494221 · Kodi Postar e mëparshme
Kodi Postar tjetër · 494223

Kodi Postar 494222 - Jagdalpur, Çatisgar

Qyteti primarJagdalpur
Zona e Kodi Postar 494222481 km²
Popullsia50074
Popullsia mashkullore24928 (49,8%)
Popullsia femra25146 (50,2%)
Ndryshimi i popullsisë nga 1975 në 2015 +282,4%
Ndryshimi i popullsisë nga 2000 në 2015 +61%
Mosha mesatare23,5 vjet
Mosha mesatare për meshkuj23,3 vjet
Mosha mesatare për femra23,6 vjet
Prefikset Telefon7782
Ora lokalee hënë 11:59 m.d.
Zona e orësOra standarde e Indisë
koordinon19.34694601757651° / 82.08077300019643°
Kodet Postare të lidhura494221494223494224494226494228494229

Harta e Kodi Postar 494222

Harta interaktive

Kodi Postar 494222 Popullsia

Vite 1975 deri 2015
të dhëna1975199020002015
Popullsia13094187023109950074
Dendësia e popullsisë27,2 / km²38,9 / km²64,7 / km²104,1 / km²
Sources: JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid

494222 Ndryshimi i popullsisë nga 2000 në 2015

Rritja e 61% nga viti 2000 në 2015
VendndodhjaNdryshimi që nga 1975Ndryshimi që nga 1990Ndryshimi që nga 2000
Kodi Postar 494222+282,4%+167,7%+61%
Çatisgar+132,7%+60,3%+28,8%
India+111,1%+50,6%+24,5%
Sources: JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid

Kodi Postar 494222 Mosha mesatare

Mosha mesatare: 23,5 vjet
VendndodhjaMosha mesatareMosha Mediane (Femër)Mosha mesatare (Mashkull)
Kodi Postar 49422223,5 vjet23,6 vjet23,3 vjet
Çatisgar24,1 vjet24,3 vjet23,9 vjet
India24,9 vjet25,4 vjet24,5 vjet
Sources: CIESIN (Center for International Earth Science Information Network)

Kodi Postar 494222 Pema e popullsisë

Popullsia sipas moshës dhe gjinisë
moshëMashkullFemërTotal
Nën 5265326095262
5-9299429245918
10-14288828355724
15-19243024554885
20-24227124614733
25-29210920234133
30-34176217713533
35-39171917163436
40-44151515283043
45-49137213182690
50-5410149651979
55-597357821517
60-646377131350
65-69381482864
70-74253307561
75-7995123219
80-845676132
85 Plus4658104
Sources: CIESIN (Center for International Earth Science Information Network)

Kodi Postar 494222 Dendësia e popullsisë

Dendësia e popullsisë: 104,1 / km²
VendndodhjaPopullsiazonëDendësia e popullsisë
Kodi Postar 49422250074481 km²104,1 / km²
Çatisgar27,8 milionë135 225,8 km²205,8 / km²
India1,3 miliardë3 083 563,4 km²423,8 / km²
Sources: JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid

Kodi Postar 494222 Popullsia historike dhe e parashikuar

Popullsia e vlerësuar nga 100 deri në 2100
Sources:
1. JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid
2. CIESIN (Center for International Earth Science Information Network)
3. [lidhje] Klein Goldewijk, K., Beusen, A., Doelman, J., and Stehfest, E.: Anthropogenic land use estimates for the Holocene – HYDE 3.2, Earth Syst. Sci. Data, 9, 927–953, https://doi.org/10.5194/essd-9-927-2017, 2017.

Kodet e zonёs

Kodet e zonave të përqindjes që përdoren nga bizneset në 494222
 Prefiksi Telefon 180: 50%
 Prefiksi Telefon 7694: 25%
 Prefiksi Telefon 79: 25%

Industries

Shpërndarja e biznesit sipas industrisë
 Pazar: 38,1%
 Arsim: 12,3%
 Ushqim: 9,6%
 Besimi: 7,6%
 Automobilistik: 5,3%
 Tjetër: 27,2%

Indeksi i Zhvillimit Njerëzor (HDI)

Indeksi i përbërë statistikor i jetëgjatësisë, arsimimit dhe të ardhurave për frymë.
Sources: [Link] Kummu, M., Taka, M. & Guillaume, J. Gridded global datasets for Gross Domestic Product and Human Development Index over 1990–2015. Sci Data 5, 180004 (2018) doi:10.1038/sdata.2018.4

Emetimet e CO2 Kodi Postar 494222

Emisionet e dioksidit të karbonit (CO2) për frymë në ton në vit
VendndodhjaEmetimet e CO2Emetimet e CO2 për frymëIntensiteti i emetimeve të CO2
Kodi Postar 49422260 113 t1,2 t125 t/km²
Çatisgar37 367 476 t1,34 t276,3 t/km²
India1 928 568 344 t1,48 t625,4 t/km²
Sources: [lidhje] Moran, D., Kanemoto K; Jiborn, M., Wood, R., Többen, J., and Seto, K.C. (2018) Carbon footprints of 13,000 cities. Environmental Research Letters DOI: 10.1088/1748-9326/aac72a

Emetimet e CO2 Kodi Postar 494222

Emetimet e CO2 2013 (ton / vit)60 113 t
Emetimet e CO2 2013 (ton / vit) për frymë1,2 t
Intensiteti i emetimeve të CO2 2013 (ton / km² / vit)125 t/km²

Rreziku natyror i rreziqeve

Rreziku relativ nga 10
thatësirëE mesme (4)
përmbytjeE mesme (4)
* Rreziku, veçanërisht në lidhje me përmbytjen ose rrëshqitjen e tokës, mund të mos jetë për të gjithë zonën.

Rreth të dhënave tona

Të dhënat në këtë faqe vlerësohen duke përdorur një numër mjetesh dhe burimesh në dispozicion të publikut. Ofrohet pa garanci dhe mund të përmbajë pasaktësi. Përdorni me rrezikun tuaj. Shikoni këtu për më shumë informacion.