Kodi Postar tjetër · 495002

Kodi Postar 495001 - Bilāspur, Çatisgar

Qyteti primarBilāspur
Zona e Kodi Postar 495001117,6 km²
Popullsia180697
Popullsia mashkullore92288 (51,1%)
Popullsia femra88409 (48,9%)
Ndryshimi i popullsisë nga 1975 në 2015 +129,1%
Ndryshimi i popullsisë nga 2000 në 2015 +3,4%
Mosha mesatare23,2 vjet
Mosha mesatare për meshkuj23 vjet
Mosha mesatare për femra23,5 vjet
LagjetBharti Nagar, Telipara, Dayalband, Gole Bazar, Govind Nagar, Masanganj, Telipara
Ora lokalee hënë 10:37 m.d.
Zona e orësOra standarde e Indisë
koordinon22.096207292840845° / 82.03072127009378°
Kodet Postare të lidhura495002495003495004495006495009495011

Harta e Kodi Postar 495001

Harta interaktive

Kodi Postar 495001 Popullsia

Vite 1975 deri 2015
të dhëna1975199020002015
Popullsia78889150016174810180697
Dendësia e popullsisë670,9 / km²1275 / km²1486 / km²1536 / km²
Sources: JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid

495001 Ndryshimi i popullsisë nga 2000 në 2015

Rritja e 3,4% nga viti 2000 në 2015
VendndodhjaNdryshimi që nga 1975Ndryshimi që nga 1990Ndryshimi që nga 2000
Kodi Postar 495001+129,1%+20,5%+3,4%
Çatisgar+132,7%+60,3%+28,8%
India+111,1%+50,6%+24,5%
Sources: JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid

Kodi Postar 495001 Mosha mesatare

Mosha mesatare: 23,2 vjet
VendndodhjaMosha mesatareMosha Mediane (Femër)Mosha mesatare (Mashkull)
Kodi Postar 49500123,2 vjet23,5 vjet23 vjet
Çatisgar24,1 vjet24,3 vjet23,9 vjet
India24,9 vjet25,4 vjet24,5 vjet
Sources: CIESIN (Center for International Earth Science Information Network)

Kodi Postar 495001 Pema e popullsisë

Popullsia sipas moshës dhe gjinisë
moshëMashkullFemërTotal
Nën 59873941419288
5-9106741010320778
10-14108421026521107
15-199689877118461
20-248404796216366
25-297410699414405
30-346462643612898
35-396257601112269
40-445460511710578
45-49456741778744
50-54345131366587
55-59256326445208
60-64246827155183
65-69176219223684
70-74124713972645
75-795526401193
80-84350412763
85 Plus256293550
Sources: CIESIN (Center for International Earth Science Information Network)

Kodi Postar 495001 Dendësia e popullsisë

Dendësia e popullsisë: 1536 / km²
VendndodhjaPopullsiazonëDendësia e popullsisë
Kodi Postar 495001180697117,6 km²1536 / km²
Çatisgar27,8 milionë135 225,8 km²205,8 / km²
India1,3 miliardë3 083 563,4 km²423,8 / km²
Sources: JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid

Kodi Postar 495001 Popullsia historike dhe e parashikuar

Popullsia e vlerësuar nga 1000 deri në 2100
Sources:
1. JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid
2. CIESIN (Center for International Earth Science Information Network)
3. [lidhje] Klein Goldewijk, K., Beusen, A., Doelman, J., and Stehfest, E.: Anthropogenic land use estimates for the Holocene – HYDE 3.2, Earth Syst. Sci. Data, 9, 927–953, https://doi.org/10.5194/essd-9-927-2017, 2017.

Përqendrimi i biznesit në Kodi Postar 495001

495001 Hartë interaktive biznesi

Industries

Shpërndarja e biznesit sipas industrisë
 Pazar: 32,7%
 Shёrbimet profesionale: 9,4%
 industri: 7,2%
 Ushqim: 7,2%
 Arsim: 5,5%
 Mjekësi: 5,1%
 Tjetër: 32,9%
Përshkrimi i industrisëNumri i ndërmarrjeveVlerësimi mesatar i GoogleBizneset për 1.000 banorë
Administrimi publik353.60,2
Edukimi e tё tjera 274.40,1
Edukimi i lartё (kolegjet dhe universitetet)294.00,2
Banka603.60,3
Kompani huadhënie793.60,4
Kontraktues të përgjithshëm293.60,2
Hotele dhe motele383.80,2
Strehim Tjera593.80,3
Shёndeti dhe mjekёsia 504.10,3
Spitale714.00,4
Bizhuteri dhe Orë274.10,1
Dyqane rrobash 513.90,3
Dyqanet elektronike 593.90,3
Farmacitë dhe dyqane të drogës304.30,2
Pajisjet shtëpiake dhe mallra283.90,2
Supermarket344.00,2

Indeksi i Zhvillimit Njerëzor (HDI)

Indeksi i përbërë statistikor i jetëgjatësisë, arsimimit dhe të ardhurave për frymë.
Sources: [Link] Kummu, M., Taka, M. & Guillaume, J. Gridded global datasets for Gross Domestic Product and Human Development Index over 1990–2015. Sci Data 5, 180004 (2018) doi:10.1038/sdata.2018.4

Emetimet e CO2 Kodi Postar 495001

Emisionet e dioksidit të karbonit (CO2) për frymë në ton në vit
VendndodhjaEmetimet e CO2Emetimet e CO2 për frymëIntensiteti i emetimeve të CO2
Kodi Postar 495001274 364 t1,52 t2 333 t/km²
Çatisgar37 367 476 t1,34 t276,3 t/km²
India1 928 568 344 t1,48 t625,4 t/km²
Sources: [lidhje] Moran, D., Kanemoto K; Jiborn, M., Wood, R., Többen, J., and Seto, K.C. (2018) Carbon footprints of 13,000 cities. Environmental Research Letters DOI: 10.1088/1748-9326/aac72a

Emetimet e CO2 Kodi Postar 495001

Emetimet e CO2 2013 (ton / vit)274 364 t
Emetimet e CO2 2013 (ton / vit) për frymë1,52 t
Intensiteti i emetimeve të CO2 2013 (ton / km² / vit)2 333 t/km²

Rreziku natyror i rreziqeve

Rreziku relativ nga 10
thatësirëLartë (7)
përmbytjeE mesme (4)
* Rreziku, veçanërisht në lidhje me përmbytjen ose rrëshqitjen e tokës, mund të mos jetë për të gjithë zonën.

Rreth të dhënave tona

Të dhënat në këtë faqe vlerësohen duke përdorur një numër mjetesh dhe burimesh në dispozicion të publikut. Ofrohet pa garanci dhe mund të përmbajë pasaktësi. Përdorni me rrezikun tuaj. Shikoni këtu për më shumë informacion.