495009 · Kodi Postar e mëparshme

Kodi Postar 495011 - Bilāspur, Çatisgar

Qyteti primarBilāspur
Zona e Kodi Postar 49501115,4 km²
Popullsia12133
Popullsia mashkullore6170 (50,8%)
Popullsia femra5963 (49,2%)
Ndryshimi i popullsisë nga 1975 në 2015 +117,3%
Ndryshimi i popullsisë nga 2000 në 2015 +23,1%
Mosha mesatare23,2 vjet
Mosha mesatare për meshkuj23 vjet
Mosha mesatare për femra23,5 vjet
Ora lokalee martë 12:10 p.d.
Zona e orësOra standarde e Indisë
koordinon22.086287856564745° / 82.2120405516953°
Kodet Postare të lidhura495001495002495003495004495006495009

Harta e Kodi Postar 495011

Harta interaktive

Kodi Postar 495011 Popullsia

Vite 1975 deri 2015
të dhëna1975199020002015
Popullsia55836738985312133
Dendësia e popullsisë362,7 / km²437,8 / km²640,2 / km²788,3 / km²
Sources: JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid

495011 Ndryshimi i popullsisë nga 2000 në 2015

Rritja e 23,1% nga viti 2000 në 2015
VendndodhjaNdryshimi që nga 1975Ndryshimi që nga 1990Ndryshimi që nga 2000
Kodi Postar 495011+117,3%+80,1%+23,1%
Çatisgar+132,7%+60,3%+28,8%
India+111,1%+50,6%+24,5%
Sources: JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid

Kodi Postar 495011 Mosha mesatare

Mosha mesatare: 23,2 vjet
VendndodhjaMosha mesatareMosha Mediane (Femër)Mosha mesatare (Mashkull)
Kodi Postar 49501123,2 vjet23,5 vjet23 vjet
Çatisgar24,1 vjet24,3 vjet23,9 vjet
India24,9 vjet25,4 vjet24,5 vjet
Sources: CIESIN (Center for International Earth Science Information Network)

Kodi Postar 495011 Pema e popullsisë

Popullsia sipas moshës dhe gjinisë
moshëMashkullFemërTotal
Nën 56606351296
5-97146811396
10-147256921418
15-196485921240
20-245625371099
25-29495472968
30-34432434867
35-39418405824
40-44365345711
45-49305282588
50-54231212443
55-59171178350
60-64165183349
65-69118130248
70-748394178
75-79374381
80-84232852
85 Plus172037
Sources: CIESIN (Center for International Earth Science Information Network)

Kodi Postar 495011 Dendësia e popullsisë

Dendësia e popullsisë: 788,3 / km²
VendndodhjaPopullsiazonëDendësia e popullsisë
Kodi Postar 4950111213315,4 km²788,3 / km²
Çatisgar27,8 milionë135 225,8 km²205,8 / km²
India1,3 miliardë3 083 563,4 km²423,8 / km²
Sources: JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid

Kodi Postar 495011 Popullsia historike dhe e parashikuar

Popullsia e vlerësuar nga 1700 deri në 2100
Sources:
1. JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid
2. CIESIN (Center for International Earth Science Information Network)
3. [lidhje] Klein Goldewijk, K., Beusen, A., Doelman, J., and Stehfest, E.: Anthropogenic land use estimates for the Holocene – HYDE 3.2, Earth Syst. Sci. Data, 9, 927–953, https://doi.org/10.5194/essd-9-927-2017, 2017.

Indeksi i Zhvillimit Njerëzor (HDI)

Indeksi i përbërë statistikor i jetëgjatësisë, arsimimit dhe të ardhurave për frymë.
Sources: [Link] Kummu, M., Taka, M. & Guillaume, J. Gridded global datasets for Gross Domestic Product and Human Development Index over 1990–2015. Sci Data 5, 180004 (2018) doi:10.1038/sdata.2018.4

Emetimet e CO2 Kodi Postar 495011

Emisionet e dioksidit të karbonit (CO2) për frymë në ton në vit
VendndodhjaEmetimet e CO2Emetimet e CO2 për frymëIntensiteti i emetimeve të CO2
Kodi Postar 49501118 537 t1,53 t1 204 t/km²
Çatisgar37 367 476 t1,34 t276,3 t/km²
India1 928 568 344 t1,48 t625,4 t/km²
Sources: [lidhje] Moran, D., Kanemoto K; Jiborn, M., Wood, R., Többen, J., and Seto, K.C. (2018) Carbon footprints of 13,000 cities. Environmental Research Letters DOI: 10.1088/1748-9326/aac72a

Emetimet e CO2 Kodi Postar 495011

Emetimet e CO2 2013 (ton / vit)18 537 t
Emetimet e CO2 2013 (ton / vit) për frymë1,53 t
Intensiteti i emetimeve të CO2 2013 (ton / km² / vit)1 204 t/km²

Rreziku natyror i rreziqeve

Rreziku relativ nga 10
thatësirëLartë (7)
përmbytjeE mesme (4)
* Rreziku, veçanërisht në lidhje me përmbytjen ose rrëshqitjen e tokës, mund të mos jetë për të gjithë zonën.

Tërmetet e fundit pranë

Madhësia 3.0 dhe më e madhe
DataOramadhësiDistancaThellesiVendndodhjalidhje
12.2.9612:39 m.d.4,391,4 km33 000 mChhattisgarh, Indiausgs.gov

Rreth të dhënave tona

Të dhënat në këtë faqe vlerësohen duke përdorur një numër mjetesh dhe burimesh në dispozicion të publikut. Ofrohet pa garanci dhe mund të përmbajë pasaktësi. Përdorni me rrezikun tuaj. Shikoni këtu për më shumë informacion.