10.1038/sdata.2018.4

Emetimet e CO2 Kodi Postar 493344

Emisionet e dioksidit të karbonit (CO2) për frymë në ton në vit
VendndodhjaEmetimet e CO2Emetimet e CO2 për frymëIntensiteti i emetimeve të CO2
Kodi Postar 493344178 677 t1,64 t512,3 t/km²
Çatisgar37 367 476 t1,34 t276,3 t/km²
India1 928 568 344 t1,48 t625,4 t/km²
Sources: [lidhje] Moran, D., Kanemoto K; Jiborn, M., Wood, R., Többen, J., and Seto, K.C. (2018) Carbon footprints of 13,000 cities. Environmental Research Letters DOI: 10.1088/1748-9326/aac72a

Emetimet e CO2 Kodi Postar 493344

Emetimet e CO2 2013 (ton / vit)178 677 t
Emetimet e CO2 2013 (ton / vit) për frymë1,64 t
Intensiteti i emetimeve të CO2 2013 (ton / km² / vit)512,3 t/km²

Rreziku natyror i rreziqeve

Rreziku relativ nga 10
thatësirëLartë (7)
* Rreziku, veçanërisht në lidhje me përmbytjen ose rrëshqitjen e tokës, mund të mos jetë për të gjithë zonën.

Rreth të dhënave tona

Të dhënat në këtë faqe vlerësohen duke përdorur një numër mjetesh dhe burimesh në dispozicion të publikut. Ofrohet pa garanci dhe mund të përmbajë pasaktësi. Përdorni me rrezikun tuaj. Shikoni këtu për më shumë informacion.