Kodi Postar tjetër · 494222

Kodi Postar 494221 - Jagdalpur, Çatisgar

Qyteti primarJagdalpur
Zona e Kodi Postar 494221201,3 km²
Popullsia29114
Popullsia mashkullore14499 (49,8%)
Popullsia femra14615 (50,2%)
Ndryshimi i popullsisë nga 1975 në 2015 +104,2%
Ndryshimi i popullsisë nga 2000 në 2015 +21,4%
Mosha mesatare23,5 vjet
Mosha mesatare për meshkuj23,3 vjet
Mosha mesatare për femra23,6 vjet
Prefikset Telefon7782
Ora lokalee hënë 10:49 m.d.
Zona e orësOra standarde e Indisë
koordinon19.18145946039425° / 82.08753526891128°
Kodet Postare të lidhura494222494223494224494226494228494229

Harta e Kodi Postar 494221

Harta interaktive

Kodi Postar 494221 Popullsia

Vite 1975 deri 2015
të dhëna1975199020002015
Popullsia14258189572397929114
Dendësia e popullsisë70,8 / km²94,2 / km²119,1 / km²144,6 / km²
Sources: JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid

494221 Ndryshimi i popullsisë nga 2000 në 2015

Rritja e 21,4% nga viti 2000 në 2015
VendndodhjaNdryshimi që nga 1975Ndryshimi që nga 1990Ndryshimi që nga 2000
Kodi Postar 494221+104,2%+53,6%+21,4%
Çatisgar+132,7%+60,3%+28,8%
India+111,1%+50,6%+24,5%
Sources: JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid

Kodi Postar 494221 Mosha mesatare

Mosha mesatare: 23,5 vjet
VendndodhjaMosha mesatareMosha Mediane (Femër)Mosha mesatare (Mashkull)
Kodi Postar 49422123,5 vjet23,6 vjet23,3 vjet
Çatisgar24,1 vjet24,3 vjet23,9 vjet
India24,9 vjet25,4 vjet24,5 vjet
Sources: CIESIN (Center for International Earth Science Information Network)

Kodi Postar 494221 Pema e popullsisë

Popullsia sipas moshës dhe gjinisë
moshëMashkullFemërTotal
Nën 5154215153058
5-9174116983439
10-14168016483328
15-19141414282842
20-24132214312754
25-29122711762403
30-34102510292055
35-3910009971998
40-448818881770
45-497987661565
50-545905611151
55-59427455883
60-64370414785
65-69222280502
70-74147178326
75-795571127
80-84324477
85 Plus273461
Sources: CIESIN (Center for International Earth Science Information Network)

Kodi Postar 494221 Dendësia e popullsisë

Dendësia e popullsisë: 144,6 / km²
VendndodhjaPopullsiazonëDendësia e popullsisë
Kodi Postar 49422129114201,3 km²144,6 / km²
Çatisgar27,8 milionë135 225,8 km²205,8 / km²
India1,3 miliardë3 083 563,4 km²423,8 / km²
Sources: JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid

Kodi Postar 494221 Popullsia historike dhe e parashikuar

Vlerësimi i popullsisë antike deri në 2100
Sources:
1. JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid
2. CIESIN (Center for International Earth Science Information Network)
3. [lidhje] Klein Goldewijk, K., Beusen, A., Doelman, J., and Stehfest, E.: Anthropogenic land use estimates for the Holocene – HYDE 3.2, Earth Syst. Sci. Data, 9, 927–953, https://doi.org/10.5194/essd-9-927-2017, 2017.

Industries

Shpërndarja e biznesit sipas industrisë
 Pazar: 30,7%
 Arsim: 11,4%
 Ushqim: 9,9%
 Besimi: 9,4%
 Hotele & Udhëtime: 6,9%
 Shërbime Financiare: 6,4%
 Shёrbimet profesionale: 5,4%
 Tjetër: 19,8%

Indeksi i Zhvillimit Njerëzor (HDI)

Indeksi i përbërë statistikor i jetëgjatësisë, arsimimit dhe të ardhurave për frymë.
Sources: [Link] Kummu, M., Taka, M. & Guillaume, J. Gridded global datasets for Gross Domestic Product and Human Development Index over 1990–2015. Sci Data 5, 180004 (2018) doi:10.1038/sdata.2018.4

Emetimet e CO2 Kodi Postar 494221

Emisionet e dioksidit të karbonit (CO2) për frymë në ton në vit
VendndodhjaEmetimet e CO2Emetimet e CO2 për frymëIntensiteti i emetimeve të CO2
Kodi Postar 49422134 953 t1,2 t173,6 t/km²
Çatisgar37 367 476 t1,34 t276,3 t/km²
India1 928 568 344 t1,48 t625,4 t/km²
Sources: [lidhje] Moran, D., Kanemoto K; Jiborn, M., Wood, R., Többen, J., and Seto, K.C. (2018) Carbon footprints of 13,000 cities. Environmental Research Letters DOI: 10.1088/1748-9326/aac72a

Emetimet e CO2 Kodi Postar 494221

Emetimet e CO2 2013 (ton / vit)34 953 t
Emetimet e CO2 2013 (ton / vit) për frymë1,2 t
Intensiteti i emetimeve të CO2 2013 (ton / km² / vit)173,6 t/km²

Rreziku natyror i rreziqeve

Rreziku relativ nga 10
thatësirëE mesme (4)
përmbytjeE mesme (4)
* Rreziku, veçanërisht në lidhje me përmbytjen ose rrëshqitjen e tokës, mund të mos jetë për të gjithë zonën.

Rreth të dhënave tona

Të dhënat në këtë faqe vlerësohen duke përdorur një numër mjetesh dhe burimesh në dispozicion të publikut. Ofrohet pa garanci dhe mund të përmbajë pasaktësi. Përdorni me rrezikun tuaj. Shikoni këtu për më shumë informacion.