495555 · Kodi Postar e mëparshme

Kodi Postar 495556 - Deori, Çatisgar

Qyteti primarDeori
Zona e Kodi Postar 495556168,3 km²
Popullsia85234
Popullsia mashkullore42991 (50,4%)
Popullsia femra42243 (49,6%)
Ndryshimi i popullsisë nga 1975 në 2015 +105,4%
Ndryshimi i popullsisë nga 2000 në 2015 +38,7%
Mosha mesatare23,6 vjet
Mosha mesatare për meshkuj23,3 vjet
Mosha mesatare për femra24 vjet
Ora lokalee martë 12:11 p.d.
Zona e orësOra standarde e Indisë
koordinon21.790696020881725° / 82.55358836979758°
Kodet Postare të lidhura495550495551495552495553495554495555

Harta e Kodi Postar 495556

Harta interaktive

Kodi Postar 495556 Popullsia

Vite 1975 deri 2015
të dhëna1975199020002015
Popullsia41494463236146785234
Dendësia e popullsisë246,5 / km²275,2 / km²365,2 / km²506,4 / km²
Sources: JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid

495556 Ndryshimi i popullsisë nga 2000 në 2015

Rritja e 38,7% nga viti 2000 në 2015
VendndodhjaNdryshimi që nga 1975Ndryshimi që nga 1990Ndryshimi që nga 2000
Kodi Postar 495556+105,4%+84%+38,7%
Çatisgar+132,7%+60,3%+28,8%
India+111,1%+50,6%+24,5%
Sources: JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid

Kodi Postar 495556 Mosha mesatare

Mosha mesatare: 23,6 vjet
VendndodhjaMosha mesatareMosha Mediane (Femër)Mosha mesatare (Mashkull)
Kodi Postar 49555623,6 vjet24 vjet23,3 vjet
Çatisgar24,1 vjet24,3 vjet23,9 vjet
India24,9 vjet25,4 vjet24,5 vjet
Sources: CIESIN (Center for International Earth Science Information Network)

Kodi Postar 495556 Pema e popullsisë

Popullsia sipas moshës dhe gjinisë
moshëMashkullFemërTotal
Nën 5415339628115
5-9466444349098
10-14505649379994
15-19485247399591
20-24413838107948
25-29341031816591
30-34290828675776
35-39276827565524
40-44248423904875
45-49207219474020
50-54156115043065
55-59120913502559
60-64128515622848
65-69102311942217
70-747408261566
75-79319377697
80-84210247458
85 Plus138161299
Sources: CIESIN (Center for International Earth Science Information Network)

Kodi Postar 495556 Dendësia e popullsisë

Dendësia e popullsisë: 506,4 / km²
VendndodhjaPopullsiazonëDendësia e popullsisë
Kodi Postar 49555685234168,3 km²506,4 / km²
Çatisgar27,8 milionë135 225,8 km²205,8 / km²
India1,3 miliardë3 083 563,4 km²423,8 / km²
Sources: JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid

Kodi Postar 495556 Popullsia historike dhe e parashikuar

Vlerësimi i popullsisë antike deri në 2100
Sources:
1. JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid
2. CIESIN (Center for International Earth Science Information Network)
3. [lidhje] Klein Goldewijk, K., Beusen, A., Doelman, J., and Stehfest, E.: Anthropogenic land use estimates for the Holocene – HYDE 3.2, Earth Syst. Sci. Data, 9, 927–953, https://doi.org/10.5194/essd-9-927-2017, 2017.

Industries

Shpërndarja e biznesit sipas industrisë
 Pazar: 37,7%
 Besimi: 10,6%
 Arsim: 9,5%
 Ushqim: 9,2%
 Tjetër: 33%
Përshkrimi i industrisëNumri i ndërmarrjeveVlerësimi mesatar i GoogleBizneset për 1.000 banorë

Indeksi i Zhvillimit Njerëzor (HDI)

Indeksi i përbërë statistikor i jetëgjatësisë, arsimimit dhe të ardhurave për frymë.
Sources: [Link] Kummu, M., Taka, M. & Guillaume, J. Gridded global datasets for Gross Domestic Product and Human Development Index over 1990–2015. Sci Data 5, 180004 (2018) doi:10.1038/sdata.2018.4

Emetimet e CO2 Kodi Postar 495556

Emisionet e dioksidit të karbonit (CO2) për frymë në ton në vit
VendndodhjaEmetimet e CO2Emetimet e CO2 për frymëIntensiteti i emetimeve të CO2
Kodi Postar 495556112 950 t1,33 t671 t/km²
Çatisgar37 367 476 t1,34 t276,3 t/km²
India1 928 568 344 t1,48 t625,4 t/km²
Sources: [lidhje] Moran, D., Kanemoto K; Jiborn, M., Wood, R., Többen, J., and Seto, K.C. (2018) Carbon footprints of 13,000 cities. Environmental Research Letters DOI: 10.1088/1748-9326/aac72a

Emetimet e CO2 Kodi Postar 495556

Emetimet e CO2 2013 (ton / vit)112 950 t
Emetimet e CO2 2013 (ton / vit) për frymë1,33 t
Intensiteti i emetimeve të CO2 2013 (ton / km² / vit)671 t/km²

Rreziku natyror i rreziqeve

Rreziku relativ nga 10
thatësirëLartë (7)
* Rreziku, veçanërisht në lidhje me përmbytjen ose rrëshqitjen e tokës, mund të mos jetë për të gjithë zonën.

Tërmetet e fundit pranë

Madhësia 3.0 dhe më e madhe
DataOramadhësiDistancaThellesiVendndodhjalidhje
12.2.9612:39 m.d.4,397,9 km33 000 mChhattisgarh, Indiausgs.gov

Rreth të dhënave tona

Të dhënat në këtë faqe vlerësohen duke përdorur një numër mjetesh dhe burimesh në dispozicion të publikut. Ofrohet pa garanci dhe mund të përmbajë pasaktësi. Përdorni me rrezikun tuaj. Shikoni këtu për më shumë informacion.