495453 · Kodi Postar e mëparshme
Kodi Postar tjetër · 495455

Kodi Postar 495454 - Korba, Çatisgar

Qyteti primarKorba
Zona e Kodi Postar 495454123,2 km²
Popullsia44215
Popullsia mashkullore22704 (51,3%)
Popullsia femra21511 (48,7%)
Ndryshimi i popullsisë nga 1975 në 2015 +176,3%
Ndryshimi i popullsisë nga 2000 në 2015 +28,3%
Mosha mesatare24 vjet
Mosha mesatare për meshkuj24 vjet
Mosha mesatare për femra24,1 vjet
LagjetAdarsh Nagar, Gevra Basti, Nehru Nagar, Adarsh Nagar, Vikas Nagar
Ora lokalee hënë 10:31 m.d.
Zona e orësOra standarde e Indisë
koordinon22.304487956873068° / 82.63750452646907°
Kodet Postare të lidhura495448495450495451495452495453495455

Harta e Kodi Postar 495454

Harta interaktive

Kodi Postar 495454 Popullsia

Vite 1975 deri 2015
të dhëna1975199020002015
Popullsia16002260403445044215
Dendësia e popullsisë129,9 / km²211,4 / km²279,7 / km²359,0 / km²
Sources: JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid

495454 Ndryshimi i popullsisë nga 2000 në 2015

Rritja e 28,3% nga viti 2000 në 2015
VendndodhjaNdryshimi që nga 1975Ndryshimi që nga 1990Ndryshimi që nga 2000
Kodi Postar 495454+176,3%+69,8%+28,3%
Çatisgar+132,7%+60,3%+28,8%
India+111,1%+50,6%+24,5%
Sources: JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid

Kodi Postar 495454 Mosha mesatare

Mosha mesatare: 24 vjet
VendndodhjaMosha mesatareMosha Mediane (Femër)Mosha mesatare (Mashkull)
Kodi Postar 49545424 vjet24,1 vjet24 vjet
Çatisgar24,1 vjet24,3 vjet23,9 vjet
India24,9 vjet25,4 vjet24,5 vjet
Sources: CIESIN (Center for International Earth Science Information Network)

Kodi Postar 495454 Pema e popullsisë

Popullsia sipas moshës dhe gjinisë
moshëMashkullFemërTotal
Nën 5224321384382
5-9238722384626
10-14252224104933
15-19238521974582
20-24227621704446
25-29198617983784
30-34163015383169
35-39155114893041
40-44141713402757
45-49124711262373
50-549678391806
55-597076311339
60-645435861130
65-69353422775
70-74247295542
75-79103133236
80-847390163
85 Plus6773141
Sources: CIESIN (Center for International Earth Science Information Network)

Kodi Postar 495454 Dendësia e popullsisë

Dendësia e popullsisë: 359,0 / km²
VendndodhjaPopullsiazonëDendësia e popullsisë
Kodi Postar 49545444215123,2 km²359,0 / km²
Çatisgar27,8 milionë135 225,8 km²205,8 / km²
India1,3 miliardë3 083 563,4 km²423,8 / km²
Sources: JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid

Kodi Postar 495454 Popullsia historike dhe e parashikuar

Popullsia e vlerësuar nga 1500 deri në 2100
Sources:
1. JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid
2. CIESIN (Center for International Earth Science Information Network)
3. [lidhje] Klein Goldewijk, K., Beusen, A., Doelman, J., and Stehfest, E.: Anthropogenic land use estimates for the Holocene – HYDE 3.2, Earth Syst. Sci. Data, 9, 927–953, https://doi.org/10.5194/essd-9-927-2017, 2017.

Lagjet

Shpërndarja e biznesit sipas lagjes në 495454
 Adarsh Nagar: 40%
 Vikas Nagar: 40%
 Gevra Basti: 10%
 Nehru Nagar, Adarsh Nagar: 10%

Kodet e zonёs

Kodet e zonave të përqindjes që përdoren nga bizneset në 495454
 Prefiksi Telefon 7815: 45,5%
 Prefiksi Telefon 79: 9,1%
 Prefiksi Telefon 877: 9,1%
 Prefiksi Telefon 7583: 9,1%
 Prefiksi Telefon 8462: 9,1%
 Prefiksi Telefon 8516: 9,1%
 Prefiksi Telefon 180: 9,1%

Industries

Shpërndarja e biznesit sipas industrisë
 Pazar: 32,1%
 Ushqim: 12,4%
 Arsim: 8%
 Besimi: 6,4%
 Restorantet: 5,7%
 Tjetër: 35,5%

Indeksi i Zhvillimit Njerëzor (HDI)

Indeksi i përbërë statistikor i jetëgjatësisë, arsimimit dhe të ardhurave për frymë.
Sources: [Link] Kummu, M., Taka, M. & Guillaume, J. Gridded global datasets for Gross Domestic Product and Human Development Index over 1990–2015. Sci Data 5, 180004 (2018) doi:10.1038/sdata.2018.4

Emetimet e CO2 Kodi Postar 495454

Emisionet e dioksidit të karbonit (CO2) për frymë në ton në vit
VendndodhjaEmetimet e CO2Emetimet e CO2 për frymëIntensiteti i emetimeve të CO2
Kodi Postar 49545475 655 t1,71 t614,2 t/km²
Çatisgar37 367 476 t1,34 t276,3 t/km²
India1 928 568 344 t1,48 t625,4 t/km²
Sources: [lidhje] Moran, D., Kanemoto K; Jiborn, M., Wood, R., Többen, J., and Seto, K.C. (2018) Carbon footprints of 13,000 cities. Environmental Research Letters DOI: 10.1088/1748-9326/aac72a

Emetimet e CO2 Kodi Postar 495454

Emetimet e CO2 2013 (ton / vit)75 655 t
Emetimet e CO2 2013 (ton / vit) për frymë1,71 t
Intensiteti i emetimeve të CO2 2013 (ton / km² / vit)614,2 t/km²

Rreziku natyror i rreziqeve

Rreziku relativ nga 10
thatësirëLartë (7)
përmbytjeE mesme (4)
* Rreziku, veçanërisht në lidhje me përmbytjen ose rrëshqitjen e tokës, mund të mos jetë për të gjithë zonën.

Tërmetet e fundit pranë

Madhësia 3.0 dhe më e madhe
DataOramadhësiDistancaThellesiVendndodhjalidhje
9.10.0011:11 m.d.4,586,4 km33 000 mMadhya Pradesh-Chhattisgarh border region, Indiausgs.gov
12.2.9612:39 m.d.4,343,4 km33 000 mChhattisgarh, Indiausgs.gov

Rreth të dhënave tona

Të dhënat në këtë faqe vlerësohen duke përdorur një numër mjetesh dhe burimesh në dispozicion të publikut. Ofrohet pa garanci dhe mund të përmbajë pasaktësi. Përdorni me rrezikun tuaj. Shikoni këtu për më shumë informacion.