497114 · Kodi Postar e mëparshme
Kodi Postar tjetër · 497117

Kodi Postar 497116 - Çatisgar

Zona e Kodi Postar 497116667 km²
Popullsia138532
Popullsia mashkullore70124 (50,6%)
Popullsia femra68408 (49,4%)
Ndryshimi i popullsisë nga 1975 në 2015 +137,7%
Ndryshimi i popullsisë nga 2000 në 2015 +28,1%
Mosha mesatare23 vjet
Mosha mesatare për meshkuj22,9 vjet
Mosha mesatare për femra23,2 vjet
Prefikset Telefon6524686068616866Më shumë
Ora lokalee hënë 10:30 m.d.
Zona e orësOra standarde e Indisë
koordinon22.990244859313105° / 83.06527558064866°
Kodet Postare të lidhura497101497111497114497117497118497119

Harta e Kodi Postar 497116

Harta interaktive

Kodi Postar 497116 Popullsia

Vite 1975 deri 2015
të dhëna1975199020002015
Popullsia5828086389108134138532
Dendësia e popullsisë87,4 / km²129,5 / km²162,1 / km²207,7 / km²
Sources: JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid

497116 Ndryshimi i popullsisë nga 2000 në 2015

Rritja e 28,1% nga viti 2000 në 2015
VendndodhjaNdryshimi që nga 1975Ndryshimi që nga 1990Ndryshimi që nga 2000
Kodi Postar 497116+137,7%+60,4%+28,1%
Çatisgar+132,7%+60,3%+28,8%
India+111,1%+50,6%+24,5%
Sources: JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid

Kodi Postar 497116 Mosha mesatare

Mosha mesatare: 23 vjet
VendndodhjaMosha mesatareMosha Mediane (Femër)Mosha mesatare (Mashkull)
Kodi Postar 49711623 vjet23,2 vjet22,9 vjet
Çatisgar24,1 vjet24,3 vjet23,9 vjet
India24,9 vjet25,4 vjet24,5 vjet
Sources: CIESIN (Center for International Earth Science Information Network)

Kodi Postar 497116 Pema e popullsisë

Popullsia sipas moshës dhe gjinisë
moshëMashkullFemërTotal
Nën 57685746115147
5-98725831417039
10-148413810116514
15-196756640113157
20-245998621412213
25-295381522010602
30-34456746809247
35-39454744649012
40-44398538777862
45-49358033076887
50-54273924435183
55-59208121444226
60-64206721494217
65-69147815373016
70-7410659992064
75-79417473891
80-84350326677
85 Plus289298587
Sources: CIESIN (Center for International Earth Science Information Network)

Kodi Postar 497116 Dendësia e popullsisë

Dendësia e popullsisë: 207,7 / km²
VendndodhjaPopullsiazonëDendësia e popullsisë
Kodi Postar 497116138532667 km²207,7 / km²
Çatisgar27,8 milionë135 225,8 km²205,8 / km²
India1,3 miliardë3 083 563,4 km²423,8 / km²
Sources: JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid

Kodi Postar 497116 Popullsia historike dhe e parashikuar

Vlerësimi i popullsisë antike deri në 2100
Sources:
1. JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid
2. CIESIN (Center for International Earth Science Information Network)
3. [lidhje] Klein Goldewijk, K., Beusen, A., Doelman, J., and Stehfest, E.: Anthropogenic land use estimates for the Holocene – HYDE 3.2, Earth Syst. Sci. Data, 9, 927–953, https://doi.org/10.5194/essd-9-927-2017, 2017.

Kodet e zonёs

Kodet e zonave të përqindjes që përdoren nga bizneset në 497116
 Prefiksi Telefon 7774: 20%
 Prefiksi Telefon 7833: 10%
 Prefiksi Telefon 8357: 10%
 Prefiksi Telefon 79: 5%
 Prefiksi Telefon 7691: 5%
 Prefiksi Telefon 8819: 5%
 Prefiksi Telefon 8516: 5%
 Prefiksi Telefon 8519: 5%
 Prefiksi Telefon 771: 5%
 Prefiksi Telefon 877: 5%
 Prefiksi Telefon 8823: 5%
 Prefiksi Telefon 145: 5%
 Prefiksi Telefon 8358: 5%
 Prefiksi Telefon 883: 5%
 Prefiksi Telefon 180: 5%

Industries

Shpërndarja e biznesit sipas industrisë
 Pazar: 35,2%
 Ushqim: 11,3%
 Arsim: 10,4%
 Restorantet: 6,7%
 Automobilistik: 5,6%
 Besimi: 4,9%
 Tjetër: 25,9%
Përshkrimi i industrisëNumri i ndërmarrjeveVlerësimi mesatar i GoogleBizneset për 1.000 banorë

Indeksi i Zhvillimit Njerëzor (HDI)

Indeksi i përbërë statistikor i jetëgjatësisë, arsimimit dhe të ardhurave për frymë.
Sources: [Link] Kummu, M., Taka, M. & Guillaume, J. Gridded global datasets for Gross Domestic Product and Human Development Index over 1990–2015. Sci Data 5, 180004 (2018) doi:10.1038/sdata.2018.4

Emetimet e CO2 Kodi Postar 497116

Emisionet e dioksidit të karbonit (CO2) për frymë në ton në vit
VendndodhjaEmetimet e CO2Emetimet e CO2 për frymëIntensiteti i emetimeve të CO2
Kodi Postar 497116165 198 t1,19 t247,7 t/km²
Çatisgar37 367 476 t1,34 t276,3 t/km²
India1 928 568 344 t1,48 t625,4 t/km²
Sources: [lidhje] Moran, D., Kanemoto K; Jiborn, M., Wood, R., Többen, J., and Seto, K.C. (2018) Carbon footprints of 13,000 cities. Environmental Research Letters DOI: 10.1088/1748-9326/aac72a

Emetimet e CO2 Kodi Postar 497116

Emetimet e CO2 2013 (ton / vit)165 198 t
Emetimet e CO2 2013 (ton / vit) për frymë1,19 t
Intensiteti i emetimeve të CO2 2013 (ton / km² / vit)247,7 t/km²

Rreziku natyror i rreziqeve

Rreziku relativ nga 10
thatësirëLartë (7)
përmbytjeLartë (8)
* Rreziku, veçanërisht në lidhje me përmbytjen ose rrëshqitjen e tokës, mund të mos jetë për të gjithë zonën.

Tërmetet e fundit pranë

Madhësia 3.0 dhe më e madhe
DataOramadhësiDistancaThellesiVendndodhjalidhje
1.9.1811:09 p.d.4,784,2 km10 000 m28km NNW of Baikunthpur, Indiausgs.gov
9.10.0011:11 m.d.4,536 km33 000 mMadhya Pradesh-Chhattisgarh border region, Indiausgs.gov
12.2.9612:39 m.d.4,345,1 km33 000 mChhattisgarh, Indiausgs.gov

Qytete

Përqindja e bizneseve nga qyteti në 497116
 Udaipur: 73,1%
 Ambikāpur: 19,2%
 Raipur: 7,7%

Rreth të dhënave tona

Të dhënat në këtë faqe vlerësohen duke përdorur një numër mjetesh dhe burimesh në dispozicion të publikut. Ofrohet pa garanci dhe mund të përmbajë pasaktësi. Përdorni me rrezikun tuaj. Shikoni këtu për më shumë informacion.