493885 · Kodi Postar e mëparshme
Kodi Postar tjetër · 493888

Kodi Postar 493887 - Çatisgar

Zona e Kodi Postar 49388715,3 km²
Popullsia6443
Popullsia mashkullore3214 (49,9%)
Popullsia femra3229 (50,1%)
Ndryshimi i popullsisë nga 1975 në 2015 +505,5%
Ndryshimi i popullsisë nga 2000 në 2015 +36,8%
Mosha mesatare23,9 vjet
Mosha mesatare për meshkuj23,7 vjet
Mosha mesatare për femra24,1 vjet
Prefikset Telefon6524686068616866Më shumë
Ora lokalee hënë 4:09 p.d.
Zona e orësOra standarde e Indisë
koordinon20.824484097072855° / 81.93766960479266°
Kodet Postare të lidhura493881493884493885493888493889493890

Harta e Kodi Postar 493887

Harta interaktive

Kodi Postar 493887 Popullsia

Vite 1975 deri 2015
të dhëna1975199020002015
Popullsia1064354447116443
Dendësia e popullsisë69,5 / km²231,6 / km²307,8 / km²421,0 / km²
Sources: JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid

493887 Ndryshimi i popullsisë nga 2000 në 2015

Rritja e 36,8% nga viti 2000 në 2015
VendndodhjaNdryshimi që nga 1975Ndryshimi që nga 1990Ndryshimi që nga 2000
Kodi Postar 493887+505,5%+81,8%+36,8%
Çatisgar+132,7%+60,3%+28,8%
India+111,1%+50,6%+24,5%
Sources: JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid

Kodi Postar 493887 Mosha mesatare

Mosha mesatare: 23,9 vjet
VendndodhjaMosha mesatareMosha Mediane (Femër)Mosha mesatare (Mashkull)
Kodi Postar 49388723,9 vjet24,1 vjet23,7 vjet
Çatisgar24,1 vjet24,3 vjet23,9 vjet
India24,9 vjet25,4 vjet24,5 vjet
Sources: CIESIN (Center for International Earth Science Information Network)

Kodi Postar 493887 Pema e popullsisë

Popullsia sipas moshës dhe gjinisë
moshëMashkullFemërTotal
Nën 5328325654
5-9339333672
10-14370365735
15-19343339683
20-24306311617
25-29273271544
30-34236242479
35-39229229458
40-44197195392
45-49169153322
50-54118115233
55-599095186
60-648193175
65-695870129
70-74404787
75-79182241
80-84101425
85 Plus91120
Sources: CIESIN (Center for International Earth Science Information Network)

Kodi Postar 493887 Dendësia e popullsisë

Dendësia e popullsisë: 421,0 / km²
VendndodhjaPopullsiazonëDendësia e popullsisë
Kodi Postar 493887644315,3 km²421,0 / km²
Çatisgar27,8 milionë135 225,8 km²205,8 / km²
India1,3 miliardë3 083 563,4 km²423,8 / km²
Sources: JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid

Kodi Postar 493887 Popullsia historike dhe e parashikuar

Popullsia e vlerësuar nga 1780 deri në 2100
Sources:
1. JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid
2. CIESIN (Center for International Earth Science Information Network)
3. [lidhje] Klein Goldewijk, K., Beusen, A., Doelman, J., and Stehfest, E.: Anthropogenic land use estimates for the Holocene – HYDE 3.2, Earth Syst. Sci. Data, 9, 927–953, https://doi.org/10.5194/essd-9-927-2017, 2017.

Industries

Shpërndarja e biznesit sipas industrisë
 Pazar: 34,8%
 Besimi: 16,1%
 Ushqim: 10,7%
 Shërbime Financiare: 7,1%
 Arsim: 6,2%
 Shërbime Shtëpie: 5,4%
 industri: 4,5%
 Restorantet: 4,5%
 Tjetër: 10,7%

Indeksi i Zhvillimit Njerëzor (HDI)

Indeksi i përbërë statistikor i jetëgjatësisë, arsimimit dhe të ardhurave për frymë.
Sources: [Link] Kummu, M., Taka, M. & Guillaume, J. Gridded global datasets for Gross Domestic Product and Human Development Index over 1990–2015. Sci Data 5, 180004 (2018) doi:10.1038/sdata.2018.4

Emetimet e CO2 Kodi Postar 493887

Emisionet e dioksidit të karbonit (CO2) për frymë në ton në vit
VendndodhjaEmetimet e CO2Emetimet e CO2 për frymëIntensiteti i emetimeve të CO2
Kodi Postar 49388710 489 t1,63 t685,4 t/km²
Çatisgar37 367 476 t1,34 t276,3 t/km²
India1 928 568 344 t1,48 t625,4 t/km²
Sources: [lidhje] Moran, D., Kanemoto K; Jiborn, M., Wood, R., Többen, J., and Seto, K.C. (2018) Carbon footprints of 13,000 cities. Environmental Research Letters DOI: 10.1088/1748-9326/aac72a

Emetimet e CO2 Kodi Postar 493887

Emetimet e CO2 2013 (ton / vit)10 489 t
Emetimet e CO2 2013 (ton / vit) për frymë1,63 t
Intensiteti i emetimeve të CO2 2013 (ton / km² / vit)685,4 t/km²

Rreziku natyror i rreziqeve

Rreziku relativ nga 10
thatësirëLartë (7)
* Rreziku, veçanërisht në lidhje me përmbytjen ose rrëshqitjen e tokës, mund të mos jetë për të gjithë zonën.

Rreth të dhënave tona

Të dhënat në këtë faqe vlerësohen duke përdorur një numër mjetesh dhe burimesh në dispozicion të publikut. Ofrohet pa garanci dhe mund të përmbajë pasaktësi. Përdorni me rrezikun tuaj. Shikoni këtu për më shumë informacion.